logo
 

Головна сторінка
Новини
Карто-схема
Фауна
Флора
Відео
Фотогалерея
Про НПП
Історія парку
Наукова робота
Відпочинок
Еколого-освітня
робота
Перелік послуг
Екостежки
"Деснянські зорі"


Eкологічна стежка «Візитівка Десни»

На території парку в Придеснянській частині закладена екологічна стежка «Візитівка Десни». Екологічна стежка знайомить з флорою і фауною та показує репрезентативні елементи природи даної території. Екологічна стежка "Візитівка Десни" презентує комплекси придеснянської частини НПП "Деснянсько-Старогутський" та включає зупинки біля цікавих елементів стежки.
Протяжність екостежки - 3,5 км, точок розповіді - 6

sm

Перша точка розповіді з назвою «Борова тераса» біля бази «Деснянка». Борова тераса являє собою горизонтальну площадку в долині річки.

Складається з алювіальних пісків та знаходиться на рівні давніх заплав. Грунти піщані. Домінантний вид дерев – сосни. Серед трав зустрічається полин звичайна, перстач сріблястий, фіалка ранкова. Серед птахів багато повзиків, дятлів, дріздів, зябликів. Є такі, які живуть у лісі, а харчуються в заплаві, наприклад, шуліка чорний, лелека чорний.

Друга точка – «Заплава». Вона являє собою частину річкової долини, яка затоплюється під час повені. Завдяки річковим наносам грунт більш родючий, порівняно з боровою терасою.

Це зумовлює більш різноманітну рослинність. Типові представники рослинності – різноманітні злакові (тимофіївка лучна, китник лучний, бекманія звичайна, тонконіг болотний, лучний та ін.), також вероніка довголиста, плакун , деревій заплавний, вербозілля звичайне. Різнотрав’я – це домівка багатьох видів комах, дрібних гризунів та плазунів. В заплаві мешкає багато птахів: сорокопуд-жулан, плиски біла та жовта, жайворонки та інші.

Третя точка розповіді – «Прирусловий вал» являє собою витягнутий уздовж річки пологий вал, який утворився наносами під час повені при зменшенні швидкості течії в заплаві.

Рослинність представлена видами, які ростуть поблизу води, зокрема, із трав’яністих- м’ята, незабудка, осока. Серед дерев переважає верба гостролиста. Взагалі прирусловий вал є граничною лінією між прибережною та лучною рослинністю. На найвищих точках валу зустрічаються посухостійкі рослини, зокрема, злакові, полин, деревій, цибуля.

Четверта точка «Берег річки». Берег річки - це вузька смуга між сушею та річкою. Головним фактором формування берегу є русловий потік.

Наша точка маршруту знаходиться на лівому березі. На цьому місці річка з’єднується зі старицею. Рослинність представлена осоками, чередою, незабудками. Серед дерев – верби та дуби. Зустрічається багато плазунів, жаб, водних комах.

П’ята точка розповіді – «Стариця». Представляє собою ділянку колишнього русла річки. Має округлу форму.

Майже вся площа зайнята водяним різаком алоєвидним, що свідчить про інтенсивний процес заболочення. По берегах ростуть осоки, комиш, живокіст. В цьому місті мешкає багато плазунів (вужи, веретільниці), молюсків (равлики, водяні віслюки), земноводні (жаби та ропухи). В стариці дуже сприятливі умови для розвитку різних лічинок комах, зокрема бабок. Також це місце харчування багатьох птахів – крячок, лелек, лунів та інших.

Шоста точка- «Сосновий бір». Порівняно з іншими точками розповіді вона найвища. Домінуючий вид дерев – сосна. Содомінантні види – груша, крушина, клен, дуб, горобина, в’яз. Підлісок представлений ліщиною, бузиною, ожиною та малиною. Трав’яний ярус багатий на конвалію. Також зустрічаються дзвоники, костяниця, чорниця. Дуже багато різних мохів. Мешканці лісу – дрібні ссавці, плазуни, комахи, птахи.

Отже ця тропа коротка, але досить приваблива і дає змогу познайомитись з рослинним і тваринним світом Придеснянської частини парку. Ландшафтні компоненти, рельєф, водний режим та русловий процес зумовили створення різноманітних та досить цікавих біоценозів. Чекаемо всіх бажаючих на екологічній стежці!

Екологічна стежка «Стежками Старогутського лісу»

 На маршруті представлені типові для цієї ділянки НПП соснові ліси ліщинові, сфагнові лісові болота, післялісові луки. На маршруті можна побачити рослини, що занесені до Червоної книги України : коручку чемерниковидну та любку дволисту. З тварин можна зустріти козулю, глухаря, тетерука, рябчика. Об`єктом показу є також історична пам`ятка років ВВВ-«Землянка Ковпака», протяжність близько 3,5 км.

GPS-трек маршрута екостежки у форматі GPX >>ссылка<<

Точки розповіді

1 . Сфагнове болото.
Сфагнові мохи є індикаторами того, що болото непроточне або слабопроточне, має шар кислого торфу. Такий торф не можна використовувати в якості добрива. І як субстрат для культурних рослин він не придатний. От і у природних умовах далеко не всі рослини здатні виживати на такому торфі. Тому набір видів тут обмежений. Типовими рослинами є цій пухівка піхвова, осока здута, смовдь болотна та деякі інші. Дерева тут ростуть повільно. Замітьте, що всі вони знаходяться на підвищеннях.

2 .Сосновий ліс злаковий
Соснові ліси у Старогутському лісовому масиві займають найбільші площі. Їх виділяють кілька типів, а на цій точці розповіді представлений сосновий ліс злаковий. Такі ліси найчастіше трапляються навколо населених пунктів. У них майже немає підліску. А трави представлені злаками: кострицею овечою, мітлицею тонкою, куничником наземним. Це висосокопродуктивні ліси. Достатньо подивитися на ці сосни висотою понад 30 м. В нижніх частинах стовбурів бачимо пошкодження спричинені підсочкою. Ці сосни планувалися для вирубки, і лише створення НПП врятувало ліс. Тепер лісовим відділом нашої установи проводяться заходи по відновленню природного деревостану.

3. Сосновий ліс зеленомоховий
Цей тип лісу один із найбільш розповсюджений в НПП. Одні із них виникають в ході розвитку культур сосни приблизно через 30-40 років після посадки пізніше перетворюються на інший тип. Інші соснові ліси зеленомохові є корінними. Останні з них займають ироди. підвищені місця і тому сухі. Через це тут зростають види трав степового походження: сон широколистий, гвоздика несправжньорозчепірена, еремогоне скельна. На точці розповіді ми бачимо перший, похідний варіант із збідненим набором трав: чорниця, жабрій двонадрізаний, ожика волосиста, вероніка лікарська.

4 . Березовий ліс.
Після того, як вирубати старий широколистяний або сосновий ліс, на вирубці*являються так звані дерева-піонери. В нашій місцевості це береза та осика. На цій точці розповіді ви бачите одну із стадій заростання вирубки, коли вже берези та осики крупні дерева, а під ними розвиваються чагарники та трави, властиві корінним лісам. Це з чагарників ліщина та бруслина бородавчаста. Серед трав тут типові осока волосиста, яглиця звичайна, зірочник ланцетолистий, купина багатоквіткова, будра волосиста, копитняк європейський.

5. Перелоги та поля.
Перелоги – це поля, які певний час не обробляються. На них також бачимо одну із стадій розвитку рослинності. На даному перелозі вже з 1998 року не вирощуються сільськогосподарські рослини. Нині тут домінують цмин пісковий, злинка канадська, полин віниковий. Цікаво тут весною, коли цвітуть маленькі ефемери: незабудка маленька, вероніка весняна, веснянка весняна. Та у них є сильні конкуренти – мохи, які заважають проростати їх насінню. По над краєм лісу бачимо інтенсивне самовідновлення сосни та берези.

 

 

 
Використання будь-яких матеріалів без посилання на даний сайт заборонено.