logo
 
Головна сторінка
Новини
Природні умови
Карто-схема
Фауна
Флора
Відео
Фотогалерея
Про НПП
Історія парку
Наукова робота
Відпочинок
Еколого-освітня
робота
Перелік послуг
Екостежки
"Деснянські зорі"

 

 

Приєднались до акції «Збережи ялинку»

У грудні місяці в Україні проходить Всеукраїнська акція «Збережи ялинку». НПП «Деснянсько-Старогутський» приєднався до цієї акції. Мета акції – схилити  громадян України відмовитись від передноворічного вирубування хвойних дерев .
17 грудня акція проводилась з вихованцями ЦДЮТ  гуртка «Юні захисники природи» та гуртка «Туристичний», 19 грудня – з молодшою групою зеленого класу ЗОШ № 1 . Діти з задоволенням передивились презентації, дізнались про матеріали, з яких можна виготовляти новорічні композиції і зробили своїми руками  яскраві ялинки з картону та  дощику. В кінці заняття зробили міні-виставку, на якій були представлені ялинки з макарон, вкритих золотою фарбою, з кольорової бумаги і гірлянд. Створити відчуття свята, радісного очікування новорічного дива можна й без знищення дерев. Набагато цікавіше прикрашати соснові чи ялинові гілки, виготовляти традиційні українські «ялинки» – дідухи з колосків, калини, створювати новорічні композиції, які можуть стати гарним подарунком для рідних і друзів та прикрасять домівку, шкільну аудиторію чи робочий кабінет.

Створена дитяча орнітологічна група у місті Середина-Буда

6 грудня 2018 р. за участю наукового співробітника НПП «Деснянсько-Старогутський» Галущенко С.В., вчителя біології ЗОШ №2 м. Середина-Буда Ткаченко В.О. та учнів цієї школи була створена дитяча Міграційна орнітологічна група м. Середини-Буди, яка спеціалізується на вивченні міграцій птахів, в першу чергу, у нашому місті і регіоні.
Вже є шкільні орнітологічні групи по вивченню міграцій птахів, які створені у рамках роботи Всеукраїнської Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ» – у с. Очкіно (при Журавському НВК) в Сумській області,  у містах Мена (Чернігівська обл.) та  Пирятин (Полтавська обл.). В планах нашої Середино-Будської орнітогрупи також і різні орнітологічні експедиції, участь у екотаборах, конкурсах та конференціях.
Наша робота вже розпочалася! Так, 6 грудня було проведене заняття зі школярами загальноосвітньої школи №2 м. Середина-Буда, на якому орнітологом парку Галущенко С.В. була представлена презентація «Міграції птахів в НПП «Деснянсько-Старогутський».  Діти ознайомились з видовим складом птахів та особливостями їх міграцій у нашому регіоні, значенням національного парку для вивчення та охорони птахів у міграційні періоди.
А 10 грудня вже відбулася перша орнітологічна екскурсія з учасниками нашої орнітогрупи – в лісопарк «Мирщина», яку провели орнітолог Галущенко С.В. та вчитель біології Ткаченко В.О. Юні дослідники побачили деякі види зимуючих птахів (омелюх, синиці та ін.), ознайомились з методом спостережень та отримали приємні враження від екскурсії та спілкування з Природою.

Єкологічні годівничкі для птахів

Настала сніжна зима. Важко тваринам пережити скрутні часи, птахи переселяються ближче до житла людей. Щоб їм допомогти національний природний парк проводить акцію «Допоможемо птахам взимку». В рамках акції відбуваються зустрічі в школах, бібліотеках, центрі дитячої та юнацької творчості.
6.12.18. – з вихованцями   гуртків «Туристичний» (керівник Максименко Ю.В.) та гуртка «Юні вихованці природи» (керівник Ладижева Т.В.) та 12.12.18. у Середино-Будскій центральній дитячій бібліотеці з молодшою групою зеленого класу (керівник Кравцова М.А) проведена зустріч. Діти з задоволенням передивились презентацію про зимуючих птахів нашої місцевості та тих хто до нас прилітає на зимівлю, прослухали бесіду про різні види годівничок, які можна зробити власними руками, види корму для птахів. На практичному занятті розповідали про свої цікаві зустрічі і кожен зробив екологічну годівничку.

Проект «Адаптація на основі екосистем та сталий регіональний розвиток»

         У перший день роботи по Деснянському біосферному резервату у м.Середина-Буда, в офісі НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулась зустріч представників резервату і високопосадовців району з представниками фонду Міхаеля Зуккова та Центру економіки Університету сталого розвитку м. Еберсвальде (Німеччина). Проведено перший семінар «В якій природі ми хочемо жити?», на якому було розглянуто екосистемні послуги, вплив наслідків змін клімату та шляхи пом’якшення цього впливу.

 

Творча зустріч

15.11.2018 року відбулася зустріч   учасників районного творчого клубу «Часопис», який представляли  поетеса Майорова Г.Г., інженер з охорони природних екосистем НПП «Деснянсько-Старогутський» Чернігов М.М. з учнями другого класу Середино-Будської ЗОШ № 1 на тему: «Природа рідного краю».
Діти на уроці природознавства підготували насичену програму, де  співали пісні на слова місцевих поетів та читали вірші  власного написання. У теплій, дружній атмосфері прозвучали авторські пісні та вірші у виконанні  учасників клубу. Аудиторія з задоволенням прослухала туристичну пісню, гімн  національного  природного парку. Учасники  та гості отримали велике задоволення від теплої зустрічі, пронизаної любов’ю до природи та рідного краю.

Малюкам про тварин

Вже наступили холода. Скоро зима. Скрутно тваринам виживати, тому що стає мало корму. На цю тему  15 листопада національним парком була проведена зустріч з двома групами дитячого садочку «Сонечко», показана презентація : «Як  тварини готуються до зими». Діти дізналися, що є тварини, котрі впадають в сплячку і котрі залишаються активними, що вони поділяються на травоїдних і хижаків. В кінці всі ожили під час рухливих ігор та відгадування загадок. Для малюків буде продовжено знайомство з тваринним світом в наступних наших візитах.

Орнітологічна експедиція у НПП «Деснянсько-Старогутський»

З 9 по 12 листопада 2018 р. на базі «Деснянка» у рамках наукової та еколого-просвітньої роботи зі школярами відбулася дитяча орнітологічна експедиція по вивченню пізньо-осінньої міграції птахів. В експедиції взяли участь науковий співробітник парку, орнітолог Галущенко С.В., учні 8 та 11 класів Менської районної гімназії (Чернігівська обл.): Михайленко Віка, Зезуль Даша, Дубравна Настя, Савченко Катя та їх керівник – вчитель біології та хімії Менської районної гімназії Вовченко І.О. Ця експедиція відбулася у рамках роботи Всеукраїнської Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ», а діти та їх керівник, що взяли участь у цьому заході, представляли Міграційну орнітологічну групу м. Мени.
Учасники експедиції досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на постійних пунктах спостережень наукового стаціонару «Деснянка». Також була проведена орнітологічна екскурсія до с. Очкіно.
Найбільш масовими мігрантами в цей період були представники Горобцеподібних: щиглик, снігур, вівсянка звичайна. Активно мігрували дрізд-чикотень, чиж та зеленяк. Спостерігались також чечітка та коноплянка. Усі ці види є представниками пізньої осінньої міграції. Але ще зустрічалися і деякі види, активна міграція яких проходила раніше – у вересні-жовтні. Це зяблик (поодинокі зустрічі) і синиці – велика та блакитна, які вже мігрували невеликими зграями.
За час експедиції було відмічено 4 види денних хижих птахів – канюк звичайний, зимняк, лунь польовий, яструб малий, 2 види качок – крижень і гоголь та зграя гусей. В цілому спостерігалася типова пізньо-осіння міграція птахів.
За час експедиції діти ознайомилися з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у пізньо-осінній період, з методикою досліджень міграції птахів, отримали певний досвід спостережень за птахами в польових умовах, а головне – незабутні враження від природи Придеснянської частини парку та дружньої атмосфери нашої орнітологічної школи.

Гості із сусіднього району

Під час шкільних осінніх канікул до нас завітали гості Ямпільського району. Учні 7-го класу Свеської школи-ліцею № 2 разом із учителями вперше завітали до національного природного парку, подолавши відстань 55 кілометрів, щоб побачити нове та цікаве, яке практично знаходиться просто поруч.   Зустріч пройшла на території адмінбудівлі. Діти з зацікавленістю слухали про історію нашого міста, виникнення назви, біля інформаційного комплексу ознайомились із територією НПП «Деснянсько-Старогутський», біосферним резерватом «Деснянський», водно-болотним угіддям «Заплава Десни», рідкісними рослинами та тваринами. Всім сподобалось наше невелике вольєрне господарство. Увагу приділили водяній крисі – нутрії, яка завжди годова до «спілкування», особливо коли до неї потрапляють відвідувачі із гостинцями. Цього разу вона теж із задоволенням поїдала моркву та сухарі. Потім фотографувались біля козулі та  красунь-ялинок. У візит-центрі група екскурсантів передивилась відеоролики та презентацію про національний парк, та відвідала справжнього туристичного чаю з вогнища. Прохолодна погода не завадила екскурсії, а діти виявили бажання приїхати ще й і у літню пору року.

Стежками Старогутського лісу

27 жовтня Старогутську частину парку відвідали вихованці гуртків Середино-Будського ЦДЮТ. Погода не завадила здійснити екскурсію жовтневим похмурим днем. Різнокольорові барви додавали настрою та насолоду від осіннього лісу. Екскурсія почалась з музейної кімнати контори ПОНДВ, де поринувши в історію минулих років діти прослухали розповіді про існування партизанських загонів на нашій території та визволення рідного краю від німецько-фашистських загарбників. Продовження мандрівки було лісом з розповідями про лісових мешканців та флору національного парку. Фінішним пунктом стала галявина з історичною пам’яткою – землянка С.А. Ковпака. Там юних туристів чекало багаття з запашним трав’яним чаєм та спеціально підготовлені різноманітні екологічні ігри. Ми з радістю чекаємо наступних відвідувачів!

Екскурсія у світ дерев

З початком осені починається навчання, а також робота національного парку  зі школами та дитячими садками. 10 жовтня  національний парк провів зайняття з двома дитячими садками м. Середина-Буда на тему: «Пізнавальна дендрологія», метою заняття було ознайомлення дітей з новими видами дерев, кущів та тваринами, які можуть жити поруч . Маленькі всезнайки роздивлятися плоди , які можна заготовляти для підгодівлі птахів взимку:калина, горобина, жолуді, насіння ясеня, тощо. Діти також дізналися про нові види птахів, які живуть у лісопарках, та прилітають до нас зимувати. Одне заняття було проведено з середньою групою ДНЗ «Сонечко» у вигляді екскурсії у місцевий парк, друге зі старшою групою ДНЗ «Ромашка» на дитячому майданчику. Екскурсії були короткими, але досить змістовними. Була заключна домовленість про подальшу співпрацю.

Осінній велопробіг

У погожий жовтневий день НПП «Деснянсько-Старогутський» прийняв участь у міському велопробігу, присвяченому Всесвітньому дню туризму. Маршрут проходив: м. Середина–Буда, с. Прогрес, м.Середина-Буда. Від районного будинку культури учасники попрямували на  крейдяний кар'єр, до лісопарку Мірщина і фінішували біля контори НПП «Деснянсько-Старогутський». У заході прийняли участь 25 чоловік з 6-ти організацій. На території дендрарію НПП велотуристи відпочили, де пригостилися ароматним трав’яним чаєм, свіжими яблуками, обмінялися враженнями. Командам керівник відділу культури і туризму вручила дипломи за активну участь у заході. А по завершенню було колективне фото на пам’ять.

Підвищення кваліфікації

Співробітник відділу рекреації та екоосвіти прийняв участь у тренінгу «Організація екскурсійної діяльності за методикою «Інтерпретація природи», на базі кафедри методології освіти для сталого розвитку у приміщенні Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, 1-5 жовтня, м. Київ. В ході заходу опрацювали концепції, ключові  поняття та методологію інтерпретації природи, працювали в формі аудиторних занять  та польових практикумів. Відвідали національний науково-природничий музей НАН України. В тренінгу також прийняли участь фахівці з інших національних парків України.

27 вересня – Всесвітній день туризму

Туризм – важлива складова сучасного суспільства,  що виконує рекреаційну, соціальну, культурну, економічну  та екологічну функції.  Мандрування  є найкращим способом пізнати світ та знайти себе. НПП «Деснянсько-Старогутський» вітає всіх причетних до туризму зі святом, бажаємо нових  мандрів та запрошуємо до нас на відпочинок!

Екскурсія вихідного дня

23 вересня учні 3 класу Середино-Будської ЗОШ № 1 разом з батьками, класним керівником та на чолі з завідувачем сектору молоді та спорту Середино-Будської райдержадміністрації відвідали НПП «Деснянсько-Старогутський». Групі  із 24 чоловік було цікаво пізнати природу Старогутського краю. Програма була насиченою: відвідали меморіальний комплекс в селі Стара Гута, побували на місці Кочубеєвського маєтку, завітали до контори Старогутського ПНДВ де створюється музейна кімната. Відвідувачі зацікавлено слухали про рідкісні та типові види тварин і рослин Старогутських лісів. Особлива зацікавленність була до біології сича мохноногого – птаха, що є символом НПП. Кульмінацією стала екскурсієя по тропі «Стежками Старогутського лісу». На рекреаційному майданчику «Землянка Ковпака» розвели вогнище, заварили трав’яного чаю. Співробітники парку провели інтелектуальні та спортивні змагання, в яких всі прийняли активну участь. Перемогла дружба. Школярі висловили бажання приїхати ще і взимку.

День партизанской славы

22 сентября 2001 года в Украине впервые отмечался День партизанской славы. Это был день 60-той годовщины с начала подпольно-партизанского движения в Украине в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 годов и теперь ежегодно отмечается как дань всенародного уважения к тем, кто в суровое военное время боролся с фашистами в глубоком тылу врага, не жалея крови и самой жизни.
Чтобы почтить память о партизанском движении на Середино-Будщине, совместно с отделом туризма районного дома культуры была организована поездка в с. Старая-Гута. Дети 6 класса побывали на экскурсии, во время которой познакомились с экспонатами музейной комнаты, прошлись лесными тропами и посетили землянку С.А. Ковпака. На лесной поляне был для посетителей организован пикник с травяным чаем.

В гості завітали юні екологи

До національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» завітали гості екологічного гуртка школи №1. Для учнів провідним фахівцем з екологічної освіти Рудик Л.О. була проведена екскурсія по дендрарію НПП, де розташовані кольорові інформаційні стенди, місце відпочинку та вольєр з дикими тваринами. Учні отримали цікаву інформацію про значення установи ПЗФ. А у візит- центрі молодший науковий співробітник Кутявин Є.Г. представив до їхньої уваги гербарій, який налічує біля 1800 зразків і зберігається у спеціальних герметичних шафах. Школярі почули про технологію збору, як правильно зберігати експонати. Зустріч була цікавою та плідною.  Діти залишились задоволеними та отримали багато позитивних емоцій.

Проект «Екосистемна адаптація до кліматичних змін та стійкий регіональний розвиток через підвищення компетентності українських біосферних резерватів»

Біосферний резерват «Деснянський» став учасником німецького проекту (за підтримки Фонду Міхаеля Зуккова) «Екосистемна адаптація до кліматичних змін та стійкий регіональний розвиток через підвищення компетентності українських біосферних резерватів». Проект має на меті інтеграцію підходу екосистемної адаптації до національного та регіонального планування і заходів, що ведуть до широкомасштабного стійкого розвитку. 13-14 вересня в м. Київ відбулись дві організаційні зустрічі: представлення німецькими партнерами проекту і представлення українських біосферних резерватів та зустріч у Міністерстві екології та природних ресурсів України. 
Зміни клімату спричиняють негативний вплив на екосистеми всього світу, і в тому числі екосистеми Деснянського біосферного резервату. Тому ми дуже вдячні німецьким партнерам за те, що вони приділяють увагу охороні природи в Україні. Впевнені, що проект надасть можливість ознайомитись з механізмами пом’якшення наслідків змін клімату.

>>Facebook<<

День Державного Прапора України

На честь свята відбулася урочиста хода в м. Середина-Буда від адмінбудівлі районної державної адміністрації до центральної площі, де прозвучали урочисті привітання та відбулася офіційна церемонія підняття Державного Прапора України.

Екофестиваль «Дикий мед»

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» 18 серпня 2018 року на екофестивалі «Дикий мед», що відбувся на території Зноб-Новгородської об’єднаної територіальної громади разом з бджолярами Середино-Будського, Глухівського, Шосткинського  районів Сумщини презентував свій мед. Відвідувачам також була представлена експозиція діяльності національного парку, сувенірна продукція. Представлений мед національного парку учасниками фестивалю був під час дегустації визнаний диким, тому що зібраний з пасіки, яка розташована  у лісовому масиві. Кращим пасічникам Зноб-Новгородський селищний голова Петро Гончаров вручив грамоти. Отримав грамоту і національний парк.

Велоекскурсія

Минає літо, але ще не всі цікаві місця відвідали любителі природи. Дев’ятого серпня група з представників дома дітей та юнацтва та спеціаліста національного парку проїхала велоекскурсією до крейдяного кар’єру, що знаходиться на околицях селища Прогрес Середино-Будського району. Довжина маршруту в один кінець 7,5 км, по дорозі спостерігали дикі та антропогенні  природні біотопи: луг, вільшаник, поле, рослинність крейдяного кар’єру, порівнювали з природними біотопами національного парку. Екскурсія пройшла досить змістовно та цікаво.

Деснянські зорі 2018

"Деснянські зорі" - це екологічний табір. Вперше його провели у 2002 році. З 30 липня по 5 серпня захід проведено вже 15-й раз. Місце проведення - сосновий бір на березі Десни на північ від села Очкине. Завдання табору - об'єднати науковців, вчителів та учнів з метою проведення спільних польових наукових досліджень. Перші проводять свої дослідження у Деснянському біосферному резерваті ЮНЕСКО, другі разом із своїми учнями долучаються, вчаться, отримають дані, які потім опрацюють, а школярі представлять на різноманітних конкурсах. 
Разом все це потужний еколого-освітній захід і такий собі фестиваль науки. Індивідуальну роботу намагаємося поєднувати із спільними заходами, зокрема обліками кажанів, екскурсіями. Чи не найбільш інтригуючим елементом програми є змагання із спортивної орнітології, коли команди-учасниці за 3 години мають сфотографувати якомога більше птахів. Переможець визначається за загальною кількістю сфотографованих птахів з урахуванням їх правильного визначення та рідкісності. Це ще й моніторинг чисельності птахів. Цьогоріч сфотографували 37 видів, що на 2 менше, ніж минулого року. 
Фінал заходу - конференція, де школярі представляють у вигляді мультимедійних доповідей результати своїх спостережень. Таким чином, юні дослідники проходять весь цикл наукової роботи від формулювання проблеми і опанування методики досліджень, до опрацювання отриманих під час роботи екотабору даних і їх оприлюднення. Впровадження? Це справа часу - більшість із них увійде до Літопису природи Деснянсько-Старогутського нацпарку. 
Екотабір "Деснянські зорі" не завершується після роз'їзду учасників по домівках. Далі наполеглива і клопітка робота з підготовки дослідницьких робіт до участі у різноманітних конкурсах. Більшість цьогорічних школярів-учасників екотабору вже є призерами і учасниками обласних і загальноукраїнських етапів конкурсів МАН, Всеукраїнської екологічної олімпіади, DreamEco, зльотів шкільних лісництв. Так тримати! Успіхів Вам, юні друзі, адже вашими перемогами оцінюється успіх нашого екотабору "Деснянські зорі"!
Бажаємо юним учасникам так тримати і успішно підготуватися до тих численних конкурсів, де можна буде презентувати підсумки своїх польових досліджень у Деснянському біосферному резерваті (https://www.facebook.com/nppds.buda/?ref=bookmarks).

Екскурсії у дитячому таборі «Десна»

Що таке літо? Це сонечко, річка та відпочинок.  А корисний для здоров’я відпочинок на природі набагато краще. В Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» кожного року діє дитячий табір «Десна». Цілющий сосновий ліс та річка Десна – це найкраще місце для оздоровлення. Щоб діти дізналися про НПП «Деснянсько-Старогутський» більше, спеціаліст з екологічної освіти провів ряд екскурсій. Діти пройшлись по лісовим стежкам, по берегу річки. Вели розмови про рідкісні види рослинного та тваринного світу. Також проводилися екологічні ігри та квести. 

Орнітологічна екскурсія зі школярами в заплаві Десни

14 червня 2018 р. в Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулася орнітологічна екскурія з учнями Журавського навчально-виховного комплексу в рамках роботи зеленого екологічного класу. В екскурсії прийняли участь діти з села Очкіно, вчитель Журавського НВК Бовтун І.М. та орнітолог парку Галущенко С.В., який проводив заняття з юними дослідниками Природи. Екскурсійний маршрут проходив в урочищі Плоскому, яке знаходиться біля села Очкіно у заплаві Десни. Це місце скупчення багатьох видів навколоводних птахів в міграційні періоди, особливо куликів, мартинів, крячків. Також, багато птахів можно зустріти і в гніздовий період, коли проводилась ця екскурсія.
Учасники екскурсіїї побачили такі види птахів, як чорний та білий лелеки, сіра чапля, крижень, чирок-трескунець, попелюх, мартин звичайний, річковий та малий крячкі, шуліка чорний, канюк звичайний, лунь болотяний, жайворонок польовий, шпак, біла і жовта плиски, берегова і сільска ластівки та інші.. А головне – багато куликів, які вже залишились на гніздування в цьому районі або спостерігалися як літуючи. Це наступні види: чайка та коловодник звичайний (найбільш численні види), кулик-сорока, грицик великий, бекас, дупель, коловодник лісовий, малий та великий зуйки. Діти познайомились з багатьма видами птахів, яких раніше не знали, а деякіх постійно бачили, але не знали назву цих видів. Це був їх перший досвід визначення птахів в польових умовах. Заняття в польових умовах з юними дослідниками по вивченню птахів будуть продовжені, а наступна орнітологічна екскурсія в заплаві Десни вже планується на середину липня, коли почнеться літньо-осіння міграція куликів.

Екскурсія

7.06.2018 Середино-Будський відділ культури та туризму замовив екскурсію по території національного природного парку для дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей. Екскурсійний автобус доставив групу з 14 чоловік до пам’ятного місця села Стара Гута - маєтку Кочубея, де була цікава розповідь про минуле. Завітали до контори Старо-Гутського ПНДВ, у 2-х поверховому будинку оглянули фотогалерею та музейну кімнату. Цікавою була подорож по маршруту «Стежками Старогутського лісу» з точками розповіді: «Болото», «Сосновий ліс злаковий», «Сосновий ліс зеленомоховий», «Березовий ліс», «Землянка  Ковпака». На галявині з землянкою С.А. Ковпака подорож закінчилась розповіддю про історичне минуле партизанського руху. Потім був обід на природі, трав’яний чай з вогнища, рухливі ігри. У відвідувачів залишились приємні враження.

Турзліт 2018

8-9 червня в Середино-Будському районі, неподалік від с. Очкіне, на базі дитячого оздоровчого табору «Десна» відбувся туристичний зліт 2018. Учасниками стали команди 10 організацій Середино-Будського району. Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» прийняв активну участь у змаганнях та конкурсах, передбачених програмою. Дружній настрій колективу допоміг вибороти декілька призових місць.

Вболювальники Загальне фото

Команда НПП Зелений патруль Конкурс туристичної пісні

Конкурс української пісні Йде гра

Учасники з біатлону Учасники змагань з волейболу

Підвищення кваліфікації

21-25 травня 2018 року спеціалісти з екологічної освіти пройшли курси з підвищення кваліфікації у м. Київ при Державній екологічній академії та за підтримки Мінприроди. В групу входили фахівці з  усіх регіонів України: Карпатського, Північного,Центрального та Південного. Навчання тривало на протязі тижня, колектив досвідчених викладачів та науковців надав багато інформативного матеріалу, були практичні заняття і завдання з методами інтерпретації природи, нові способи в організації екскурсій і ведення екоосвітньої  діяльності. По закінченню кожен фахівець захищав свій проект і отримував зауваження від колег, робота була продуктивною і цікавою. Висловлюємо вдячність організаторам курсів!

Участь у науково-практичній конференції в НПП «Пирятинський»

18 травня 2018 року в м. Пирятин Полтавської області відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «ХІІІ Пирятинські екологічні читання». Від НПП «Деснянсько-Старогутський у роботі конференції взяв участь науковий співробітник Галущенко С.В., який презентував доповідь «Міграції птахів у заплаві Десни у березні - квітні 2018 р.». На конференції були представлені цікаві доповіді, учасниками отримано багато корисної інформації, атмосфера була дуже приємною. Дякуємо організаторам конференції!

Розробка та впровадження проектів

14-15 травня в м. Суми пройшов тренінг на тему "Розробка та впровадження проектів". Захід проводився за підтримки Програми "U-LEAD з Європою". НПП «Деснянсько-Старогутський» приймав участь у тренінговій програмі. Отримали багато корисної інформації, та практично закріпили їх з групою учасників. Загалом атмосфера була приємною. Дякуємо організаторам за корисну інформацію.

Орнітологічна експедиція у НПП «Деснянсько-Стпрогутський»

3-4 травня 2018 р. на базі «Боровичанка» НПП «Деснянсько-Старогутський» у рамках еколого-просвітньої роботи з дітьми відбулася шкільна експедиція по вивченню пізньо-весняної міграції птахів. В експедиції взяли участь орнітолог Галущенко С. В., учні 8-10 класів Биринського НВК: Банний Павло, Вітель Богдан, Поман Олена, Лось Карина та їх керівник – вчитель біології Марченко П.М. Учасники експедиції досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на пунктах спостережень наукового стаціонару «Боровичі».
Найбільш масовими мігрантами в цей період були турухтан та мартин звичайний. Активно мігрували ластівки сільська та берегова, крячки – річкові, чорні, білокрилі, білощокі. З денних хижих птахів зареєстровані луні – болотяний та лучний, осоїд. Ще спостерігалася міграція сірої та білої чапель. Також були відмічені зустрічі (мабуть останні цієї весни) таких видів, як свищ, шилохвіст, журавель сірий. За 2 дні експедиції діти ознайомилися з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у пізньо-весняний період, з методикою досліджень міграції птахів, отримали незабутні враження від природи Придеснянської частини парку.

Дослідження весняної міграції птахів в національному природному парку «Деснянсько-Старогутський»

З 19 березня 2018 р. в Придеснянській частині парку на базі «Боровичанка» проводяться спостереження за весняною міграцією птахів в заплаві Десни науковим співробітником Галущенко С.В. З 19.03 по 6.04 проводились стаціонарні дослідження ранньо-весняної міграції птахів, а з 11.04 по 27.04 – середньо-весняної. В цьому році весняна міграція почалась пізніше у зв’язку з пізньою весною. Масова міграція водоплавних птахів почалася лише на початку квітня. З 2 по 5 квітня спостерігалася масова міграція денних хижих птахів, насамперед, канюка звичайного, зимняка, польового луня, малого та великого яструбів. Також почалася міграція змієїда, малого підорлика, шуліки чорного, луня болотяного, орлана-білохвоста. Міграція Соколоподібних була дуже масовою. З 2.04 по 5.04 було ураховано більше 420 особин хижих птахів. Пік міграції Соколоподібних припав на 2 квітня – 143 особини за день. Найбільш масовим мігрантом був канюк звичайний. В цей період також спостерігалася масова міграція білого лелеки, чайки, припутня, багатьох видів Горобцеподібних – зяблика зеленяка, жайворонка польового, шпака, дроздів, вівсянок звичайної та очеретяної та інших птахів. Почалася міграція сірого журавля, мартина звичайного, а з середини І декади квітня – водоплавних птахів: качок (гоголя, крижня, свища), гусей. Найбільш масова міграція гусей, качок, мартина звичайного припала на ІІ декаду квітня. Найбільш масовим мігрантом серед качок був свищ, а серед гусей – велика білолоба гуска. Пік міграції гусей спостерігався в середині квітня з 13.04 по 16.04.
ІІ і ІІІ декади квітня відзначалися міграцією куликів – грицика великого, турухтана, коловодників звичайного, лісового та великого, брижача (бекаса). Грицик великий та турухтан летіли великими зграями. З 20 по 26 квітня спостерігався другий пік міграції денних хижих птахів. Спостерігалися 12 видів Соколоподібних, серед яких найбільш масовими мігрантами були лунь болотяний, шуліка чорний, підсоколик великий, канюк звичайний. Спостерігалася міграція великого та малого підорликів, скопи, луня лучного. Найбільш цікаві зустрічі відбулися в другій половині квітня – казарка канадська (дуже рідкісний залітний птах, що реєструється не кожного року), декілька зграй самого великого за розміром і дуже рідкісного кулика – кульона великого та одна зустріч кульона середнього (новий вид у переліку птахів НПП «Деснянсько-Старогутський»). Загалом за період дослідження ранньо- та середньо-весняної міграції птахів було відмічено 115 видів мігруючих птахів. Найбільш численним мігрантом, як і в попередні роки, була велика білолоба гуска.
Не дивлячись на щільний графік роботи по вивченню міграцій птахів орнітологом парку Галущенко С.В. проводилась також еколого-просвітня та наукова робота зі школярами. Так, 19 березня у Журавському навчально-виховному комплексі відбулися заняття зі школярами в рамках роботи зеленого екологічного класу. Школярам була представлена презентація «Ранньо-весняна міграція птахів». Діти познайомились з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у ранньо-весняний період, значенням національного парку для охорони птахів у період їх міграції.
З 11 по 15 квітня 2018 р. на базі «Боровичанка» у рамках еколого-просвітної роботи відбулася шкільна орнітологічна експедиція по вивченню середньо-весняної міграції птахів. В експедиції взяли участь орнітолог Галущенко С.В., учень 9 класу Менської районної гімназії (Чернігівська обл.) Піклуха Антон та його керівник, учитель біології і хімії Менської районної гімназії Вовченко І.О. Учасники експедиції впродовж 5 днів досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на пунктах спостережень. В цей період спостерігалася масова міграція гусок, качок, мартинів, хижих та горобцеподібних птахів. Загалом за 5 днів спостережень було відмічено 87 видів мігруючих птахів.
У травні тривають дослідження пізньо-весняної міграції птахів, а, також, заплановані заняття з дітьми по вивченню міграцій птахів.

 

Сезон екскурсій розпочато!

Національний природний парк с радістю зустрів учнів Чернацької НВК. Для дітей та вчителів була проведена цікава екскурсія. Діти дізналися про діяльність національного природного парку. Ознайомились с різноманітністю флори і фауни сходу Українського Полісся. Особливо дітям сподобалось вольєрне господарство, спостерігати за косулею, фазанами, нутрією. В кінці нашої зустрічі відвідувачів пригощали трав’яним чаєм.

 

Всеукраїнський день довкілля

Кожного року 21 квітня відзначаться  Всеукраїнський день довкілля. Ціль якого привернути увагу до екологічних проблем, формування дбайливого ставлення до навколишнього природного середовища, прагнення берегти природу.
Традиційно на весні, проходять акції по озелененню нашої планети. Національний природний парк не залишився в стороні, та подарував 10 туй та 300 саджанців бирючини загальноосвітній школі №2 для облаштування подвір’я. Також співробітники відділу науки та рекреації здійснили висадку саджанців бирючини золотистої з тепличних умов на дорощування.
Не залишайтесь байдужими до природи!

Збережемо весняні квіти

Щорічно у весняний період починається масова торгівля першими весняними квітами, з яких багатозанесено до Червоної книги України. Щоб зберегти рідкісні види рослин НПП «Деснянсько-Старогутський» провів акцію «Первоцвіти» із школярами 4 класу і заручився їх підтримкою.
Фахівець з екологічної освіти  національного природного парку провела ознайомлювальну лекцію, діти дізналися що таке національний парк і його основні завдання. Далі була показана учням презентація з первоцвітами, а також пояснювалося, чому не можна рвати їх в природі. Щоб акція вийшла продуктивнішою і про неї дізналася громадськість, разом з дітьми були виготовлені листівки, які розмістили на стінах школи.
Ми упевнені, що всі учасники акції усвідомили і задумалися над тим, як важливо зберігати та примножувати скарби природи!

Зустрічаємо птахів

1 квітня 2018 року в Україні  пройшов Міжнародний день птахів (День орнітолога). Настало різке потепління і почалась масова міграція птахів. Першими прилетіли до нас граки, жайворонки, на дротах електромереж  та деревах сидять шпаки, вишукуючи собі домівки, над головою лунають крики  журавлів, гусей, старі гнізда займають лелеки.
5 квітня 2018 року у співпраці з Середино-Будським  центром  дитячої та юнацької творчості   з групою дітей гуртка «Юний турист»  під керівництвом  Максименко Ю. В.  проведено теоретичне  заняття  по спостереженню  за птахами що завітали до нас. Вихованці з задоволенням розповідали про перші зустрічі з птахами, дізналися про нові  для них види  пройшли екскурсією по місцевому  парку.

У національному парку стартувала акція «Збережемо первоцвіти»

4 квітня 2018 року у загальноосвітній школі №2 для молодших класів пройшла концертна програма «Збережемо первоцвіти». Фахівці парку з екологічної освіти показали презентацію, познайомили дітей з первоцвітами, які охороняються на нашій території і запросили дітей на весняні екскурсії екологічними маршрутами.

Круглий стіл до Всесвітнього дня дикої природи

2 березня 2018 року, до Всесвітнього дня дикої природи, який відзначається 3 березня, на базі Шосткінської міської станції юних натуралістів відбувся круглий стіл, присвячений дослідженням міграцій птахів на територіях, що охороняються. В ньому взяли учать науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський» Галущенко С.В., керівник гуртка вищого рівня «Екологічна біохімія» Амельченко М.А. та учні 8-9 класів хіміко-біологічного профілю спеціалізованої школи №1 м. Шостки. Школярам була представлена презентація «Ранньо-весняна міграція птахів»
Діти познайомились з видовим складом птахів та особливостями їх міграції в період ранньої весни, значенням національного парку для охорони птахів, як місця їх спокою під час зупинок на міграціях.
Заняття зі школярами відбулися в рамках роботи зеленого екологічного класу при Шосткінській станції юних натуралістів в співпраці з НПП «Деснянсько-Старогутський».

Конкурс дитячого малюнку

В загальноосвітній школі№1 міста Середина-Буда пройшов конкурс дитячого малюнку в підтримку екологічної акції «Підгодуємо птахів взимку». Для дітей було проведено ряд тематичних занять, на яких вони дізналися про зимуючих птахів, як і чим підгодовувати «пернатих друзів». На конкурс були представлені роботи учнів, які спостерігали птахів на годівницях. Молодші учні зробили аплікації. Найактивніших учасників було нагороджено від національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» сувенірами.

Екологічна просвіта для самих маленьких

Співробітництво між національним природним парком «Деснянсько-Старогутський» та дитячим садком №1 «Ромашка» міста Середина-Буда триває вже вісімнадцять років. За ці роки  фахівці національного парку проводили для дітей різні заходи, практичні заняття в природі, екскурсії.
19 лютого 2018 року вихованці дитячого садка №1 «Ромашка» міста Середина-Буда приєдналися до екологічної акції «Підгодуємо птахів взимку», метою якої було привернення уваги широких кіл громадськості, молоді та дітей до проблем охорони птахів в зимовий період. Спочатку на занятті діти дізналися про зимуючих птахів, а потім під керівництвом вихователів розвісили свої годівниці на деревах біля ігрових майданчиків дітсадка. І відразу кожне з них перетворилося в справжню «пташину їдальню». Тепер, під час прогулянок, малюки зможуть спостерігати за пернатими друзями.

Зустріч у бібліотеці

13 лютого, у вівторок у центральній Середино-Будській бібліотеці пройшла зустріч з учасниками клубу органічного землеробства, він існує  вже 5 років, його робота сприяє збереженню природи, вирощуванню і використанню органічних продуктів власного виробництва.
Представники середнього та старшого віку ознайомились з природними багатствами нашого краю, з задоволенням передивились відео та презентації з краєвидами національного парку, ознайомились з роботою його відділів, зонуванням території, можливостями відпочинку. Враження залишились позитивними, після лекції учасники ділились знаннями і виразили побажання продовжити спілкування на природничі теми.

 

Екологічний клас відзначив День водно-болотних угідь

Восени 2017 року при співпраці працівників національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» та вчителя біології Козлової Наталії при загальноосвітній школі №1 міста Середина-Буда запрацював екологічний клас.
І ось чергове екологічне свято. Вихованці екологічного класу на друге люте призначили свої показові заходи: інформаційні хвилинки, виставку екологічних плакатів та малюнків, для учнів четвертих, п’ятих та сьомих класів в актовій залі була показана театралізована вистава. В гості до школярів завітали: водяний, мара болотна, русалка, водомірка, черепаха та Шрек. Кожен мав питання до залу спостерігачів. Цікаві вікторини, ребуси та загадки виявили, що діти мають певні знання про місцеві водно-болотні угіддя, гарно розрізняють представників флори та флори.
Захід завершив показ відео презентації «Водно-болотне угіддя «Заплава Десни». Найактивніших учнів було нагороджено від національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» сувенірами.

Провели Великий зимовий облік птахів

Стало доброю традицією у національному природному парку «Деснянсько-Старогутський» залучати молодь до участі в екологічній акції Великий зимовий облік птахів. Акція проходить в останні вихідні січня. Основне її завдання: дослідити видовий , кількісний склад зимуючих птахів і привернути увагу громадськості до проблем охорони птахів взимку.
В цьому році у акції взяли участь дві групи школярів: молодша і старша. Облік  проводили на протязі двох днів. В перший день птахів спостерігали вихованці туристичного гуртка  Середино-Будського Центру дитячої та юнацької творчості разом із керівником Максименко Ю.В. Маршрут проходив по вулицях міста Середина-Буда. Діти з задоволенням спостерігали за птахами, іноді звертались за допомогою по визначенню незнайомих видів. Всього за перший день спостережень було відмічено 67 птахів, серед них горобець хатній і польовий, синиця велика і довгохвоста, снігурі, щиглики, чикотень та голуб сизий.
Другого дня в спостереженнях за зимуючими птахами  взяли участь вихованці екологічних класів загальноосвітніх шкіл міста Середина-Буда разом з вихователем Козловою Н.А. Ці діти доросліше і мають власний досвід спостережень, багато хто прийшов із власним біноклем. Для підготовленої групи обрали більш розширений маршрут: вулиці  міста, заплаву річки Бобрик, лісопарк Мирщина. І не даремно, це дозволило спостерігати не тільки більший видовий склад птахів (додатково до першого дня обліку  зафіксували зграю галок, жовну сиву, синицю блакитну), а і цікаві факти їх життя. Були відмічені: міграція великої (приблизно 550 птахів) зграї омелюхів, брачні ігри крука. Дані обліків передано до товариства охорони птахів України.

 

Заняття до дня Водно-болотних угідь

2 лютого щорічно в Україні природоохоронними установами та громадськістю відзначається екологічне свято - Всесвітній день Водно-болотних угідь (ВБУ). НПП «Деснянсько-Старогутський» провів черговий захід, присвячений цьому святу. 25 січня у Середино-Будській загальноосвітній школі № 2 пройшла зустріч фахівця з екопросвіти з двома сьомими класами з теми: «Водно-болотні угіддя для збалансованого розвитку міст». На зустрічі розглянуто питання про створення, охорону та види водно-болотних угідь, значення для людей та міст, можливості орнітологічного туризму. Діти ознайомились з видами птахів, життя яких тісно пов’язано з водними комплексами «Заплави Десни». В кінці заняття зробили підсумок, що конкретно кожен з нас може зробити для збереження унікальних водно-болотних територій.

Науково-практична конференція до Всесвітнього дня водно-болотних угідь

24 січня співробітники відділу науки, екоосвіти та рекреації НПП «Деснянсько-Старогутський» прийняли  участь у науково-практичній конференції, присвяченій Всесвітньому дню водно-болотних угідь на базі Шосткинської міської станції юних натуралістів. У заході прийняли участь вчителі біології, керівники гуртків натуралістичного напряму та школярі м. Шостка. Були представлені доповіді  «Перлини природи рідного краю» (директор міської станції юних натуралістів Корнієнко С.В.), «Всесвітній день водно-болотних угідь» (заступник директора по науковій роботі НПП «Деснянсько-Старогутський» Степаненко Г.П.),  «Водно-болотне угіддя міжнародного значення «Заплава Десни»» ( провідний фахівець з рекреації Міськов А.В.) та «Захист птахів водно-болотних угідь в рамках Рамсарської конвенції (науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський» Галущенко С.В.).

Всесвітній день водно-болотних угідь

17 січня в Зноб-Новгородській загальноосвітній школі для учнів 5-11 класів проведено аудиторні заняття до Всесвітнього дня водно-болотних угідь. Школярам була представлена презентаційна доповідь про ВБУ, їх роль у підтримці біорізноманіття, значення для людини, основні чинники негативного впливу та способи збереження. Переглянули фільми про екотабір «Деснянські зорі» та Фестиваль біологічних колекцій. Визначали по фотографіям види птахів та ссавців  НПП «Деснянсько-Старогутський».

 

 

 

 

Конкурс на замещение должности директора НПП "Деснянско-Старогутский"

18.08.2016 г. конкурсная комиссия Минприроды Украины назначила Кубракова С.В. директором НПП "Деснянско-Старогутский"

>>ссылка<< на видео заседания конкурсной комиссии.

 

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по >>ссылке<<.

 

 

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

 

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

 

 

Вийшов в світ бібліографічний покажчик наукових праць

Днями вийшов у світ бібліографічний покажчик наукових праць про територію сучасного НПП "Деснянсько-Старогутський". З початку існування установи основним завданням наукового відділу було проведення інвентаризації основних груп живих організмів. Результати досліджень опубліковані в низці статей та монографій. Фахівцями опрацьовано наукову літературу, присвячену природі сучасної території НПП та прилеглим до нього територіям. Отже, метою даного видання було скласти список наукових праць про природу НПП «Деснянсько-Старогутський» до 2010 року. Ми усвідомлюємо, що список може виявитися не повним, тому будемо вдячні за доповнення, які просимо надсилати на адресу НПП «Деснянсько-Старогутський».

Посилання на роботу >>робота<<

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

Монографія

У 2013 р. вийшла в світ монографія «Водорості Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»» за авторством О. В. Бурової і М. Д. Жежери. В монографії вперше узагальнені дані щодо водоростей Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський», розглянуто історію досліджень водоростей на території Новгород-Сіверського Полісся і парку, проаналізовано видове різноманіття водоростей, розподіл видового складу за типами водойм та його особливості. Наведено повний анотований список водоростей, виявлених у водоймах парку та його околицях, визначено нові і рідкісні види.
Ознайомитися з даної монографією можливо за даним посиланням >монографія<

 

Антикорупційна програма НПП "Деснянсько-Старогутський"

Державні закупівлі НПП "Деснянсько-Старогутський"

Завантажити документ.

Реестр закупівель на 1 квартал 2015 рік від 16.01.15

Реестр закупівель на 1 квартал 2015 рік від 09.02.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 24.02.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 28.04.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 19.06.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 17.08.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 05.10.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 30.10.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 25.11.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 09.12.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 23.12.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 29.12.15

Реестр закупівель на 2016 рік від 16.01.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 25.02.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 16.03.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 10.05.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 14.06.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 07.09.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 31.10.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 09.12.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 28.12.16

Звіт про здійснення державних закупівель за січень-березень 2015 року

 

 
 
Використання будь-яких матеріалів без посилання на даний сайт заборонено.