logo
 
Головна сторінка
Новини
Природні умови
Карто-схема
Фауна
Флора
Відео
Фотогалерея
Про НПП
Історія парку
Наукова робота
Відпочинок
Еколого-освітня
робота
Перелік послуг
Екостежки
"Деснянські зорі"

 

 

Екскурсія у світ дерев

З початком осені починається навчання, а також робота національного парку  зі школами та дитячими садками. 10 жовтня  національний парк провів зайняття з двома дитячими садками м. Середина-Буда на тему: «Пізнавальна дендрологія», метою заняття було ознайомлення дітей з новими видами дерев, кущів та тваринами, які можуть жити поруч . Маленькі всезнайки роздивлятися плоди , які можна заготовляти для підгодівлі птахів взимку:калина, горобина, жолуді, насіння ясеня, тощо. Діти також дізналися про нові види птахів, які живуть у лісопарках, та прилітають до нас зимувати. Одне заняття було проведено з середньою групою ДНЗ «Сонечко» у вигляді екскурсії у місцевий парк, друге зі старшою групою ДНЗ «Ромашка» на дитячому майданчику. Екскурсії були короткими, але досить змістовними. Була заключна домовленість про подальшу співпрацю.

Осінній велопробіг

У погожий жовтневий день НПП «Деснянсько-Старогутський» прийняв участь у міському велопробігу, присвяченому Всесвітньому дню туризму. Маршрут проходив: м. Середина–Буда, с. Прогрес, м.Середина-Буда. Від районного будинку культури учасники попрямували на  крейдяний кар'єр, до лісопарку Мірщина і фінішували біля контори НПП «Деснянсько-Старогутський». У заході прийняли участь 25 чоловік з 6-ти організацій. На території дендрарію НПП велотуристи відпочили, де пригостилися ароматним трав’яним чаєм, свіжими яблуками, обмінялися враженнями. Командам керівник відділу культури і туризму вручила дипломи за активну участь у заході. А по завершенню було колективне фото на пам’ять.

Підвищення кваліфікації

Співробітник відділу рекреації та екоосвіти прийняв участь у тренінгу «Організація екскурсійної діяльності за методикою «Інтерпретація природи», на базі кафедри методології освіти для сталого розвитку у приміщенні Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, 1-5 жовтня, м. Київ. В ході заходу опрацювали концепції, ключові  поняття та методологію інтерпретації природи, працювали в формі аудиторних занять  та польових практикумів. Відвідали національний науково-природничий музей НАН України. В тренінгу також прийняли участь фахівці з інших національних парків України.

27 вересня – Всесвітній день туризму

Туризм – важлива складова сучасного суспільства,  що виконує рекреаційну, соціальну, культурну, економічну  та екологічну функції.  Мандрування  є найкращим способом пізнати світ та знайти себе. НПП «Деснянсько-Старогутський» вітає всіх причетних до туризму зі святом, бажаємо нових  мандрів та запрошуємо до нас на відпочинок!

Екскурсія вихідного дня

23 вересня учні 3 класу Середино-Будської ЗОШ № 1 разом з батьками, класним керівником та на чолі з завідувачем сектору молоді та спорту Середино-Будської райдержадміністрації відвідали НПП «Деснянсько-Старогутський». Групі  із 24 чоловік було цікаво пізнати природу Старогутського краю. Програма була насиченою: відвідали меморіальний комплекс в селі Стара Гута, побували на місці Кочубеєвського маєтку, завітали до контори Старогутського ПНДВ де створюється музейна кімната. Відвідувачі зацікавлено слухали про рідкісні та типові види тварин і рослин Старогутських лісів. Особлива зацікавленність була до біології сича мохноногого – птаха, що є символом НПП. Кульмінацією стала екскурсієя по тропі «Стежками Старогутського лісу». На рекреаційному майданчику «Землянка Ковпака» розвели вогнище, заварили трав’яного чаю. Співробітники парку провели інтелектуальні та спортивні змагання, в яких всі прийняли активну участь. Перемогла дружба. Школярі висловили бажання приїхати ще і взимку.

День партизанской славы

22 сентября 2001 года в Украине впервые отмечался День партизанской славы. Это был день 60-той годовщины с начала подпольно-партизанского движения в Украине в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 годов и теперь ежегодно отмечается как дань всенародного уважения к тем, кто в суровое военное время боролся с фашистами в глубоком тылу врага, не жалея крови и самой жизни.
Чтобы почтить память о партизанском движении на Середино-Будщине, совместно с отделом туризма районного дома культуры была организована поездка в с. Старая-Гута. Дети 6 класса побывали на экскурсии, во время которой познакомились с экспонатами музейной комнаты, прошлись лесными тропами и посетили землянку С.А. Ковпака. На лесной поляне был для посетителей организован пикник с травяным чаем.

В гості завітали юні екологи

До національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» завітали гості екологічного гуртка школи №1. Для учнів провідним фахівцем з екологічної освіти Рудик Л.О. була проведена екскурсія по дендрарію НПП, де розташовані кольорові інформаційні стенди, місце відпочинку та вольєр з дикими тваринами. Учні отримали цікаву інформацію про значення установи ПЗФ. А у візит- центрі молодший науковий співробітник Кутявин Є.Г. представив до їхньої уваги гербарій, який налічує біля 1800 зразків і зберігається у спеціальних герметичних шафах. Школярі почули про технологію збору, як правильно зберігати експонати. Зустріч була цікавою та плідною.  Діти залишились задоволеними та отримали багато позитивних емоцій.

Проект «Екосистемна адаптація до кліматичних змін та стійкий регіональний розвиток через підвищення компетентності українських біосферних резерватів»

Біосферний резерват «Деснянський» став учасником німецького проекту (за підтримки Фонду Міхаеля Зуккова) «Екосистемна адаптація до кліматичних змін та стійкий регіональний розвиток через підвищення компетентності українських біосферних резерватів». Проект має на меті інтеграцію підходу екосистемної адаптації до національного та регіонального планування і заходів, що ведуть до широкомасштабного стійкого розвитку. 13-14 вересня в м. Київ відбулись дві організаційні зустрічі: представлення німецькими партнерами проекту і представлення українських біосферних резерватів та зустріч у Міністерстві екології та природних ресурсів України. 
Зміни клімату спричиняють негативний вплив на екосистеми всього світу, і в тому числі екосистеми Деснянського біосферного резервату. Тому ми дуже вдячні німецьким партнерам за те, що вони приділяють увагу охороні природи в Україні. Впевнені, що проект надасть можливість ознайомитись з механізмами пом’якшення наслідків змін клімату.

>>Facebook<<

День Державного Прапора України

На честь свята відбулася урочиста хода в м. Середина-Буда від адмінбудівлі районної державної адміністрації до центральної площі, де прозвучали урочисті привітання та відбулася офіційна церемонія підняття Державного Прапора України.

Екофестиваль «Дикий мед»

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» 18 серпня 2018 року на екофестивалі «Дикий мед», що відбувся на території Зноб-Новгородської об’єднаної територіальної громади разом з бджолярами Середино-Будського, Глухівського, Шосткинського  районів Сумщини презентував свій мед. Відвідувачам також була представлена експозиція діяльності національного парку, сувенірна продукція. Представлений мед національного парку учасниками фестивалю був під час дегустації визнаний диким, тому що зібраний з пасіки, яка розташована  у лісовому масиві. Кращим пасічникам Зноб-Новгородський селищний голова Петро Гончаров вручив грамоти. Отримав грамоту і національний парк.

Велоекскурсія

Минає літо, але ще не всі цікаві місця відвідали любителі природи. Дев’ятого серпня група з представників дома дітей та юнацтва та спеціаліста національного парку проїхала велоекскурсією до крейдяного кар’єру, що знаходиться на околицях селища Прогрес Середино-Будського району. Довжина маршруту в один кінець 7,5 км, по дорозі спостерігали дикі та антропогенні  природні біотопи: луг, вільшаник, поле, рослинність крейдяного кар’єру, порівнювали з природними біотопами національного парку. Екскурсія пройшла досить змістовно та цікаво.

Деснянські зорі 2018

"Деснянські зорі" - це екологічний табір. Вперше його провели у 2002 році. З 30 липня по 5 серпня захід проведено вже 15-й раз. Місце проведення - сосновий бір на березі Десни на північ від села Очкине. Завдання табору - об'єднати науковців, вчителів та учнів з метою проведення спільних польових наукових досліджень. Перші проводять свої дослідження у Деснянському біосферному резерваті ЮНЕСКО, другі разом із своїми учнями долучаються, вчаться, отримають дані, які потім опрацюють, а школярі представлять на різноманітних конкурсах. 
Разом все це потужний еколого-освітній захід і такий собі фестиваль науки. Індивідуальну роботу намагаємося поєднувати із спільними заходами, зокрема обліками кажанів, екскурсіями. Чи не найбільш інтригуючим елементом програми є змагання із спортивної орнітології, коли команди-учасниці за 3 години мають сфотографувати якомога більше птахів. Переможець визначається за загальною кількістю сфотографованих птахів з урахуванням їх правильного визначення та рідкісності. Це ще й моніторинг чисельності птахів. Цьогоріч сфотографували 37 видів, що на 2 менше, ніж минулого року. 
Фінал заходу - конференція, де школярі представляють у вигляді мультимедійних доповідей результати своїх спостережень. Таким чином, юні дослідники проходять весь цикл наукової роботи від формулювання проблеми і опанування методики досліджень, до опрацювання отриманих під час роботи екотабору даних і їх оприлюднення. Впровадження? Це справа часу - більшість із них увійде до Літопису природи Деснянсько-Старогутського нацпарку. 
Екотабір "Деснянські зорі" не завершується після роз'їзду учасників по домівках. Далі наполеглива і клопітка робота з підготовки дослідницьких робіт до участі у різноманітних конкурсах. Більшість цьогорічних школярів-учасників екотабору вже є призерами і учасниками обласних і загальноукраїнських етапів конкурсів МАН, Всеукраїнської екологічної олімпіади, DreamEco, зльотів шкільних лісництв. Так тримати! Успіхів Вам, юні друзі, адже вашими перемогами оцінюється успіх нашого екотабору "Деснянські зорі"!
Бажаємо юним учасникам так тримати і успішно підготуватися до тих численних конкурсів, де можна буде презентувати підсумки своїх польових досліджень у Деснянському біосферному резерваті (https://www.facebook.com/nppds.buda/?ref=bookmarks).

Екскурсії у дитячому таборі «Десна»

Що таке літо? Це сонечко, річка та відпочинок.  А корисний для здоров’я відпочинок на природі набагато краще. В Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» кожного року діє дитячий табір «Десна». Цілющий сосновий ліс та річка Десна – це найкраще місце для оздоровлення. Щоб діти дізналися про НПП «Деснянсько-Старогутський» більше, спеціаліст з екологічної освіти провів ряд екскурсій. Діти пройшлись по лісовим стежкам, по берегу річки. Вели розмови про рідкісні види рослинного та тваринного світу. Також проводилися екологічні ігри та квести. 

Орнітологічна екскурсія зі школярами в заплаві Десни

14 червня 2018 р. в Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулася орнітологічна екскурія з учнями Журавського навчально-виховного комплексу в рамках роботи зеленого екологічного класу. В екскурсії прийняли участь діти з села Очкіно, вчитель Журавського НВК Бовтун І.М. та орнітолог парку Галущенко С.В., який проводив заняття з юними дослідниками Природи. Екскурсійний маршрут проходив в урочищі Плоскому, яке знаходиться біля села Очкіно у заплаві Десни. Це місце скупчення багатьох видів навколоводних птахів в міграційні періоди, особливо куликів, мартинів, крячків. Також, багато птахів можно зустріти і в гніздовий період, коли проводилась ця екскурсія.
Учасники екскурсіїї побачили такі види птахів, як чорний та білий лелеки, сіра чапля, крижень, чирок-трескунець, попелюх, мартин звичайний, річковий та малий крячкі, шуліка чорний, канюк звичайний, лунь болотяний, жайворонок польовий, шпак, біла і жовта плиски, берегова і сільска ластівки та інші.. А головне – багато куликів, які вже залишились на гніздування в цьому районі або спостерігалися як літуючи. Це наступні види: чайка та коловодник звичайний (найбільш численні види), кулик-сорока, грицик великий, бекас, дупель, коловодник лісовий, малий та великий зуйки. Діти познайомились з багатьма видами птахів, яких раніше не знали, а деякіх постійно бачили, але не знали назву цих видів. Це був їх перший досвід визначення птахів в польових умовах. Заняття в польових умовах з юними дослідниками по вивченню птахів будуть продовжені, а наступна орнітологічна екскурсія в заплаві Десни вже планується на середину липня, коли почнеться літньо-осіння міграція куликів.

Екскурсія

7.06.2018 Середино-Будський відділ культури та туризму замовив екскурсію по території національного природного парку для дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей. Екскурсійний автобус доставив групу з 14 чоловік до пам’ятного місця села Стара Гута - маєтку Кочубея, де була цікава розповідь про минуле. Завітали до контори Старо-Гутського ПНДВ, у 2-х поверховому будинку оглянули фотогалерею та музейну кімнату. Цікавою була подорож по маршруту «Стежками Старогутського лісу» з точками розповіді: «Болото», «Сосновий ліс злаковий», «Сосновий ліс зеленомоховий», «Березовий ліс», «Землянка  Ковпака». На галявині з землянкою С.А. Ковпака подорож закінчилась розповіддю про історичне минуле партизанського руху. Потім був обід на природі, трав’яний чай з вогнища, рухливі ігри. У відвідувачів залишились приємні враження.

Турзліт 2018

8-9 червня в Середино-Будському районі, неподалік від с. Очкіне, на базі дитячого оздоровчого табору «Десна» відбувся туристичний зліт 2018. Учасниками стали команди 10 організацій Середино-Будського району. Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» прийняв активну участь у змаганнях та конкурсах, передбачених програмою. Дружній настрій колективу допоміг вибороти декілька призових місць.

Вболювальники Загальне фото

Команда НПП Зелений патруль Конкурс туристичної пісні

Конкурс української пісні Йде гра

Учасники з біатлону Учасники змагань з волейболу

Підвищення кваліфікації

21-25 травня 2018 року спеціалісти з екологічної освіти пройшли курси з підвищення кваліфікації у м. Київ при Державній екологічній академії та за підтримки Мінприроди. В групу входили фахівці з  усіх регіонів України: Карпатського, Північного,Центрального та Південного. Навчання тривало на протязі тижня, колектив досвідчених викладачів та науковців надав багато інформативного матеріалу, були практичні заняття і завдання з методами інтерпретації природи, нові способи в організації екскурсій і ведення екоосвітньої  діяльності. По закінченню кожен фахівець захищав свій проект і отримував зауваження від колег, робота була продуктивною і цікавою. Висловлюємо вдячність організаторам курсів!

Участь у науково-практичній конференції в НПП «Пирятинський»

18 травня 2018 року в м. Пирятин Полтавської області відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «ХІІІ Пирятинські екологічні читання». Від НПП «Деснянсько-Старогутський у роботі конференції взяв участь науковий співробітник Галущенко С.В., який презентував доповідь «Міграції птахів у заплаві Десни у березні - квітні 2018 р.». На конференції були представлені цікаві доповіді, учасниками отримано багато корисної інформації, атмосфера була дуже приємною. Дякуємо організаторам конференції!

Розробка та впровадження проектів

14-15 травня в м. Суми пройшов тренінг на тему "Розробка та впровадження проектів". Захід проводився за підтримки Програми "U-LEAD з Європою". НПП «Деснянсько-Старогутський» приймав участь у тренінговій програмі. Отримали багато корисної інформації, та практично закріпили їх з групою учасників. Загалом атмосфера була приємною. Дякуємо організаторам за корисну інформацію.

Орнітологічна експедиція у НПП «Деснянсько-Стпрогутський»

3-4 травня 2018 р. на базі «Боровичанка» НПП «Деснянсько-Старогутський» у рамках еколого-просвітньої роботи з дітьми відбулася шкільна експедиція по вивченню пізньо-весняної міграції птахів. В експедиції взяли участь орнітолог Галущенко С. В., учні 8-10 класів Биринського НВК: Банний Павло, Вітель Богдан, Поман Олена, Лось Карина та їх керівник – вчитель біології Марченко П.М. Учасники експедиції досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на пунктах спостережень наукового стаціонару «Боровичі».
Найбільш масовими мігрантами в цей період були турухтан та мартин звичайний. Активно мігрували ластівки сільська та берегова, крячки – річкові, чорні, білокрилі, білощокі. З денних хижих птахів зареєстровані луні – болотяний та лучний, осоїд. Ще спостерігалася міграція сірої та білої чапель. Також були відмічені зустрічі (мабуть останні цієї весни) таких видів, як свищ, шилохвіст, журавель сірий. За 2 дні експедиції діти ознайомилися з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у пізньо-весняний період, з методикою досліджень міграції птахів, отримали незабутні враження від природи Придеснянської частини парку.

Дослідження весняної міграції птахів в національному природному парку «Деснянсько-Старогутський»

З 19 березня 2018 р. в Придеснянській частині парку на базі «Боровичанка» проводяться спостереження за весняною міграцією птахів в заплаві Десни науковим співробітником Галущенко С.В. З 19.03 по 6.04 проводились стаціонарні дослідження ранньо-весняної міграції птахів, а з 11.04 по 27.04 – середньо-весняної. В цьому році весняна міграція почалась пізніше у зв’язку з пізньою весною. Масова міграція водоплавних птахів почалася лише на початку квітня. З 2 по 5 квітня спостерігалася масова міграція денних хижих птахів, насамперед, канюка звичайного, зимняка, польового луня, малого та великого яструбів. Також почалася міграція змієїда, малого підорлика, шуліки чорного, луня болотяного, орлана-білохвоста. Міграція Соколоподібних була дуже масовою. З 2.04 по 5.04 було ураховано більше 420 особин хижих птахів. Пік міграції Соколоподібних припав на 2 квітня – 143 особини за день. Найбільш масовим мігрантом був канюк звичайний. В цей період також спостерігалася масова міграція білого лелеки, чайки, припутня, багатьох видів Горобцеподібних – зяблика зеленяка, жайворонка польового, шпака, дроздів, вівсянок звичайної та очеретяної та інших птахів. Почалася міграція сірого журавля, мартина звичайного, а з середини І декади квітня – водоплавних птахів: качок (гоголя, крижня, свища), гусей. Найбільш масова міграція гусей, качок, мартина звичайного припала на ІІ декаду квітня. Найбільш масовим мігрантом серед качок був свищ, а серед гусей – велика білолоба гуска. Пік міграції гусей спостерігався в середині квітня з 13.04 по 16.04.
ІІ і ІІІ декади квітня відзначалися міграцією куликів – грицика великого, турухтана, коловодників звичайного, лісового та великого, брижача (бекаса). Грицик великий та турухтан летіли великими зграями. З 20 по 26 квітня спостерігався другий пік міграції денних хижих птахів. Спостерігалися 12 видів Соколоподібних, серед яких найбільш масовими мігрантами були лунь болотяний, шуліка чорний, підсоколик великий, канюк звичайний. Спостерігалася міграція великого та малого підорликів, скопи, луня лучного. Найбільш цікаві зустрічі відбулися в другій половині квітня – казарка канадська (дуже рідкісний залітний птах, що реєструється не кожного року), декілька зграй самого великого за розміром і дуже рідкісного кулика – кульона великого та одна зустріч кульона середнього (новий вид у переліку птахів НПП «Деснянсько-Старогутський»). Загалом за період дослідження ранньо- та середньо-весняної міграції птахів було відмічено 115 видів мігруючих птахів. Найбільш численним мігрантом, як і в попередні роки, була велика білолоба гуска.
Не дивлячись на щільний графік роботи по вивченню міграцій птахів орнітологом парку Галущенко С.В. проводилась також еколого-просвітня та наукова робота зі школярами. Так, 19 березня у Журавському навчально-виховному комплексі відбулися заняття зі школярами в рамках роботи зеленого екологічного класу. Школярам була представлена презентація «Ранньо-весняна міграція птахів». Діти познайомились з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у ранньо-весняний період, значенням національного парку для охорони птахів у період їх міграції.
З 11 по 15 квітня 2018 р. на базі «Боровичанка» у рамках еколого-просвітної роботи відбулася шкільна орнітологічна експедиція по вивченню середньо-весняної міграції птахів. В експедиції взяли участь орнітолог Галущенко С.В., учень 9 класу Менської районної гімназії (Чернігівська обл.) Піклуха Антон та його керівник, учитель біології і хімії Менської районної гімназії Вовченко І.О. Учасники експедиції впродовж 5 днів досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на пунктах спостережень. В цей період спостерігалася масова міграція гусок, качок, мартинів, хижих та горобцеподібних птахів. Загалом за 5 днів спостережень було відмічено 87 видів мігруючих птахів.
У травні тривають дослідження пізньо-весняної міграції птахів, а, також, заплановані заняття з дітьми по вивченню міграцій птахів.

 

Сезон екскурсій розпочато!

Національний природний парк с радістю зустрів учнів Чернацької НВК. Для дітей та вчителів була проведена цікава екскурсія. Діти дізналися про діяльність національного природного парку. Ознайомились с різноманітністю флори і фауни сходу Українського Полісся. Особливо дітям сподобалось вольєрне господарство, спостерігати за косулею, фазанами, нутрією. В кінці нашої зустрічі відвідувачів пригощали трав’яним чаєм.

 

Всеукраїнський день довкілля

Кожного року 21 квітня відзначаться  Всеукраїнський день довкілля. Ціль якого привернути увагу до екологічних проблем, формування дбайливого ставлення до навколишнього природного середовища, прагнення берегти природу.
Традиційно на весні, проходять акції по озелененню нашої планети. Національний природний парк не залишився в стороні, та подарував 10 туй та 300 саджанців бирючини загальноосвітній школі №2 для облаштування подвір’я. Також співробітники відділу науки та рекреації здійснили висадку саджанців бирючини золотистої з тепличних умов на дорощування.
Не залишайтесь байдужими до природи!

Збережемо весняні квіти

Щорічно у весняний період починається масова торгівля першими весняними квітами, з яких багатозанесено до Червоної книги України. Щоб зберегти рідкісні види рослин НПП «Деснянсько-Старогутський» провів акцію «Первоцвіти» із школярами 4 класу і заручився їх підтримкою.
Фахівець з екологічної освіти  національного природного парку провела ознайомлювальну лекцію, діти дізналися що таке національний парк і його основні завдання. Далі була показана учням презентація з первоцвітами, а також пояснювалося, чому не можна рвати їх в природі. Щоб акція вийшла продуктивнішою і про неї дізналася громадськість, разом з дітьми були виготовлені листівки, які розмістили на стінах школи.
Ми упевнені, що всі учасники акції усвідомили і задумалися над тим, як важливо зберігати та примножувати скарби природи!

Зустрічаємо птахів

1 квітня 2018 року в Україні  пройшов Міжнародний день птахів (День орнітолога). Настало різке потепління і почалась масова міграція птахів. Першими прилетіли до нас граки, жайворонки, на дротах електромереж  та деревах сидять шпаки, вишукуючи собі домівки, над головою лунають крики  журавлів, гусей, старі гнізда займають лелеки.
5 квітня 2018 року у співпраці з Середино-Будським  центром  дитячої та юнацької творчості   з групою дітей гуртка «Юний турист»  під керівництвом  Максименко Ю. В.  проведено теоретичне  заняття  по спостереженню  за птахами що завітали до нас. Вихованці з задоволенням розповідали про перші зустрічі з птахами, дізналися про нові  для них види  пройшли екскурсією по місцевому  парку.

У національному парку стартувала акція «Збережемо первоцвіти»

4 квітня 2018 року у загальноосвітній школі №2 для молодших класів пройшла концертна програма «Збережемо первоцвіти». Фахівці парку з екологічної освіти показали презентацію, познайомили дітей з первоцвітами, які охороняються на нашій території і запросили дітей на весняні екскурсії екологічними маршрутами.

Круглий стіл до Всесвітнього дня дикої природи

2 березня 2018 року, до Всесвітнього дня дикої природи, який відзначається 3 березня, на базі Шосткінської міської станції юних натуралістів відбувся круглий стіл, присвячений дослідженням міграцій птахів на територіях, що охороняються. В ньому взяли учать науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський» Галущенко С.В., керівник гуртка вищого рівня «Екологічна біохімія» Амельченко М.А. та учні 8-9 класів хіміко-біологічного профілю спеціалізованої школи №1 м. Шостки. Школярам була представлена презентація «Ранньо-весняна міграція птахів»
Діти познайомились з видовим складом птахів та особливостями їх міграції в період ранньої весни, значенням національного парку для охорони птахів, як місця їх спокою під час зупинок на міграціях.
Заняття зі школярами відбулися в рамках роботи зеленого екологічного класу при Шосткінській станції юних натуралістів в співпраці з НПП «Деснянсько-Старогутський».

Конкурс дитячого малюнку

В загальноосвітній школі№1 міста Середина-Буда пройшов конкурс дитячого малюнку в підтримку екологічної акції «Підгодуємо птахів взимку». Для дітей було проведено ряд тематичних занять, на яких вони дізналися про зимуючих птахів, як і чим підгодовувати «пернатих друзів». На конкурс були представлені роботи учнів, які спостерігали птахів на годівницях. Молодші учні зробили аплікації. Найактивніших учасників було нагороджено від національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» сувенірами.

Екологічна просвіта для самих маленьких

Співробітництво між національним природним парком «Деснянсько-Старогутський» та дитячим садком №1 «Ромашка» міста Середина-Буда триває вже вісімнадцять років. За ці роки  фахівці національного парку проводили для дітей різні заходи, практичні заняття в природі, екскурсії.
19 лютого 2018 року вихованці дитячого садка №1 «Ромашка» міста Середина-Буда приєдналися до екологічної акції «Підгодуємо птахів взимку», метою якої було привернення уваги широких кіл громадськості, молоді та дітей до проблем охорони птахів в зимовий період. Спочатку на занятті діти дізналися про зимуючих птахів, а потім під керівництвом вихователів розвісили свої годівниці на деревах біля ігрових майданчиків дітсадка. І відразу кожне з них перетворилося в справжню «пташину їдальню». Тепер, під час прогулянок, малюки зможуть спостерігати за пернатими друзями.

Зустріч у бібліотеці

13 лютого, у вівторок у центральній Середино-Будській бібліотеці пройшла зустріч з учасниками клубу органічного землеробства, він існує  вже 5 років, його робота сприяє збереженню природи, вирощуванню і використанню органічних продуктів власного виробництва.
Представники середнього та старшого віку ознайомились з природними багатствами нашого краю, з задоволенням передивились відео та презентації з краєвидами національного парку, ознайомились з роботою його відділів, зонуванням території, можливостями відпочинку. Враження залишились позитивними, після лекції учасники ділились знаннями і виразили побажання продовжити спілкування на природничі теми.

 

Екологічний клас відзначив День водно-болотних угідь

Восени 2017 року при співпраці працівників національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» та вчителя біології Козлової Наталії при загальноосвітній школі №1 міста Середина-Буда запрацював екологічний клас.
І ось чергове екологічне свято. Вихованці екологічного класу на друге люте призначили свої показові заходи: інформаційні хвилинки, виставку екологічних плакатів та малюнків, для учнів четвертих, п’ятих та сьомих класів в актовій залі була показана театралізована вистава. В гості до школярів завітали: водяний, мара болотна, русалка, водомірка, черепаха та Шрек. Кожен мав питання до залу спостерігачів. Цікаві вікторини, ребуси та загадки виявили, що діти мають певні знання про місцеві водно-болотні угіддя, гарно розрізняють представників флори та флори.
Захід завершив показ відео презентації «Водно-болотне угіддя «Заплава Десни». Найактивніших учнів було нагороджено від національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» сувенірами.

Провели Великий зимовий облік птахів

Стало доброю традицією у національному природному парку «Деснянсько-Старогутський» залучати молодь до участі в екологічній акції Великий зимовий облік птахів. Акція проходить в останні вихідні січня. Основне її завдання: дослідити видовий , кількісний склад зимуючих птахів і привернути увагу громадськості до проблем охорони птахів взимку.
В цьому році у акції взяли участь дві групи школярів: молодша і старша. Облік  проводили на протязі двох днів. В перший день птахів спостерігали вихованці туристичного гуртка  Середино-Будського Центру дитячої та юнацької творчості разом із керівником Максименко Ю.В. Маршрут проходив по вулицях міста Середина-Буда. Діти з задоволенням спостерігали за птахами, іноді звертались за допомогою по визначенню незнайомих видів. Всього за перший день спостережень було відмічено 67 птахів, серед них горобець хатній і польовий, синиця велика і довгохвоста, снігурі, щиглики, чикотень та голуб сизий.
Другого дня в спостереженнях за зимуючими птахами  взяли участь вихованці екологічних класів загальноосвітніх шкіл міста Середина-Буда разом з вихователем Козловою Н.А. Ці діти доросліше і мають власний досвід спостережень, багато хто прийшов із власним біноклем. Для підготовленої групи обрали більш розширений маршрут: вулиці  міста, заплаву річки Бобрик, лісопарк Мирщина. І не даремно, це дозволило спостерігати не тільки більший видовий склад птахів (додатково до першого дня обліку  зафіксували зграю галок, жовну сиву, синицю блакитну), а і цікаві факти їх життя. Були відмічені: міграція великої (приблизно 550 птахів) зграї омелюхів, брачні ігри крука. Дані обліків передано до товариства охорони птахів України.

 

Заняття до дня Водно-болотних угідь

2 лютого щорічно в Україні природоохоронними установами та громадськістю відзначається екологічне свято - Всесвітній день Водно-болотних угідь (ВБУ). НПП «Деснянсько-Старогутський» провів черговий захід, присвячений цьому святу. 25 січня у Середино-Будській загальноосвітній школі № 2 пройшла зустріч фахівця з екопросвіти з двома сьомими класами з теми: «Водно-болотні угіддя для збалансованого розвитку міст». На зустрічі розглянуто питання про створення, охорону та види водно-болотних угідь, значення для людей та міст, можливості орнітологічного туризму. Діти ознайомились з видами птахів, життя яких тісно пов’язано з водними комплексами «Заплави Десни». В кінці заняття зробили підсумок, що конкретно кожен з нас може зробити для збереження унікальних водно-болотних територій.

Науково-практична конференція до Всесвітнього дня водно-болотних угідь

24 січня співробітники відділу науки, екоосвіти та рекреації НПП «Деснянсько-Старогутський» прийняли  участь у науково-практичній конференції, присвяченій Всесвітньому дню водно-болотних угідь на базі Шосткинської міської станції юних натуралістів. У заході прийняли участь вчителі біології, керівники гуртків натуралістичного напряму та школярі м. Шостка. Були представлені доповіді  «Перлини природи рідного краю» (директор міської станції юних натуралістів Корнієнко С.В.), «Всесвітній день водно-болотних угідь» (заступник директора по науковій роботі НПП «Деснянсько-Старогутський» Степаненко Г.П.),  «Водно-болотне угіддя міжнародного значення «Заплава Десни»» ( провідний фахівець з рекреації Міськов А.В.) та «Захист птахів водно-болотних угідь в рамках Рамсарської конвенції (науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський» Галущенко С.В.).

Всесвітній день водно-болотних угідь

17 січня в Зноб-Новгородській загальноосвітній школі для учнів 5-11 класів проведено аудиторні заняття до Всесвітнього дня водно-болотних угідь. Школярам була представлена презентаційна доповідь про ВБУ, їх роль у підтримці біорізноманіття, значення для людини, основні чинники негативного впливу та способи збереження. Переглянули фільми про екотабір «Деснянські зорі» та Фестиваль біологічних колекцій. Визначали по фотографіям види птахів та ссавців  НПП «Деснянсько-Старогутський».

 

Співпраця зі школами

  На протязі двох тижнів  НПП «Деснянсько-Старогутський» провів екологоосвітні заняття у загальноосвітній школі №2 міста Середина-Буда. Зацікавленим дітям були проведені лекції по властивостям лікарських рослин, що зустрічаються у парку та про зимівлю диких тварин, продемонстровані відеофільми.

У НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулося чергове засідання Науково-технічної ради

 7 грудня 2017 року відбулося засідання Науково-технічної ради національного природного парку «Деснянсько-Старогутський». У візит-центрі НПП зібралися представники Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської ОДА, державної екологічної інспекції у Сумській області, Сумського національного аграрного університету, Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, НПП «Деснянсько-Старогутський». На порядку денному обговорювали питання про проведення спільних заходів зі збереження біорізноманіття на території біосферного резервату «Деснянський», підводили підсумки роботи за 2017 рік, розглядали та затверджували плани роботи на 2018 рік.

Поповнення музейних колекцій

НПП «Десянсько-Старогутський» висловлює подяку небайдужим мешканцям нашого району, що приймають участь у створенні музейних кімнат і надають експонати для їх наповнення. 28 листопада цього року Сідельников Олександр Євгенійович поділився частиною своєї колекції років Другої світової війни : лист воєнниїх років, гудзики з воєнної форми, гільзи, старовинні монети. Національний парк  вдячний Олександру Євгенійовичу та всім зацікавленим людям, які допоможуть створити музейні колекції у селі Стара Гута та Очкине.

Круглий стіл з проведення біологічних шкіл


Біологічні школи для школярів - саме те, що вимагає концепція нової української школи! Адже ні де так, як на польових заняттях під орудою досвідчених натуралістів, не закріплюються теоретичні знання на практиці.
Саме з метою підвести підсумки біологічної школи, що була проведена у Новгороді-Сіверському на базі візит-центру Деснянського біосферного резервату ЮНЕСКО, зібралися на круглий стіл учасники та організатори 30 листопада в стінах Шосткинської станції юних натуралістів.
Ідея біологічної школи "Деснянська ліга натуралістів" зріла майже рік. Довго радилися що, де і як. І от у червні школу було проведено (https://www.youtube.com/watch?v=_LEVHcHaeTM&t=6s). У Новгороді-Сіверському зібралися юні натуралісти із м. Семенівка, Новгорода-Сіверського, Шостки, а також Кролевецького та Новгород-Сіверського районів.
Пройшло майже півроку після завершення біошколи. Настав час підвести підсумки. Про успіхи і проблемні питання розповіли безпосередні учасники подій С.М. Панченко, А.А. Жоров, Н.М. Пилипенко, О.В. Кохановська. Захід учасникии зібрання визнали успішним. Визначилися із першочерговими кроками щоб укріпити матеріально-технічну базу та побутові умови для учасників біошколи "Деснянська ліга натуралістів" у 2018 році.
Крім того, науковцями НПП "Деснянсько-Старогутський" були проведені заняття для школярів з основ спостережень за птахами (н.с. С.В. Галущенко) та вчителями з методики картування популяцій рідкісних видів рослин (с.н.с. С.М. Панченко).
В подальшому можливе розширення кола учасників і залученння юних натуралістів із Середина-Буди та Конотопа.

Відкриття екологічного класу у національному природному парку «Деснянсько-Старогутський»

Співробітництво між національним природним парком «Деснянсько-Старогутський» та загальноосвітньою школою №1 міста Середина-Буда триває вже вісімнадцять років. За ці роки використовували різні форми екологоосвітньої роботи: це і шкільні конференції, відкриті заняття, підготовка учнівських екологічних проектів, практичні заняття в природі, екскурсії.
Цей рік розпочався узагальненням даного досвіду і було прийняте рішення про відкриття екологічного (зеленого)  класу для зацікавлених учнів. Заняття планується проводити на протязі всього учбового року.
За листопад 2017 року проведено п’ять занять, серед них  найбільш цікавими для школярів були теми про корисні властивості рослин та про зимові зміни в природі.  За бажанням учнів проведена екологічна акція «Підгодуємо птахів взимку», діти власноруч виготовили та розвісили годівниці з кормом для птахів.

Робота над музейними кімнатами


Працівниками відділу науки, екоосвіти та рекреації  НПП «Деснянсько-Старогутський» з жовтня 2017 року проводяться роботи з облаштування музейних кімнат краєзнавчого напрямку  та ще одного візит-центру Деснянського біосферного резервату на лівому березі р.Десна. Одна музейна кімната буде розташована  в приміщенні адміністративної будівлі Старогутського ПНДВ,  друга кімната та візит центр в  закритому в минулому році приміщенні Очкинської  сільської школи. Нагадуємо, що на правобережжі вже функціонує візит-центр Деснянського біосферного резервату у м. Новгород-Сіверський. На даний момент проводиться облаштування приміщень та збір експонатів.

Осіння орнітологічна експедиція-2017 в рамках екошколи «Птахи єднають світ»

З 26 по 30 жовтня 2017 р. на базі «Деснянка» НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулася дитяча орнітологічна експедиція по вивченню пізньо-осінньої міграції птахів в заплаві Десни. Експедиція проводилась в період шкільних канікул, і в її роботі прийняли участь юні дослідники та їх керівники з трьох областей України: Сумської, Полтавської та Чернігівської. Під керівництвом орнітолога Галущенка Сергія Володимировича учасники експедиції проводили ранкові, денні та вечірні спостереження за міграціями птахів. Діти вчилися визначати птахів за голосом та зовнішнім видом, проводити обліки птахів, які зупиняються в біотопах заплави під час міграції. Проводились також теоретичні заняття, діти виконували індивідуальні завдання по вивченню окремих видів птахів.
Польові спостереження міграції проводились 3 повних дні 27-29 жовтня 2017 р. На жаль, усі дні погода була хмарна і зовсім «не пролітна». Тому за весь час спостережень було зареєстровано всього 24 види мігруючих птахів. Це менше ніж в попередні роки в цей період спостережень. Домінантом міграції був крижень (24,5% від загальної кількості мігрантів). Далі найбільшими по чисельності були 3 види: вівсянка звичайна, чечітка, зеленяк. Багаточисельними були щиглик, снігур, чиж. На прольоті були відмічені і такі види, як зяблик, в’юрок, шпак, дрозди – чикотень та співочий. З хижих птахів летів тільки зимняк, з куликів – бекас. Відмічена була і велика біла чапля.

Скайп-конференція у національному природному парку «Деснянсько-Старогутський»

25 жовтня 2017року національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» прийняв участь у скайп-конференції «Світ природи рідного краю: екологічні перспективи». Захід організовано за ініціативи Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Н. К. Крупської. В обговорюванні питань прийняли участь співробітники та вихованці Конотопського відділення МАН.
В ході скайп-конференції учасники мали можливість ознайомитися з досвідом роботи національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» з популяризації наукових знань серед школярів та студентської молоді. Особливо було виділене питання проведенню еколого-просвітніх заходів, а саме: дитячого екологічного табору «Деснянські зорі», орнітошколи «Птахи єднають світ», фестивалю учнівських та родинних колекцій "Природа навколо нас".

Друга орнітологічна експедиція у НПП «Деснянсько-Старогутський»

З 20 по 22 вересня 2017 р. на базі «Деснянка» національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» відбулася друга орнітологічна експедиція зі школярами по вивченню осінньої міграції птахів. На даному етапі в осінньому циклі спостережень за міграціями птахів вже досліджувалась середньо-осіння міграція, яка почалася з кінця другої декади вересня. А це вже і новий видовий склад мігруючих птахів, і нові враження учасників експедиції.
В експедиції взяли участь орнітолог парку Галущенко С.В., учениці 9 класів загальноосвітніх шкіл м. Шостки Можар Діана та Коротченко Даша, та їх керівник Амельченко М.А. (Шосткінська станція юних натуралістів). Як і у першій експедиції, юні дослідники з їх керівником досліджували впродовж 3 днів міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на пунктах спостережень. Також була здійснена екскурсія в урочище Плоске, де додатково проводився облік птахів в заплаві Десни.
За час експедиції найбільш численними мігрантами були зяблик та синиця велика. Масово мігрували дрозди – співочий, чорний, деряба, а також інші Горобцеподібні: біла плиска, вівчарик-ковалик, вільшанка, лісовий щеврик, вівсянка очеретяна. Почалася масова міграція у припутня, зеленяка, вівсянки звичайної. Спостерігалася міграція чаплі сірої , двох видів куликів – бекаса та чайки. Ще мігрували ластівки сільські. Їх міграція була близька до завершення, а у польового жайворонка вона ще тільки почалась.
За час спостережень було зареєстровано 6 видів хижих птахів: орлан-білохвіст, малий підорлик, змієїд, яструб малий, лунь болотяний, канюк. Також спостерігалися 3 види качок: крижень, чирок-свистунець чирок-тріскунець (чирянки мала та велика)

Наступна експедиція планується вже наприкінці жовтня, під час шкільних канікул. І в цей період буде досліджуватися початок пізньо-осінньої міграції птахів.

Координаційна рада

Відбулося засідання координаційної ради Деснянського БР. У візит-центрі НПП зібралися керівники Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської ОДА, Середино-Будської райдержадміністрації, Середино-Будської райради, Зноб-Новгородської громади, СНАУ, ДП "Новгород-Сіверська лісова науково-дослідна станція", ГЕО "Деснянські зорі", НПП "Деснянсько-Старогутський", науковці. На порядку денному було обговорення подальшої співпраці органів влади та природоохоронної установи-ядра БР. Обговорювались питання розвитку інфраструктури та туристичної діяльності в межах БР, роздільного сортування сміття,власності земельних ділянок, розкрутки бренду вирорщування та реалізації екопродукції та ін.

Орнітологічна експедиція у НПП «Деснянсько-Старогутський»

З 30 серпня по 1 вересня 2017 р. на базі «Деснянка» національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» в рамках еколого-просвітньої роботи з дітьми відбулася орнітологічна експедиція по вивченню ранньо-осінньої міграції птахів в заплаві Десни. В ній прийняли участь орнітолог парку Галущенко С.В., учениця 9 класу загальноосвітньої школи м. Шостки Можар Діана та її керівник Амельченко М.А. (Шосткинська станція юних натуралістів). Впродовж 3 днів учасники експедиції досліджували ранньо-осінню міграцію птахів в ранкові, денні та вечірні години на пунктах спостережень в заплаві Десенки. Була здійснена екскурсія в урочище Плоске, де проводилися обліки мігруючих куликів та спостереження за міграціями птахів вздовж русла Десни. Проводилися практичні заняття по визначенню птахів до виду в польових умовах – за голосом, зовнішнім виглядом та поведінкою.
За час спостережень найбільш численним мігрантом була ластівка сільська. Масово мігрували біла плиска, вівчарики – ковалик та весняний, кропив’янка сіра, вільшанка, сіра мухоловка. З куликів мігрували чайка, бекас,фіфі, коловодник великий, з хижих птахів – канюк, лунь болотяний, змієїд, підорлики, яструб малий. Почалася міграція сірої чаплі. Також спостерігалися зграї бджолоїдок.
Це була перша орнітологічна експедиція в осінньому циклі спостережень за міграціями птахів в 2017 році, які плануються провести з учнями та їх керівниками. Мета цих експедицій – науково-дослідна робота з учнями загальноосвітніх шкіл та позашкільних навчальних закладів по вивченню сезонних міграцій птахів на території НПП «Деснянсько-Старогутський» та написання наукових робіт МАН. Також метою є доручення юних дослідників до регулярного моніторингу міграцій птахів на території парку. А головне – навчити дітей бути ближче до Природи, розуміти її закони та поважати життя живих істот.

Туристи з Донецької області

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» відвідали дві групи туристів з міста Краматорськ Донецької області. Для відвідувачів була проведена оглядова  екскурсія про діяльність установи біля центральної контори національного природного парку. Діти та вихователі познайомились з цілющими властивостями лікарських рослин, дізналися багато нового про міграції птахів. Особливо сподобалось гостям екскурсія по лісопарку Мирщина міста Середина-Буда.

Деснянські зорі-2017

З 28 липня по 3 серпня на базі “Деснянка» національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» пройшов черговий, вже чотирнадцятий за рахунком, екологічний табір «Деснянські зорі». Географія прибулих участников- від Чернівців на заході до Краматорська на сході. Всього в таборі було 46 чоловік.
Впродовж 5 робочих днів школярі разом із своїми вчителями-наставниками виконували наукові проекти. Злагодженій роботі колективу, що зібрався, не стали перешкодою проливні дощі і 2-х денна відсутність електрики. 
Цього року школярі займалися орнітологією, ботанікою, грунтознавством, іхтіологією, гідробіологією і біохімією. Окрім занять були ще змагання по бьордингу (поставили рекорд в цьому році- сфотографували і визначили 39 видів птахів!), самоорганізовувалися у веселі рухомі ігри і чергування на кухні.
Школярі і їх викладачі провели наукові дослідження в найпівнічнішому національному парку України під керівництвом провідних наукових співробітників України.
Завершальний день став звітною конференцією для школярів, на яку вони встигли підготувати 20 мультимедійних презентацій своїх досягнень. Їм в цьому допомагали 10 наукових керівників-інструкторів і їх вчителі.  Підсумки роботи: доповнений список видів грибів,  визначено сучасний стан популяції лілії лісової, простежено заростання пісків і як це відображається на грунті, дослідили щільність населення дятлів, дослідили як ростуть риби у водоймах, апробували в польових умовах новий пристрій для оцінки продуктивності фотосинтезу...
Екотабір "Деснянські зорі" не закінчується. Впродовж року учасники будуть спілкуватися, далі опрацьовувати зібраний матеріал, готуватимуть дослідницькі проекти із учнями, а то й опублікують одержані результати.

Свято Івана Купала

В народному календарі своєю загадковістю і містичністю виділяється свято Івана Купала, що відзначається  не одну тисячу років в день літнього сонцестояння 22 червня за старим стилем.
Цим святом люди демонструють свою повагу сонцю, що має потужну чарівну енергію і життєдайній силі води. У ніч, напередодні Івана Купала, проводяться магічні ритуали: змови на любов, удачу, здоров'я і благополуччя, які вважаються найсильнішими і дієвішими в році. Згідно з приданнями в цю ніч дерева, трави, квіти, вогонь і вода набувають надприродної магічної сили, за допомогою якої можна ясно побачити своє майбутнє і розгадати загадки долі, змінивши її в кращу сторону.
За новим стилем Івана Купала відзначається 7 липня, не залишився осторонь і "Деснянско-Старогутский" національний природний парк. Увечері 6 липня 2017 року  біля річки Ластовецької міста Середина-Буда проходили  святкові заходи, наша організація взяла в них участь. Капорский чай, приготовлений з кіпрею вузьколистого, напередодні Івана Купала теж володіє магічною силою, його із задоволенням куштували місцеві жителі із старовинного самовару, що закипів на дровах. Концертна програма, слов'янські костюми, пісні і конкурси створили гарний настрій для дорослих та дітей.

 

Історичний екскурс

Цікавий і корисний досвід здобули фахівці відділу науки, екоосвіти та рекреації НПП "Деснянсько-Старогутський", які були запрошені дослідити та організувати екскурсію полем Конотопської битви 1659 року, в якій козацьке військо гетьмана Івана Виговського з татарськими союзниками здобуло перемогу над московськими загарбниками. У військових діях важливу роль відігравав і продовжує відігравати рельєф місцевості і ландшафти. Той із супротивників, який обере вищу ділянку або окопається за болотом отримує стратегічну перевагу. Не виключенням була і Конотопська (Соснівська) битва 1659 року. Козацьке та московське війська стояли на берегах річки, що в наш час зветься Куколка. Сама по собі річка унікальна, бо тече в так званій давньольодовиковій прохідній долині. Ця долина утворилася під час льодовикового періоду вірогідно згодом після того, як льодовиковий покрив у долині Дніпра досяг своєї максимальної стадії, сягаючи аж Кремунчука. Тоді величезні простори вкривав кількасотметровий шар льоду, як в наш час в Антарктиді чи високо в горах. По сучасній долині Сейму також просувався льодовик. Скоріше за все велика маса льоду ускладнювала стік талих вод і тому утворювалися короткочасні потоки, що прямували в різні боки. Найбільш потужним став сучасним Сеймом, а один з середніх і став прохідною долиною. На топографічних картах добре простежується звивиста лінія заболочених низин, які в наш час осушені. Такий собі велетенський рівчак більш, ніж 100 км завдовжки доволі вузький. В межах Конотопського району він починаються біля с. Вирівка, тягнеться через Попівку, Соснівку, Шаповалівку, проходить південніше Шевченкового, огинає Карабутове і продовжується в напрямку до Великого Самбора та Дептівки. Примітно, що в межах цієї долини є такий собі вододіл біля Шевченкового та Торговиці. На північ тече річка Куколка, а на південь – Ромен. Виходить, що прохідна долина сполучає Сейм із Сулою. Прохідна долина скидала талі води льодовика відносно не довгий проміжок часу, а потік був не надто потужний. Тому долина не широка з відносно крутими берегами і звивиста. Вона із заходу огинає Конотоп і доволі густо заселена, але не на вододілі, де мало води. Тут існує лише одне доволі крупне поселення – Карабутове, яке засноване на доволі високому мисі Вишневецькими у XVI столітті як укріплення. Нижче за течією села розташовані густіше. Так на річці Куколка у повноводній вузькій долині зручно влаштувати греблю, поставити млин, розводити рибу. Ці заняття і мали істотний вплив на економіку Соснівки, Шаповалівки, Попівки та Вирівки, сіл, згадки про які свідчать про їх більш пізнє заснування на початку XVII століття. Отже, основні події Конотопської битви відбувалися навколо давньольодовикової прохідної долини. Що стосується рослинного покриву навколо, то тут складніше, він більшою мірою змінений людською діяльністю і можемо лише в загальних рисах його реконструювати. Скоріше за все в районі с. Шевченкове лісів було мало, тут переважали відкриті простори. На уступах долини ліси могли бути, але переважно на тих схилах, що орієнтувалися на північ. Навколо названих сіл на вододілах зберігалися відносно невеликі ділянки лісів, а значні площі займала рілля та перелоги. Сама ж долина була заторфована, вкрита лісовими, чагарниковими та осоковими болотами, подекуди окультурена з сіножатями та пасовищами, місцями перекрита греблями. Не виключено, що долиною пролягав водний торгівельний маршрут і за берегами річки доглядали, щоб можна було протягти барку з вантажем із Сули в Сейм до Десни. Так з позицій сучасної географії та екології може бути описана місцевість, де відбувалася Конотопська (Сосноівська) битва, щоб уявити як «вдома стіни допомагали» здобути перемогу над ворогом. Більше за посиланням:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1772868629419955&id=1056135477759944&aymt_tip=0&ref=aymt_homepage_panel

 

 

Екологічне виховання молоді


12 червня на базі Новгород-Сіверського районного будинку дитячої та юнацької творчості відбулося відкриття міжобласної екологічної екскурсії в межах Деснянського біосферного резервату.
З вітальним словом до учасників екскурсії звернулись Неля Чугаєва, в.о. голови районної державної адміністрації та Світлана Біла, начальник відділу освіти районної державної адміністрації.
Безпосередньо просвітницькі екологічні заходи проводитимуть Сергій Паченко, старший науковий співробітник національного природного парку "Деснянсько-Старогутський" та провідний спеціаліст з рекреації національного природного парку "Деснянсько-Старогутський" Андрій Миськов.
Учасники екскурсії збиратимуть гербарій та вестимуть спостереження птахами, здійснять подорож до села Пушкарі, де оглянуть крейдяні гори, Десну і давньопалеотичну стоянку, ознайомляться з цікавим різномаїттям степових рослин і дивовижних птахів.
Також у планах екскурсії здійснення обліку старовікових дерев у м. Новгород-Сіверський з наступною реєстрацією їх на загальнодоступних Інтернет-картах, спостереження за екологією міських птахів.
Підбиття підсумків відбудеться 15 червня, також у цей день запланована екскурсія містом та акція на підтримку візит-центру Деснянського біосферного резервату у Новгороді-Сіверському.
Учасники екскурсії - представники Шосткинського, Кролевецького відділів освіти Сумської області та Семенівського, Новгород-Сіверського відділів освіти Чернігівської області.
Довідково:
Деснянський біосферний резерват створено у 2009 році на площі 70 тис. га в межах Новгород-Сіверського району Чернігівської області та Середино-Будського району Сумської області.
Рішенням 21 сесії Міжнародної координаційної ради з програми ЮНЕСКО "Людина і біосфера", що відбулася в Південній Кореї, національному природному парку "Деснянсько-Старогутський" надано статус Деснянського біосферного резервату з включенням його до Світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. 

За матеріалами Новгород-Сіверської РДА

Прийняли участь у районному туристичному зльоті.

Команда працівників національного  природного парку «Деснянсько-Старогутський» взяла участь у районному туристичному зльоті серед команд організацій Середино-Будського району, який проходив за ініціативою та підтримкою Середино-Будської райдержадміністрації 9-10 червня 2017 року на базі дитячого оздоровчого табору «Десна» с. Очкине Середино-Будського району Сумської області (територія біосферного резервату «Деснянський»).
Участь у зльоті взяли також команди Середино-Будського лісгоспу, Середино-Будської центральної лікарні, відділу культури, відділу освіти, структурних підрозділів, апарату Середино-Будської райдержадміністрації, Центру дитячо-юнацької творчості. Середній вік учасників склав 35 років. Протягом двох днів команди брали участь у спортивних змаганнях та  конкурсах. Мали нагоду себе показати та навчитись туристичним хитрощам: розпалювати вогнище, стріляти з пневматичної зброї, за 3 секунди з рюкзаком лягати в палатку у спальник. Після нагородження всі учасники проспівали гімн України.
За матеріалами  С-Будської РДА

 

Відкрився сезон відвідування літнього лекторію в НПП «Деснянсько-Старогутський». Під відкритим небом облаштований майданчик приймав своїх гостей саме в день святкування Міжнародного дня біорізноманіття.
22-23 травня діти дошкільного та молодшого шкільного віку із своїми вихователями відвідали національний природний парк. До їх уваги були представлени стенди з цікавими фотографіями, вольєр з тваринами, імпровізований туристичний куточок. Школярі отримали перші навики туриста - відпочинок біля багаття, на якому заварювався чай з трав’яних зборів, заготовлених співробітниками НПП, засмажувалося на шпажках сало та сардельки з хлібом, запікалася на вугіллях картопля, а також співали пісні під гітару. Тут же були й бесіди з правил пожежної безпеки в лісі, екологічні ігри.

Велопробіг у національному природному паку «Деснянсько-Старогутський»

З 4 по 10 травня 2017 року тривав сьомий велопробіг Деснянським біосферним резерватом. Традиційно він проводиться співробітниками національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» з метою популяризації та вирішення ряду питань стосовно еколого-просвітницької та науково-дослідної роботи на території резервату. Під час велопробігу учасники на велосипедах  проїхали 285 км, відвідали місто Шостка, заказники Ушинський та Богданівський, місто Новгород-Сіверський, село Мамекине, крейдяний кар'єр під  селом Путивськ, урочище Плоске та  село Очкіне Середино-Будського району, фінішували в місті Середина-Буда.
Традиційно велопробіг розпочався з відзначення Всесвітнього дня рослин в Україні. З фахівцями Шосткинської станції юних натуралістів в перший же день обстежили заказники Богданівський  та Ушинський. Знайшли дві рідкісні рослини - плаун колючий та щитник австрійський.
Наступний день був особливий - провели засідання координаційної ради Деснянського біосферного резервату, де взяли участь представники  Новгород-Сіверської районної і обласної державних адміністрацій,   гості з міста Шостка. Вирішили, як проводити біологічну школу в літку та активізувати роботу візит-центру. Не оминули питання створення заказника "Мурав’ївський", який має всі перспективи стати природним ядром резервату на Десні.
В наступні дні тестували різноманітні веломаршрути, спостерігали за птахами, рослинами. Завершили тим, з чого все й почалося - з відзначення Всесвітнього дня рослин. Обстежено низку ярів на північ від  села Ковпинка. Знайдено локалітети рідкісних рослин – лілії лісової, любки зеленоквіткової, баранця звичайного, що занесені до Червоної книги України. Наступний велопробіг планується провести у вересні.
Запрошуємо всіх бажаючих приєднуватися до нашої справи!

За матеріалами опублікованими на >>facebook<<

Запрошуємо прийняти участь у конкурсі.

1 травня стартує конкурс «Вікі любить Землю» запрошуємо всіх бажаючих до участі.

П’ятий фотоконкурс «Вікі любить Землю»

 Першого травня розпочнеться конкурс фотографій природних пам'яток України «Вікі любить Землю». Конкурс втілюється заради поширення вільних знань про природний спадок Землі задля формування дбайливого ставлення до природи та захисту навколишнього середовища.

«Вікі любить Землю» (Wiki Loves Earth) – міжнародний фотоконкурс, метою якого є збір фотографій природних пам’яток під вільною ліцензією, для того, щоб цими світлинами можна було ілюструвати статті у Вікіпедії та інших вікіпроектах. Конкурс також спрямований на формування дбайливого ставлення до природи та захисту навколишнього середовища.

«Вікі любить Землю» вперше було проведено в 2013 році в Україні, у 2014 році до нього долучилося 16 країн світу, у 2015 – понад 25, у 2016 році конкурс проходив у 24 країнах, у 2017 році очікується участь 26 країн.

Усього за чотири роки українського конкурсу, учасники сфотографували 2962 об'єктів природно-заповідного фонду України, загалом зібрано понад 47 тис. фотографій. Але ще близько 70% об’єктів, зазначених у конкурсних списках, не мають ілюстрації для Вікіпедії.

Участь у конкурсі є вільною та відкритою як для професійних фотографів, так і для любителів. Протягом травня всі охочі можуть подати фотографії власного авторства, зроблені у будь-який період часу і завантажені протягом визначеного періоду часу у Вікісховище (Wikimedia Commons).

За результатами оцінок журі буде визначено переможців основних номінацій — «Найкраще фото», «Найбільша кількість сфотографованих об'єктів», а також у кількох спецномінаціях.  Автори найкращих світлин та чисельних внесків будуть нагороджені цінними призами.

Десять найкращих світлин українського етапу потраплять до міжнародного конкурсу. У вересні 2017 року буде визначено міжнародних переможців «Вікі любить Землю».

Організатором та ініціатором міжнародного проекту є ГО «Вікімедіа Україна».  

Регламент конкурсу https://ua.wikimedia.org/w/Вікі любить Землю 2017/Регламент

Інфографіка «Як взяти участь» https://commons.wikimedia.org/wiki/File:WLE-How-To-ukr.jpg

Сторінка у Facebook: www.facebook.com/wle.ua

Сайт конкурсу: wikilovesearth.org.ua

Е-адреса оргкомітету: wle@wikimedia.in.ua

Громадська організація «Вікімедіа Україна» http://uа.wikimedia.org board@wikimediaukraine.org.ua Проект «Вікі любить Землю» www.wikilovesearth.org.ua wle@wikimedia.in.ua

 

Орнітошкола 2017

Спостереження за сезонними міграціями птахів - важлива складова еколого-просвітницької та науково-дослідної  діяльності НПП "Деснянсько-Старогутський". Весною та восени працівники парку збирають інформацію щодо видового складу, чисельності та строків прильоту мігруючих птахів, долучаючи до цього учнів. Школярі вчаться визначати птахів, вести записи у польовому щоденнику, оформляти отримані дані, які в майбутньому стануть основою для написання учнівських науково-дослідних робіт. 

Цього року Орнітологічну школу проведено  з 27 по 29 березня.  В заході прийняли участь школярі із м. Пирятин Полтавської області та м. Середина-Буда Сумської області. Також на цю Орнітошколу було запрошено орнітолога з Українського товариства охорони птахів Кузьменко Т.М.  

Відмічені понад 50 видів птахів, найчисельнішими мігрантами були гуска білолоба, гуменник, мартин звичайний, свищ та зяблик. З хижих летіли канюк звичайний, зимняк, орлан-білохвіст, лунь очеретяний, лунь польовий, яструб малий та яструб великий.

 

Всеукраїнська екологічна акція

Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак  закликає всіх українців долучитися до безстрокової  Всеукраїнської екологічної акції  «Посади дерево миру».

Мета акції –  привернути увагу українців до екологічних проблем,  підвищити інтерес до  бережливого ставлення до навколишнього природного середовища, збереження та примноження природної спадщини, формування екологічної свідомості та патріотизму, прагнення берегти рідну природу і країну.

Екологічна акція «Посади дерево миру» стартувала  в Україні 5 листопада  минулого року за ініціативи Української греко-католицької церкви та була підтримана Мінприроди. В 15-ти  містах і селах були  висаджені фруктові та хвойні Алеї Миру.

Мінприроди постійно підтримує громадські ініціативи направлені на збереження природи та озеленення парків та скверів.

Цьогорічна акція стартує 25 березня 2017 року разом із Всесвітньою акцією «Година Землі». Серед заходів 2017 року – висадження Алеї миру або Алеї зеленого майбутнього.

Висадка «Алеї зеленого майбутнього»  покликана не лише озеленити  в різних куточках  нашу країну, а й  крок за кроком долучати кожного українця  до порятунку природи і  особистого внеску  в її  розвиток. Цього року до акції приєдналися національні природні парки та заповідники, а також  місцеві органи влади.

  Запрошуємо всіх бажаючих українців підтримати ініціативу Мінприроди і долучившись  до безстрокової екологічної акції висадити своє дерево на Алеї миру!

За детальнішою інформацією слідкуйте на сайті Мінприроди http://www.menr.gov.ua/

Створюються охоронні ділянки щодо видів  занесених до Червоної книги України

 

У нашому районі існує безліч унікальних куточків природи, якими ми можемо пишатися, розповідати про них, проводити цікаві пізнавальні екскурсії, знімати телерепортажі, робити барвисті фото та видео.

Природа нашого краю добре збереглася в своїй природній красі, про що неодноразово нам твердять наукові співробітники та міжнародні експерти. На сьогоднішній день в Середіно-Будському районі ми налічуємо 31 вид рослин і 86 видів тварин, занесених до Червоної книги України. Вже не таємниця, що в наших лісах живе бурий ведмідь, зустрічається рись, ростуть дикі орхідеї, рідкісні види папоротей і так далі.

Саме з метою їх збереження  Міністерство екології та природних ресурсів України ініціювало проведення додаткових заходів, в першу чергу на територіях природно-заповідного фонду, де будуть закартовані всі види тварин і рослин, створені навколо них ділянки, що особливо охороняються, з обмеженням на них господарської діяльності людини, заборони санітарних рубок, з обмеженням рекреаційної діяльності. Якщо цього не зробити зараз, то ми можемо безповоротно втратити те, що на сьогодення маємо.

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» вже проводить роботу в даному напрямку: закартовані гнізда птахів і місця  зростання  рослин. Проводяться обліки чисельності тварин: у зимовий період – по слідах, а в осінній період по зустрічам тетерукових птахів. Впродовж всього року наукові співробітники проводять моніторингові (безперервний процес спостереження і реєстрації об'єктів) дослідження, а працівники служби державної охорони парку фіксують зустрічі тварин, місця їх мешкання, відзначають сезонні фази розвитку рослин і їх місце зростання.

До цієї роботи сподіваємось долучити більше допитливих і активних жителів, яким небайдужа природа нашого краю. Наприклад, якщо у вас є або з'явилася інформація про червонокнижні види фауни і флори, місця розташування крупних гнізд на території Середіно-Будського району, то прохання повідомляти до адміністрації національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» за телефоном (05451) 7-14-49, або на електронну адресу nppdesstar@gmail.com. За будь-який вид інформації (усний, письмовий, фото-) ми будемо вдячні і з задоволенням зустрінемося в стінах нашого візит-центру для обговорення і подальшого дружнього спілкування.

Вітаємо з 18-тою річницею заснування

Національного природного парку "Деснянсько-Старогутський"

 

Багато місць красивих на Землі,

Казковий спокій там людина не порушить,

Там світ тваринний в повній тишині,

Всіх дивизной вража краса природи.

 

Ми вдячні тим, хто під замком,

Зберіг природу в заповідних зонах,

Щоб дітям нашим теж був він знайомий

Прекрасний, загадковий світ природи.

Екологічна просвіта для самих маленьких

Вихованці дитячого садка №1 «Ромашка» міста Середина-Буда приєдналися до екологічної акції «Підгодуємо птахів взимку». Метою якої було привернення уваги широких кіл громадськості, молоді та дітей до проблем охорони птахів в зимовий період. Годівниці з крупи та картону допомогли, звичайно, зробити батьки.

22 лютого 2017 року під керівництвом вихователів діти розвісили свої годівниці на чагарниках, які поділяють ігрові майданчики. І відразу кожен з них перетворився в справжню «пташину їдальню». Тепер, під час прогулянок, малюки зможуть спостерігати за пернатими друзями.

Підсумки зимових маршрутних обліків

 

Обліки проведені у Старогутському лісовому масиві на площі 7232,3 га, наданому національному природному парку в постійне користування. Перетин слідів рахували одразу, без затирання, бо 4 лютого снігові опади засипали старі сліди і сніг завершився пізно увечері. Зранку 6 лютого обліковці вирушили маршрутами, обліковуючи число добових перетинань слідів.

Чисельність ссавців у Старогутській частині  НПП «Деснянсько-Старогутський» за даними зимового маршрутного обліку в період 2000-2017 рр.

 

Рік

Лось

Кабан

Козуля європ.

Заєць білий

Заєць сірий

Білка звич.

Вовк

Лисиця звич.

Куниця лісова

Тхір лісовий

Видра річкова

Горностай

Ласка

2000

2

5

38

6

7

63

1

6

12

 

 

-

-

2001

3

22

106

51

21

404

-

20

9

 

 

-

3

2002

7

52

91

27

15

115

1

7

22

 

 

15

92

2003

13

45

93

52

7

158

1

9

22

 

 

6

20

2004

26

22

234

29

34

10

1

9

9

 

 

2

25

2005

29

17

197

83

13

112

1

7

33

 

 

3

18

2006

12

46

264

139

63

197

1

28

57

 

 

65

189

2007

2

55

158

71

5

66

1

10

12

 

 

7

61

2008

2

59

174

3

8

61

1

3

13

 

 

-

43

2009

21

132

230

22

12

20

-

6

3

 

 

2

12

2010

10

12

35

-

3

15

-

7

29

 

 

-

98

2011

16

50

114

51

6

56

1

9

11

 

 

-

31

2012

40

60

293

12

14

15

1

13

13

 

 

9

61

2013

27

98

135

7

3

42

-

8

14

 

 

2

-

   2014

51

188

329

9

6

4

1

10

5

 

 

-

-

   2015

43

35

164

37

19

149

2

25

23

 

 

9

46

2016

41

-

242

36

6

30

6

9

6

 

 

1

-

2017

47

69

311

7

6

69

2

6

19

1

3

-

5

Середнє

22

54

178

36

14

88

1

11

17

 

 

7

39

 

Фестиваль учнівських колекцій "Природа навколо нас"

 

З 1 по 7 лютого 2017 року на базі Конотопського краєзнавчого музею тривав міський фестиваль учнівських колекцій "Природа навколо нас". На даний захід було представлено близько 40 колекцій учнів 5-11 класів навчальних закладів міста та Національного природного парку "Деснянсько-Старогутський".

Фотозвіт тут:

https://www.facebook.com/nppds.buda/photos/a.1276393999104036.1073741847.103285769748204/1276394855770617/?type=3&theater

Методист Конотопського міського методичного кабінету Тамара Онищенко написала на сторінці Facbook: «Підведено підсумки міського фестивалю біологічних учнівських та родинних колекцій. Відзначено усіх учасників виставки колекцій. Учні ЗОШ №13,11,7, СШ №9 представили найбільшу кількість колекцій та нагороджені подякою міського голови. Оригінальними та естетичними були колекції СШ №2,3,10. Усі учасники фестивалю нагороджені грамотами відділу освіти за активну участь та залучення учнів до колекційної роботи. Дякуємо усім, хто долучився до організації та проведення фестивалю: загальноосвітні навчальні заклади міста, міський методичний кабінет, НПП "Деснянсько-Старогутський", міський краєзнавчий музей імені О.М. Лазаревського, члена Українського ботанічного товариства пана Тарєєва, орнітолога НПП "Деснянсько-Старогутський" пана Міськова, нашого друга та ініціатора проведення даного фестивалю на базі міського краєзнавчого музею пана Панченка. Проведено цікавий і корисний захід для школярів. Маємо надію, що він буде сприяти залученню школярів міста до дослідницької діяльності та створення нових цікавих колекцій. Запршуємо бажаючих долучитися до виставки колекцій наступного 2018 року».

https://www.facebook.com/515358481993723/videos/vb.515358481993723/572309989631905/?type=2&theater

День водно-болотних угідь у НПП "Деснянсько-Старогутський" відзначили в рамках фестивалю біологічних колекцій у Конотопі. Екскурсія містом до річки Єзуч була надзвичайно продуктивною!

https://www.facebook.com/nppds.buda/posts/1281634361913333?notif_t=like&notif_id=1486455141701276

В НПП «Деснянсько-Старогутський» провели облік ссавців.

 

6 січня 2017 року в національному природному парку «Деснянсько-Старогутський» провели традиційний зимовий облік ссавців. За методикою лісова територія парку поділяється на маршрути по яких проходять обліковці і фіксують свіжі сліди ссавців на снігу. Всього за день 15 обліковців пройшли обліковими маршрутами  98,5 км, відзначили  сліди  козулі європейської, кабана дикого, лося європейського, вовка, лисиці, куниці лісової, білки звичайної, ласки, зайця сірого та білого, видри річкової.

За час досліджень хмарність була 50%, опади відсутні, температура від -12о до -7о, глибина снігового покрову більше 25 см.

Атлас-довідник територій ПЗФ Сумської області

Вийшов з друку Атлас-довідник "Природно-заповідний фонд Сумської області" Презентували його в приміщенні Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки. Від національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» з вітанням та словами подяки авторам книги виступив заступник директора, головний природознавець Кубраков С.В.  

У виданні представлений і Деснянський біосферний резерват, і Деснянсько-Старогутський національний природний парк.

Читайте також тут: http://www.pek.sm.gov.ua/…/538-prezentatsiya-atlasa-dovidni…

В національному природному парку «Деснянсько-Старогутський» відзначають Всесвітній день водно-болотних угідь

 

Щорічно 2 лютого відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь. Основна мета святкування - підвищення обізнаності громадськості, шкільної та студентської молоді з питань збереження водно-болотних угідь. В цьому році секретаріат Рамсарської конвенції визначив лозунг: «Водно-болотні угіддя для зменшення впливу стихійних лих».

Національний парк проводить активну екологопросвітню роботу стосовню визначення цього свята:

Так 1 лютого 2017 року в місті Конотоп були відкриті у виставковій залі міського краєзнавчого музею ім. О.А. Лазаревського фестиваль колекцій «Природа навколо нас» та художня виставка краєзнавців краю. Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» виступив ініціатором та співорганізатором заходу. Для учнів шкіл та їх батьків з 1 по 7 лютого будуть проводитись майстер-класи, навчальні ігри, презентації, практичні заняття з орнітології.

Того ж дня в центральній дитячій бібліотеці Середино-Будського району відбувся екологічний лекторій з нагоди Всесвітнього дня водно-болотних угідь. Учасники лекторію, школярі міської школи №1 міста Середина-Буда, дізналися про природні особливості водно-болотних угідь всесвітнього значення «Заплава Десни», які розташовані в межах їхнього регіону. Особлива увага була приділена весняній та осінній міграції птахів. Діти з захватом переглядали слайди презентації про численні зграї різноманітних перелітних птахів, висловили бажання зробити свій внесок в збереження цінних куточків природи. Далі  для учасників заходу були представлені відеосюжети та проведені екологічні ігри.

У національному природному парку «Деснянсько-Старогутський» провели Великий зимовий облік птахів.

 

Традиційно щороку національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» підтримує екологічну акцію Великий зимовий облік птахів. Проходить вона в останні дні січня. Завдання акції: дослідити видовий, кількісний склад зимуючих птахів і, звичайно, привернення уваги до проблем зимуючих птахів.

 У цьому році погода в останніх числах січня стояла морозна, тому було прийнято рішення провести облік птахів в околицях міста Середина-Буда силами молодих співробітників національного природного парку. Вранці мороз опустився до мінус 20 градусів і птахів можна було врахувати тільки по голосах і в польоті. Ближче до полудня стали з’являтися вже невеликі зграї зимуючих птахів. Цікаве спостереження вдалося зробити в самому центрі міста, в небі яструб великий полював на сизих голубів.

Облік птахів вдалося провести на вулицях міста Середина-Буда та в лісопарку Мірщина.

Всього було зареєстровано 138 птахів, серед них найчисельнішими були горобець хатній і польовий - 56, синиця велика - 25, щиглики - 12. Так само були відзначені зимові мігранти: омелюхи, чечітки і снігурі.

Наукові дослідження в національному природному парку «Деснянсько-Старогутський»

 

На виконання наказу Міністерства екології та природних ресурсів України № 557 від 29.12.2016 співробітниками національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» проведено дослідження Старогутського лісового масиву у період з 11 січня по 13 січня 2017 року.

За результатами дослідження виявлено 22 види птахів, 1 з яких занесено до Червоної Книги України – сорокопут сірий. Закартовано 11 дупел та 1 гніздо. Відмічено 9 видів ссавців, особливо активно пересувалися лосі, вовки та козулі.

На даний момент птахи здійснюють місцеві кочівлі у групах, у соснових лісах це в основному повзик (1-3) та дятел звичайний  за якими тримаються синиця велика, золотомушка жовточуба, синиця чорна та синиця чубата. У лісах з наявними березами та осиками спостерігалися групи пухляка та синиці блакитної. По лісам всіх типів кочують синиці довгохвості, групами від 10 до 20 особин. Також відмічено зграю чижів чисельністю 60 особин. З денних хижих відмічені дві особини зимняка. З ряду дятлоподібних ще відмічені жовна чорна, дятел малий та дятел середній.

За період дослідження хмарність коливалась від 80% - 100% , температура від - 7 до -3, 12 січня в першій половині дня був сильний снігопад.

Наукові дослідження в національному природному парку «Деснянсько-Старогутський»

Напередодні новорічних свят в національному природному парку «Деснянсько-Старогутський» проведено наукове дослідження з виявлення дупел та гнізд хижих птахів. Науковий співробітник парку Галущенко С.В. та  фахівець з рекреації Міськов А.В. провели обстеження 12 кварталів Старогутського лісового масиву. В результаті  закартовано 49 об'єктів : 38 дупел і 11 гнізд хижих та воронових птахів .

Під час дослідження відмічено 26 видів пахів, з яких 3 занесені до Червоної книги України : глухар Tetraourogallus, сичик горобець Glaucidium passerinum  та дятел білоспинний Dendrocopos leucotos. З зимуючих птахів відмічено зграя чижів Spinus spinus  чисельністю близько 60 особин, чечіток Acanthis flammea  – близько 30 особин, снігурів Pyrrhula pyrrhula, 3 зграї чисельністю від 5 до 10 особин та зграю омелюхів Bombycilla garrulus  чисельністю 18 осіб. Варто відзначити реєстрацію 2 осіб горіхівки Nucifragacary ocatactes . З денних хижих відмічені яструб малий Accipiter nisus  та яструб великий Accipiter gentilis .

За слідами перебування відмічено 10 видів ссавців. Козулю Capreólus capreólus, лося Alces Gray спостерігали візуально. Загалом, були відмічені активні пересування таких видів, як лось,  козуля та вовк. За час дослідження була 100% хмарність, опади відсутні та температура від -4 до + 1.

 

 

Новорічні подарунки для птахів

 

Напередодні новорічних свят національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» спільно з працівниками  Середино-Будської дорослої бібліотеки та учнями четвертих класів Середино-Будської школи №1 організували і провели екологічну акцію «Екогодівниці для птахів». Метою даного заходу було привернути увагу дітей до охорони птахів в зимовий період, так само дати можливість кожному учаснику застосувати свою творчість і вміння.

Спочатку була підготовча частина, де діти дізналися: які птахи відвідують зимові їдальні, які види корму можна використовувати, ознайомилися з видами годівниць. О особливо всім сподобалися екогодівниці.

Далі був майстер клас по виготовленню екогодівниць. Тут, за допомогою різного екологічного корму, у вигляді крупи, насіння, калини, яблук, моркви, клейстеру з борошна і картону кожен міг створити свою годівницю. Одні діти  використовували форму ялинок, інші з успіхом за основу брали вже використані диски і різного виду коробки. Одне можна сказати точно, однакових робіт не було.

Завершальним етапом заходу був сам процес розвішування годівниць в скверах міста. І як підсумок, хлопці з упевненістю зазначили, що  птахи в нашому місті на новорічні свята голодувати  не будуть.

Координаційна рада Деснянського біосферного резервату в Новгороді-Сіверському

 

Координаційна рада Деснянського біосферного резервату в Новгороді-Сіверському відбулася! У читальному залі районної бібліотеки 2 грудня зібралися представники органів влади, громадськості, фахівці закладів освіти, культури, лісового господарства, природоохоронних установ. На порядку денному – підсумки роботи щодо популяризації Деснянського біосферного резервату за рік що минає, презентація документального фільму про участь школярів Новгород-Сіверщини у екологічному таборі «Деснянські зорі», перспективи проведення біологічної школи для учнів Кролевецького, Середино-Будського, Шосткинського районів у Новгороді-Сіверському. Також торкнулися питань які поки знаходяться в ранзі перспективних, а саме: розвиток туризму та екологічно чистого сільського господарства.

За рік в рамках Деснянського біосферного резервату зроблено не мало:
1. Сформована координаційна рада, яка вперше зібралася 14 січня 2016 року (https://www.youtube.com/watch?v=rs13nFBP4FE).
2. Продовжено традицію проведення велопробігів Деснянським біосферним резерватом від Середина-Буди до Новгорода-Сіверського в першій декаді травня та другій вересня. В рамках велопробігів проведено низку еколого-освітніх заходів, досліджено природні комплекси окремих ділянок біосферного резервату, намічено нові туристичні маршрути, організовані майстер-класи, семінар, доповнено природничу експозицію у краєзнавчому відділі музею «Слово о полку Ігоревім».
3. Низку заходів провели на базі візит-центру Деснянського біосферного резервату на базі Новгород-Сіверського районного будинку дитячої та юнацької творчості. Тут працював методичний центр, що сприяв підготовці школярів до конкурсів дослідницьких робіт, з учнями та їх вчителями проводили наукові дослідження. Освітяни – перші, як і має бути, відгукнулися на ідею розбудови біосферного резервату і тут вже маємо повне порозуміння.
4. Новгород-Сіверський став місцем проведення двох представницьких науково-практичних заходів: «Організаційні та правові засади діяльності регіональних ландшафтних парків в сучасних умовах», який відбувся 23-27 травня та «Імплементація Оселищної директиви Європейського Союзу: оселища та флора» (14 – 16 червня). Перший організувала Асоціація природоохоронних територій України в рамках Програми розвитку ООН в Україні, а другий – один з важливих елементів виконання заходів щодо угоди про асоціацію України в ЄС пройшов під егідою Мінекоресурсів України (https://www.youtube.com/watch?v=IHmQPHgBwko&t=18s).
5. В рамках розбудови Деснянського біосферного резервату було прийнято низку важливих рішень щодо створення заказника «Мурав’ївський», який би став ядром біосферного резервату у заплаві Десни. Для популяризації цієї ідеї для школярів Новгород-Сіверського району було організовано орнітологічну школу у НПП «Деснянсько-Старогутський» (https://youtu.be/jxA4Zh0Q44c).
6. Всі основні заходи в рамках Деснянського біосферного резервату широко висвітлено Новгород-Сіверською ТРК, за що особлива подяка її керівнику і натхненнику В.П. Артюшковій, журналістам і операторам.
7. Про події у Деснянському БР ми знайомимо широкий загал ще й через соцмережі. маємо сторінку у Facebook. У світ вийшов інформаційний буклет (https://lookaside.fbsbx.com/…/DBR%D0%B1%D1%83%D0%BA%D0%BB%D…). А ще є сайт НПП «Деснянсько-Старогутський» (http://www.nppds.inf.ua/nova.html).

Дуже важливим підсумком року стало те, що вся територія Деснянського біосферного резервату увійшла до Смарагдової мережі України. Це знакова подія, яка підкреслює важливість нашої території для збереження видів рослин і тварин, а також їх оселищ на міжнародному рівні. Створення Смарагдової мережі – низка заходів, які передбачено угодою про асоціацію України в ЄС.

Кореспондент Новгород-Сіверської ТРК Галина Король представила документальну розповідь про перебування школярів з Новгород-Сіверського району в екологічному таборі «Деснянські зорі», який з 2002 року проводиться у НПП «Деснянсько-Старогутський». В ньому розповідається про різні аспекти успіху екологічного табору, а це і місце його розташування, і історія створення та розвитку, і розпорядок дня, і програма навчання, і різні конкурси для школярів. А ще у фільмі багато краєвидів, зйомок рослин і тварин. Учасники екотабору розгорнуто відповідають на запитання журналістів.

Короткі підсумки підвів в.о. голови Новгород-Сіверської РДА Р.М. Веремієнко. Зокрема він зазначив на важливості питань охорони довкілля в Новгород-Сіверському районі і важливість популяризації ідеї Деснянського біосферного резервату задля розвитку краю. Розповів про конкретні заходи, які райдержадміністрація здійснює для розвитку резервату, зокрема про підтримку створення заказника «Мурав’ївський» - важливого ядра Деснянського БР і про взаємодію з адміністрацією НПП «Деснянсько-Старогутський».

Після такої яскравого фільму С.В. Біла (начальник відділу освіти Новгород-Сіверської РДА) та А.А. Жоров (директор Новгород-Сіверського районного будинку дитячої та юнацької творчості) розповіли про плани з підготовки літньої біологічної школи у Новгороді-Сіверському. До участі будуть запрошені педагоги та вихованці позашкільних навчальних закладів Середина-Буди, Шостки, Кролевця, Конотопа. Першочергове завдання – підготувати приміщення для прийому гостей, а там потрібен ремонт. Вже є перші помічники – педагоги, які привезуть школярів, візьмуть участь у толоці, одночасно і обговорять програму біологічної школи. Проведення подібних заходів значно спрощується, коли за справу береться громадська організація. Така громадська організація могла б створитися освітянами, що б сприяло не лише у проведенні біологічних шкіл та інших заходів, але й допомогло у вирішенні деяких питань матеріального забезпечення районного РБДТЮ. Заступник директора НПП «Деснянсько-Старогутський» С.В. Кубраков розповів про успішний досвід діяльності подібної ГО при нацпарку.

Обговорили також різні аспекти співпраці виробництва, освіти та науки в формі шкільних лісництв. Г.М. Гуща, лісничий Задеснянського лісництва, розповів про основні напрямки роботи шкільного лісництва при Биринському НВК. Г.П. Степаненко, заступник директора з наукової роботи НПП «Деснянсько-Старогутський», розповіла про роль науковців нацпарку у методичному забезпеченні роботи шкільного лісництва при Середино-Будському палаці дітей та юнацтва.

Загалом, за рік в роботі з розбудови Деснянського біосферного резервату є чітка позитивна динаміка: збільшилася кількість заходів, долучилися нові установи і організації, урізноманітнилися форми роботи. В планах на наступний рік пріоритетними завданнями є проведення вже традиційних велопробігів, посилення активності роботи на базі візит-центру, сприяння розвитку туризму та проведення біологічної школи.

Учасники щиро вдячні колективу Новгород-Сіверської районної бібліотеки за організацію заходу і постійно діючу виставку найновішої літератури про природу краю.

 

Орнітологічна експедиція-екошкола «Птахи єднають світ»

На базі «Деснянка» Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» с 30 жовтня по 4 листопада була проведена осіння орнітологічна експедиція-екошкола під керівництвом орнітолога Галущенко С.В. Учасниками експедиції були учні шкіл із Пирятинського району Полтавської області і Середино-Будського району Сумської області. Уже традиційно наші орнітологічні експедиції проходять під час шкільних канікул (осінніх та весняних) на базі «Боровичанка». Але цієї осені під час канікул ми вперше провели екошколу на базі «Деснянка», де зазвичай влітку проводиться екотабір. І ми не помилились з вибором місця проведення експедиції. В цю холодну пору року на базі «Деснянка» були найбільш комфортні умови для учасників, і, в той же час, ми вперше з дітьми провели спостереження за міграціями птахів на цьому стаціонарі пізньої осіні. Були отримані нові цікаві дані по міграціям птахів в цьому районі, а діти отримали  нові враження. Адже наші орнітологічні експедиції – це і спостереження за міграціями птахів, і можливість відпочити під час шкільних канікул на лоні Природи, і узнати щось нове, поближче познайомитися з Природою, тваринами, рідним краєм, знайти нових друзів. А зібраний науковий матеріал по міграціям птахів служить в подальшому для написання робіт для МАНу. Під час нашої орнітологічної експедиції ми спостерігали виражену пізньо-осінню міграцію птахів і зібрали цікавий науковий матеріал. Нами спостерігалась виражена міграція птахів, характерних для пізньої осінньої міграції – дроздів-чикотнів, чижів, снігурів, чечіток, криженя. Були відмічені і інші види качок – чирки свистунець та тріскунець, широконіска, свищ, великий крохаль, а також лебіді-шипуни і одна зграя гусок. Також летіли зяблики, дрозди-омелюхи, співочі і чорні дрозди, які на цей час вже закінчують свою міграцію. Спостерігали також міграцію 2 видів куликів – бекаса та чайки. Це кулики, які  найбільш пізно летять, всі інші види вже давно закінчили міграцію. Найбільш масовими мігрантами були крижень, чиж, дрізд-чикотень і снігур. Пощастило нам і з денними хижими птахами, яких за період спостережень було відмічено 7 із 8 пізньо-осінніх видів: зимняк, канюк, польовий лунь, великий та малий яструби, дербник, орлан-білохвіст. Не вдалося побачити лише беркута. В цілому за час нашої орнітологічної експедиції було відмічено 59 видів птахів загальною численністю 5000 особин. Діти під час орнітологічної експедиції узнали нові види птахів, навчались визначати птахів, що летять за голосами і іншими ознаками, вчились іншим навичкам польових досліджень при вивченні міграцій птахів. Але головне – всі учасники стали ближче до Природи. І, як і завжди, головним девізом нашої орнітологічної екошколи була теза «Птахи єднають світ»

В місті Шостка відбувся екологічний семінар-практикум

На базі Шосткинської міської станції юних натуралістів 26 жовтня відбувся регіональний семінар-практикум з теми: «Залучення громадськості за спостереженням стану довкілля» для вчителів біології, географії, керівників гуртків і старшокласників, які займаються в системі Малої академії наук в галузі екології та біології. Серед гостей семінару були освітяни з міст Середино-Буда, Новгород-Сіверський, Глухів, Кролевець, Конотоп. Ініціаторами проведення даного заходу виступили керівництво Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» та станції юних натуралістів. Мета проведення форуму – координація спільних зусиль зацікавлених державних установ і громадських організацій у моніторингу стану довкілля на території Деснянського біосферного резервату ЮНЕСКО, який розташований в басейні річка Десна на території Сумської і Чернігівської областей. Семінар відкрила заступник міського голови Ніна Сиваєва, яка привітала учасників і гостей, а також розповіла про сьогодення нашого міста, його проблеми і здобутки. Вона привернула увагу до нагальних екологічних проблем сьогодення. Заступник начальника управління освіти Шосткинської міської ради Любов Волошко проінформувала присутніх про систему освіти міста і подякувала ініціаторам семінару за його проведення у Шостці на базі еколого-натуралістичного позашкільного закладу. Сергій Корнієнко, директор станції юних натуралістів, презентував гостям навчально-виховну діяльність свого закладу та привернув увагу присутніх до природоохоронної та екологічної роботи педагогічного і учнівського колективів закладу. Пленарну частину семінару розпочали заступник директора, головний природознавець НПП «Деснянсько-Старогутський» Сергій Кубраков та заступник директора по науковій роботі, екоосвіті та рекреації НПП «Деснянсько-Старогутський» Галина Степаненко. Вони, зокрема, розповіли про існування та діяльність Національного парку та Деснянського біосферного резервату. У їх доповідях мова йшла про координацію дій державних установ і громадських організацій та учнівської молоді, направленої на охорону природних об’єктів резервату, вивчення екологічних проблем та активізацію еколого-освітньої роботи серед населення.
Кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський» Сергій Панченко довів присутнім перспективи організації і проведення у літній період біологічної школи для старшокласників міст Середино-Буди, Шостки, Новгород-Сіверського, Кролевця та Конотопу на базі Новгород-Сіверського районного будинку дитячої та юнацької творчості. Доповідач впевнений, що це дасть можливість активізувати наукову діяльність відповідним фахівцям та організувати на високому методичному рівні науково-дослідницьку роботу старшокласників в галузі екології та біології. Доповідач зазначив, що початок цій роботі покладено завдяки тісній співпраці адміністрації національного парку з Новгород-Сіверським районним відділом освіти. Саме про цей напрям роботи у своєму виступі доповіла Світлана Біла, начальник відділу освіти Новгород-Сіверської райдержадміністрації Чернігівської області. Вона цілком підтримала ініціативу Сергія Панченка про організацію роботи біологічної школи для учнівської молоді з інших міст Сумщини і, зокрема, міста Шостки.
Пленарна частина семінару відбувалася у двох секціях. Для учнівства провідним фахівцем з рекреації НПП «Деснянсько-Старогутський» Андрієм Міськовим було організовано заняття щодо методики проведення моніторингу за довкіллям та перегляд колекції лишайників і деревних рослин парку. Старшокласники також переглянули короткометражні відеофільми і відео репортажі про діяльність Національного природного парку та Деснянського резервату. По завершенню семінару було сформовано робочу групу з підготовки проекту з організації біологічної школи. У фойє станції юних натуралістів розгорнуто пересувну виставку інформаційних банерів щодо структури Деснянського біосферного резервату ЮНЕСКО. Дана виставка працюватиме до 4 листопада. Її можуть відвідати всі бажаючі: як дорослі, так і учнівська молодь.
Оксана Гутянко, методист станції юннатів
Джерело: http://shostka-flora.in.ua/news/v_misti_shostka_vidbuvsja_ekologichnij_seminar_praktikum/2016-10-30-160

Екскурсія до національно парку

19.10.2016 працівниками національного парку "Деснянсько-Старогутський" було проведено екскурсія для конотопських школярів. Частина маршрутиу проходила по місту Середина-Буда, але основна мета заходу - відвідати лісопарк "Мірщина". Учні спостерігали сезонні зміни у житті тварин та рослин - опадання листя, міграції перелітних птахів та поведінку осілих (збір горіхів тощо). Одним із пунктів розповіді було джерело "Червона Криниця". На заключному етапі для екскурсантів проведено тренінг-настонову про важливість біорізноманяття та шляхи його збереження.

В НПП «Деснянско-Старогутском» провели учёт тетеревиных птиц.

6 октября 2016 года в национальном природном парке «Деснянско-Старогутский» проводились учёты тетеревиных птиц (глухаря, рябчика и тетерева). В учётах приняли участие сотрудники отдела науки экологического просвещения и рекреации, сотрудники Старогутского и Уличанского природоохранных научно-исследовательских отделений и  ведущий инженер отдела фауны и систематики хребетных института зоологии им. И.И.Шмальгаузена НАН Украины Кузьменко Юрий Валерьевич.
Всего за день учётчики прошли по запланированным маршрутам 97,7 км, отметили 34 птицы (3 глухаря и 31 рябчика). Эти данные позволяют подсчитать плотность тетеревиных птиц во всём Старогутском лесном массиве. Согласно методике маршрутного учёта Ю.С.Равкина в Старогутском лесном массиве в 2016 году обитает 31 глухарь и 240 рябчиков.
Если сделать сравнительный анализ с данными прошлых лет, численность глухаря возросла на 23%, рябчика – на 24%.

Семінар для вчителів біології з м. Конотоп

За підсумками обласного науково-практичного семінару методистів-біологів Сумської області, який відбувся у м. Середина-Буда 7-8 вересня, НПП "Деснянсько-Старогутський" вже приймав вчителів біології із м. Шостка, а тепер до нас завітали і вчителі біології з Конотопа. Відділом освіти Конотопського міськвиконкому було організовано науково-практичний семінар "Науково-практична діяльність школярів на уроках біології і в позаурочний час". Старший науковий співробітник НПП С.М. Панченко ознайомив часників семінару із територією парку на інформаційних стендах біля будівлі адміністрації. Далі заступник директора з наукової роботи, екоосвіти та рекреації Г.П. Степаненко розповіла про основні напрямки діяльності установи і здобутки в науковій та еколого-освітній роботі. Основну увагу було приділено друкованим науковим працям та досвіду залучення вчителів та їх вихованців до дослідницької роботи. С.М. Панченко у своїй доповіді зробив огляд основних напрямків ботанічних досліджень на природно-заповідних територіях і можливості залучення до їх проведення учнів шкіл. Незабутні враження залишила екскурсія О.М. Коваленко в лісопарк Мирщина, де учасники семінару змогли ознайомитися з типовими представниками флори та фауни, елементами інтерпретації природи.
Також в цей день НПП "Деснянсько-Старогутський" відвідали учні Конотопської ЗОШ №3, чия вчителька була присутня на семінарі. Основний час перебування на Серединобудщині діти присвятили орнітологічний екскурсії лісопарком Мирщина разом із провідним фахівцем з рекреації НПП А.В. Міськовим, після чого чаювали на рекреаційному майданчику та знайомилися з мешканцями вольєру біля адміністрації НПП.
За підсумками семінару НПП та відділ освіти планують провести низку спільних еколого-освітніх заходів в Середина-Буді та Конотопі.

День партизанської слави

22 вересня - День партизанської слави. На Середино-Будщині у Брянських лісах партизанські загони перетворилися на серйозну бойову одиницю і звідси вирушили в рейд на захід. Зараз ці крайні точки Карпатського рейду - території національних природних парків, відповідно, Деснянсько-Старогутського та Карпатського. У Деснянсько-Старогутському підтримують символічну землянку, а у Яремчі створено цілий музей на пам’ять про ті буремні і трагічні роки.

Стартував черговий велопробіг Деснянським біосферним резерватом


З метою обміну досвідом по організації та проведенню екологоосвітніх заходів, залученню громадськості до дослідницької роботи стартував черговий велопробіг, організований Національним природним парком «Деснянсько-Старогутський» при підтримці відділу освіти Новгород-Сіверської районної державної адміністрації, Новгород-Сіверського районного будинку дитячої та юнацької творчості, Мезинського національного природного парку.
Стартували учасники велопробігу із міста Середина-Буда Сумської області 12 вересня 2016 року. Під час велопробігу, з подоланням відстані 60 км до бази «Деснянка» відбулися зустрічі в селі Очкине з громадськістю, в селі Журавка зі школярами при проведені  урока-гри про мандрування рослин, а після переправи через річку Десна на правий беріг ( це вже Новгород-Сіверський район Чернігівської області), як і заплановано по програмі, розпочалися самі насичені дні і найяскравіші події:
По-перше, 16-19 вересня 2016 року учасники велопробігу організували і провели «мобільний» семінар-практикум «Еколого-освітня та науково-дослідна діяльність школярів на базі природоохоронних територій». Відкриття семінару відбулося у музеї-заповіднику «Слово о полку Ігоревім» де була представлена виставка писанок Вікторії Іванець. Художниця, (вона постійна учасниця велопробігу) представила роботи з традиційними для різних куточків України орнаментами та забарвленням.
Наступний захід вже носив характер майстер-класу. Організували його на прохання депутатів Новгород-Сіверської міської ради, які ініціювали паспортизацію старовікових дерев у місті з метою їх збереження. Учасники велопробігу з залученими представниками громадськості - керівники гурткової роботи Новгород-Сіверського РБДТЮТ, вчителі біологічних дисциплін району, представники Шосткинської та Конотопської міських станцій юнатів вчилися визначати параметри дерев та заносити їх у так званий паспорт. Почали з модрини на подвір’ї  Державної гімназії ім. К.Д. Ушинського.
Другий день співпав із святкуванням дня міста Новгород-Сіверський.  Вікторія Іванець була запрошена на майстер-клас із писанкарства у міський парк. Інші учасники велопробігу вирушили до села Смяч, де разом із вчителем біології місцевої школи і її ученицею займалися картуванням рідкісної рослини, що охороняється на міжнародному рівні – Юринеї волошкової. Юринея зростає на пісках і зараз ще збереглася по узліссях та галявинах лісів у долині р. Смячка. Ці данні мають наукову цінність і будуть використані для розбудови Смарагдової мережі, що є однією із передумов асоціації України до Євросоюзу.
У неділю (18 вересня 2016 року), учасники семінару велосипедами вирушили до Мезинського національного природного парку, де відвідали археологічний музей, візит-центр у центральному офісі у селі Деснянське, ознайомилися із досвідом наукової та еколого-освітньої роботи у цій природно-заповідній установі. Найбільше  всім сподобалися музейні колекції, що розповідають про природу та давню історію краю, і в черговий раз переконалися, що природна та культурна спадщина глибоко поєднані і потребують також спільних зусиль щодо охорони.
Це не повний перелік справ, якими можна було займатися в рамках традиційного велопробігу Деснянським біосферним резерватом.
Поєднання краси природи, величних лісів, лук і боліт надихнуло на творчість і подарувало відпочинок для душі. Хочеться подякувати організаторам та учасникам велопробігу. Чекаємо на новий сезон!!!

Национальный природный парк принимает гостей

16.09.2016 года национальный природный парк «Деснянско-Старогутский» посетила группа школьников из Шосткинского района Сумской области. Посетители смогли ознакомиться с визит-центром и живым уголком парка, прослушали лекции о Рамсарских водно-болотных угодьях, о разнообразии орнитофауны национального природного парка.
Далее по программе   была экскурсия в лесопарк Мирщина, пикник на природе и прогулка улицами города Середина-Буда.
Сам визит школьников был довольно продолжительным по времени с 11.00 до 16.00 (время зависело от расписания движения электропоездов) многие из ребят выразили желание ещё раз побывать в «гостях у природы», а некоторые даже предлагали делать такие посещения еженедельно.

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» впроваджує науку в життя

 На базі загальноосвітньої школи № 1 м. Середина-Буда 7-8 вересня 2016 року відбувся обласний семінар для методистів біології, екології, природознавства, керівників методичних об’єднань, учителів біології, екології, природознавства Сумської області. Тема семінару: "Науково-дослідна діяльність в організації навчально-виховного процесу з біології, природознавства, екології, предмету "Рідний край". Організатори взяли за мету ознайомити учасників семінару з ефективними шляхами реалізації провідних ідей науково-дослідної діяльності, екологічного виховання учнів, а також сприяти підвищенню професійної майстерності, презентувати передовий педагогічний досвід. А ще демонстрували результативну науково-дослідну роботу школярів із міста Середина-Буди.
Працівники національного природного парку "Деснянсько-Старогутський" також взяли участь у цьому представницькому заході. Старший науковий співробітник парку С.М. Панченко розповів про основи дослідницької роботи, його естафету продовжив  науковий співробітник парку С.В. Галущенко, який провів орнітологічну екскурсію. З елементами інтерпретації природи при проведенні  екскурсій на екологічних стежках учасників заходу ознайомила  провідний фахівець з екологічної просвіти  О.М. Коваленко.  Під час подорожі учасникам конференції пощастило і вони знайшли рідкий червонокнижний вид - грифолу листувату, за особливу форму цей гриб в народі прозвали гриб-баран і хоча він їстівний всі з задоволенням його розглядали і фотографували, розуміючи цінність знахідки.  
На підбитті підсумків всі зійшлися на тому, що важливо співпрацювати навчальним закладам з природоохоронними установами.

Конкурс на замещение должности директора НПП "Деснянско-Старогутский"

18.08.2016 г. конкурсная комиссия Минприроды Украины назначила Кубракова С.В. директором НПП "Деснянско-Старогутский"

>>ссылка<< на видео заседания конкурсной комиссии.

Екотрабір «Деснянські зорі-2016» в Національному природному парку «Деснянсько-Старогутський»

З 31 липня по 6 серпня в національному природному парку «Деснянсько-Старогутський» відбувся 13-й за рахунком екотабір «Деснянські зорі». В цьому році серед 44 учасників було 22 учня з Полтавської, Сумської, Київської, Чернігівської та Рівненської областей, решта - вихователі та інструктори. Інструкторами виступали провідні фахівці інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, Київського університнту ім. Т.Г. Шевченка, Херсонського державного університету, Київського інституту біохімії ім. Паладіна НАН України, Сумського національного аграрного університету, Рівненського національного університету водного господарства та природокористування, наукові співробітники Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»
Почався екотабір з ботанічної екскурсії, яку проводив старший науковий співробітник НПП, кандидат біологічних наук С.М. Панченко. Під час екскурсії учасники дізналися багато нового, ознайомились з історією створення парку та діяльністю Деснянського біосферного резервату.
На другий день відбулася орнітологічна екскурсія на заплавну луку р. Десна, яка стала для учасників неабияким випробуванням, адже вони мали прокинутися о 530 ранку та пройти пішки більше 5 кілометрів. Подорож супроводжувалася цікавими розповідями та поясненнями побаченого орнітологами С.В.Галущенко та Ю.В. Кузьменко. Школярі дізналися багато нового про птахів, деякі з них одразу визначились темою своїх досліджень в екотаборі.
На четвертий день відбулися змагання з бьордінгу – спортивної орнітології. З 500 до 800 ранку команди-учасники фотографували всіх птахів, яких бачили, потім їх визначали і заносили у чек-лист, а принципове журі визначало переможців.
Четвертий день екотабору виявився самим насиченим, адже, окрім бьордінгу, учасники проводили обліки кажанів Придеснянської частини національного природного парку «Деснянсько-Старогутський». За багатоторічними дослідженнями кандидата біологічних наук А.В. Мішти (Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена) зроблено висновок, що на території парку мешкає одна з найбільших популяцій кажанів в Європі. Вдень учасники перевіряли заселеність штучних будиночків для кажанів, які вже багато років назад були розвішані на деревах, а ввечері рахували кількість кажанів, які вилітають з дахів будинків бази відпочинку. Кількість кажанів, яка може мешкати на одному даху вражає – в цьому році вона нараховувала до пятисот особин.
А вночі всі бажаючі могли подивитися в телескоп на далекі зорі і близькі планети нашої Сонячної системи під керівництвом аспіранта Інституту біохімії ім. Паладина НАН України І.Д. Панаса. Він же розповідав учасникам про цікаві властивості хлорофілу, зокрема здатність к люмінесценції.
Про ази фотографування учням розповів кандидат біологічних наук, доцент кафедри генетики Київського національного університету В.Ф. Безруков, який вже багато років займається їм в якості хобі.
Однак екскурсії були не основною метою діяльності екотабору. Більшу частину часу учасники приділяли сбіру наукових даних під керівництвом кваліфікованих інструкторів, їх обробці та написанню невеличкої наукової роботи, яку учасники захищали на 5-й день роботи екотабору на підсумковій  конференції. В подальшому отримані дані учасники зможуть використати для робіт Малої академії наук.
Прикрасив життя учасників екотабору виступ народного фолькльорно- етнографічного ансамблю «Деснянка» із с. Очкине під керівництвом К.Т. Самохи.
Але, не зважаючи на щільну завантаженість, учасники встигали і відпочивати, і засмагати, і купатися в р. Десенка, яка є притокою Десни. Тим більше, що група дослідників-гідробіологів підтвердила, що вода в річці є дуже чистою та добре насиченою киснем.
Табір не закінчився, він живе в наших спогадах, і ми чекаємо повернення сюди в 2017 році.
Відгуки учасників на сторінці Facebook:
«Деснянські зорі - 2016»
Бедункова Ольга Олександрівна- к.с.-г.н доцент кафедри екології Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне)
«Побачити старих та здобути нових друзів, зустріти світанок у туманній заплаві та дійти до Десни, отримати командну першість з бьордингу та потрапити до номінації “Найкраще фото”, дізнатися все про сов України, провести серію іхтіологічних досліджень, відстежити добову динаміку кисневого режиму р. Десенка, зацікавити учнів гідроекологією та навчити основам раціонального використання водних ресурсів, облікувати кажанів, долучитись до орнітологічної екскурсії, прогулятися сфагновим болотом і дізнатись про рідкі види лишайників, почати освоєння нової комп’ютерної програми, дати інтерв’ю телебаченню, пройти майстер-клас із фотографії, отримати задоволення від виступу фольклорного колективу, взяти участь у конференції та поспілкуватись із талановитою молоддю, загорітися новими ідеями, помилуватися Чумацьким шляхом та зірками, що падають, зігрітись біля нічного багаття, часом недосипати, але завжди смачно та досхочу їсти – ось стислий перелік моїх дій та вражень від Деснянських зорь 2016.»

Панченко С.М. –с.н.с. НПП ДС
«Деснянські зорі-2016 став тринадцятим у історії Національного природного парку "Деснянсько-Старогутський". Сподіваюся, що ніхто цього не помітив!:) Програму виконали! Учасники екотабору провели дослідження за дев’ятнадцятьма темами. Принаймні стільки доповідей було зроблено на підсумковій конференції. Крім традиційних змагань із спортивної орнітології, екскурсій та обліків кажанів, захоплювалися виступами етнографічного ансамблю "Деснянка", відвідали такий собі науковий гурток Ігоря Данковича з демонстрацією ефектів з люмінесценції та спостереженнями за зоряним небом. А який чарівний світ лишайників подарував нам професор О.Є Ходосовцев! Не менш захоплюючими були заняття з ґрунтознавства від доцента Е.А. Захарченко. Традиційно багато уваги пернатим і лускатим, дрібним ссавцям та ботаніці. Одним словом, є що згадати і батькам розповісти!»

Матюк Валентина Василівна вчитель біології Смяцької ЗОШ Новгород-Сіверського району Чернігівської області
Дитячий табір – це не тільки спосіб відпочити. З 31 липня по 06 серпня Національний парк «Деснянсько-Старогутський» організував черговий екотабір для школярів «Деснянські зорі» і запропонував дитячий відпочинок у поєднанні з навчанням основам дослідницької роботи в природі. У цьому році нам пощастило бути учасниками екотабору. Почуття переповнюють!!! Можемо з впевненістю сказати, що він самий правильний, навчалися в дружній (самій дружній) обстановці. До того ж оцінок там не ставили. І ще це табір, який не закінчується. Сюди хочеться повертатися знов і знов. Хочеться подякувати організаторам та всім учасникам!

В национальном природном парке «Деснянско-Старогутский» открылся летний лекторий

К сезону экскурсий для детей в этом году сотрудники национального природного парка решили открыть лекторий под открытым небом.
На первом этапе было - подбор места, расчистка площадки. Далее поступило предложение использовать мебель из природного материала: пеньки, лавки, столы. Даже на случай непогоды было предусмотрено использование навесного тента.
И вот, первые посетители уже в этом году смогли насладиться отдыхом: костёр, чай из травяных сборов (причём все травы собирали и выращивали сами сотрудники), картошка, запечённая в костре. Здесь и беседы по правилам пожарной безопасности в лесу, экологические игры. На одну из таких встреч сотрудники национального природного парка принесли гитару, и она запомнилась всем участникам ещё и весёлыми туристическими песнями. За месяц летний лекторий посетило около 200 человек, это в основном воспитанники детских оздоровительных лагерей школьных и вненешкольных учреждений.

Форум самоуправления

1 июля в г. Сумы в театре драмы и музыкальной комедии им. Щепкина состоялся І региональный форум самоуправления. На форум собрались представители громад разных районов Сумкой области. В форуме обсуждались основные вопросы децентрализации: финансовые, юридические, практические. Опытом делились представители областей которые уже начали вводить у себя некоторые аспекты самоуправления – Полтавской, Черниговской, Харьковской. Открыл форум Глава областного совета – Семен Солдатенко. Основным тезис его выступления – «Сила Украины – в силе ее местных громад и регионов».
В перерыве в фойе звучала живая музыка – для участников форума играл симфонический ансамбль. Национальный парк также принял участие в выставке местных громад и в форуме.

Екскурсії та ігри у таборі «Десна»

З 29 червня по 1 липня НПП «Деснянсько-Cтарогутський» провів ряд екскурсій і екологічних ігор для дітей оздоровчого табору «Десна». Співробітники парку провели екскурсію маркованою стежкою «Візитівка Десни», яка проходить вздовж лівого притока із старицями та протоками, пересікає типові для борової тераси сосняки, розповідали про значення національних природних парків,  різноманіття флори і фауни нашої природи. Для зацікавлених дітей науковий співробітник, орнітолог, наступного дня вранці  провів спеціальну екскурсію по спостереженню за птахами. В той же час на території табору фахівець з рекреації активно проводив різноманітні екологічні ігри та конкурси. Діти залишилися задоволені від отриманої інформації і цікаво проведеного часу.

Біологічна школа

Ми ще пам’ятаємо приїзд конотопських школярів до НПП "Деснянсько-Старогутський". В якості зворотнього візиту ст. наук. співробітник НПП С.М. Панченко взяв участь у роботі біологічної школи і допоміг школярам зібрати матеріал для дослідницьких робіт.
Захід відбувався в рамках співпраці між Конотопським міським відділом освіти та НПП "Деснянсько-Старогутський" на базі дитячого оздоровчого табору "Мрія" біля с. Таранське. Місце обрано не випадково, адже це територія Сеймського регіонального ландшафтного парку. Школярі мали можливість дослідити різні аспекти складу та структури лісів та лук Сеймського РЛП, зокрема вертикальну структуру лісів і їх зміну у відповідь на рекреаційне навантаження, поширення лісових бур’янів, стан відновлення рекреаційних лісів. Особливу увагу приділяли ґрунтам. Зібраний школярами матеріал ляже в основу їх дослідницьких робіт, які можуть бути представлені на різноманітних конкурсах та олімпіадах.


Екскурсія з Конотопської школи

Конотопську школу №10 на початку червня ми зустрічали в м. Середина-Буда. Директор школи, вчителя біології, географії та класна керівниця-музикант привезли групу школярів 8 класу познайомитися з НПП "Деснянсько-Старогутський". Для гостей на адміністративній території підготували рекреаційну площадку з вогнищем, заварили фіточай і приступили до справ. Потім була екскурсія в лісопарк "Мирщина". Сподіваємось, далі буде виїзд вже безпосередньо до лісу або в заплаву Десни.

Туристический слёт собрал друзей

Туризм – это активный отдых на природе, прекрасный вид спорта, он объединяет людей, пробуждает в них самые добрые чувства. Под таким девизом с 1 по 3 июня в окрестностях с.Очкино на территории детского оздоровительного лагеря «Десна» проходил детский эколого-туристический слёт. Благодаря тесному сотрудничеству Середино-Будского отдела образования, Середино-Будского Центра детского и юношеского творчества, национального природного парка «Деснянско-Старогутский» проведение ежегодного детского эколого-туристического слёта стало доброй традицией в нашем районе. В этом году съехались 14  команд участников для соревнований. Среди них 13 команд  из Середино-Будского района (Середино-Будская школы №1, Середино-Будская школы №2, Знобь-Новгородской школы, Журавского УВК, Старогутского УВК, две команды Центра детского и юношеского творчества, Пигаревского УВК, Рожковицкого УВК, Хильчецкого УВК, Жиховского УВК, Кренидовского УВК, Очкинского УВК)  и 1 команда гостей из с. Бирино Новгород-Северского района Черниговской области. Все взяли полный комплект снаряжения, рассчитывая на разные капризы погоды. Многие даже шутили, что не было ещё турслёта без дождя и комаров, туристы должны испытать всё. В этом году было всё иначе. Ясная и солнечная погода стояла все три дня соревнований, а небольшой ветерок практически разогнал всю мошкару. Так, что туристы соревновались «с комфортом».
По традиции программа слёта рассчитана на три дня. В первый день ребята общались, знакомились, устанавливали палатки, разбивали лагерь. Далее праздничное открытие. Первый день был насыщен экологическими и туристическими конкурсами, каждый из которых проходил весело под общие аплодисменты всех присутствующих. Конкурс «Визитка» это выступление агитбригады на экологическую тему. Об этом конкурсе хочется написать подробнее. Ребята вместе с преподавателями писали сценарии, подбирали музыку, песни, театрализованные постановки. Получилось настоящее шоу. Здесь и жюри судить было трудно. Особенно ярко, современно и оригинально выступили команды Рожковицкого и Журавского УВК, старшая команда центра детского и юношеского творчества, команда Середино-Будской школы №1. Оценивался девиз, туристическая песня, музыкальное сопровождение, танцевальные элементы, юмор, форма команды. Конкурс экологического плаката проходил очень интенсивно, многие представители команд выразили желание представлять и защищать своё изображение. Лидерами были команды: Середино-Будской школы №2, Рожковицкого УВК, центра детского и юношеского творчества. Жюри приняло решение все плакаты разместить на стенах детского оздоровительного лагеря, чтобы напомнить всем отдыхающим о правилах пожарной безопасности в лесу.
Второй день соревнований был самый ответственный – каждая команда должна была пройти полосу препятствий, состоящую из таких этапов как: подъём, спуск, навесная переправа, траверс, параллельные верёвки, спуск, транспортировка пострадавшего. В командном соревновании лучшие результаты показали старшая команда Середино-Будского Центра детского и юношеского творчества, команда Рожковицкого УВК, команда Журавского УВК. Вторым соревнованием в этот день была борьба  соревнований за личное первенство в прохождении полосы препятствий. Вот здесь уже каждому участнику нужно было проявить выдержку, показать мастерство, знания и умение. Лучшие показатели среди юношей:
1.Адаменко Дмитрий (Середино-Будский Центр детского и юношеского творчества);
2.Лукьянцев Павел (Журавский УВК);
3. Бондаренко Богдан (Середино-Будский Центр детского и юношеского творчества);
4. Вербенский Павел (Середино-Будская школа №2 );
среди девушек:
     1.Козлова София (Середино-Будский Центр детского и юношеского творчества);
     2. Бугрик Снежана (Журавский УВК);
     3. Компанеец София (Середино-Будская школа №2 );
     4. Чухно Юлия (Журавский УВК).  
          Третий день соревнования продолжались, были проведены конкурсы: «установка палатки на время» здесь лидерство одержала команды Журавского и Старогутского УВК; «вязка туристических узлов» - прекрасную подготовку показали ребята из команды Середино-Будского Центра детского и юношеского творчества, «конкурс костровых» выиграли команды Старогутского и Рожковицкого УВК.
Ребята разъехались, всё хорошее когда-нибудь заканчивается, и наш эколого-туристический слёт завершился. В любых соревнованиях главное не победа, а участие. Все ребята получили своеобразную закалку, приобщились к природе и обрели новых друзей, многие выразили желание принять участие в соревнованиях на следующий год и это и есть главный показатель того, что этот прекрасный вид спорта будет возрождаться среди молодёжи.

Ведущий специалист по экологическому
просвещению и пропаганде экологических
знаний НПП «Деснянско-Старогутский»                                              О.Н.Коваленко

Навчальний тренінг

У Новгороді-Сіверському розпочав роботу навчальний тренінг «Організаційні та правові засади діяльності регіональних ландшафтних парків в сучасних умовах», організований Асоціацією природоохоронних територій України за програмою гранту ПРООН в рамках проекту ЄС "КлімаІст: Збереження та стале використання торфовищ". Учасники із Вінницької, Кіровоградської, Донецької, Полтавської, Чернігівської та Сумської областей ознайомляться із особливостями організаційної, еколого-освітньої, рекреаційної та наукової діяльності регіональних ландшафтних парків. Їм в цьому допоможуть досвідчені тренери. З практичним досвідом поділяться співробітники Національних природних парків "Деснянсько-Старогутського" та "Мезинського".

Велопробіг Деснянським біосферним резерватом

Невеличкий репортаж про перебіг велопробігу Деснянським біосферним резерватом. Велопробіг традиційний і проводиться на початку травня та в середині вересня. Учасники зустрілися у м. Середина-Буда, де розташоване ядро біосферного резервату - Національний природний парк "Деснянсько-Старогутський". Ранком наступного дня вирішии у с. Стара Гута, де типові для Полісся ліси і болота. Відвідали сфагнове Коровицьке болото, що розташоване на самому кордоні. Також побували на місці, де колись розміщувалася гута і варили скло. Тепер тут залишилися пагорби відвалів. На наступний день вирушили на Десну, де зупинилися на базі "Боровичанка". По дорозі перетнули два вододіли, бачили ліхтарі на сонячних батареях у с. Кренидівка, величезне звалище сміття біля с. Журавка, та найбільше сподобалася дорога старогутським лісом. По дорозі до Новгорода-Сіверського ніяк не оминути с. Бирине. Шлях до нього в*ється поміж перелісками, полями, трапляються болота. Новгород-Сіверський зустрів гарними краєвидами і, звісно, Десною! Та часу не гаяли і вдалося відкрити стенд, присвячений Деснянському біосферному резервату у краєзнавчому відділі музею "Слово о полку Ігоревім". Під час заходу провели навчальні ігри для школярів. Наступні дні були присвячені консультаціям і робочим зустрічам в рамках Методичного центру залучення громадськості до спостережень за станом довкілля, що діє при Новгород-Сіверському районному будинку дитячої та юнацької творчості. Зокрема картували локалітети рідкісної юринеї волошкової біля с. Смяч, планували втілення деяких ідей щодо навчальних ігор із школярами та відвідали цікаві місця навколо Новгорода-Сіверського.
C. Панченко
Фото: https://www.facebook.com/nppds.buda/?pnref=story

Науково-практична конференція

13.05.2016 відбулася Всеукраїнська екологічна науково-практична конференція "ХІ Пирятинські екологічні читання". У секції "Біорізноманіття суходолу" представили свою роботу "Характеристика міграцій птахів у заплаві середньої течії Десни на території Національного природного парку "Деснянсько-Старогутський"" дві учасниці екошколи "Птахи єднають Україну" (весна 2015), екологічного табору "Деснянські зорі - 2015" та орнітологічної експедиції (осінь 2015) Нестеренко Катерина (9 клас, Пирятинська зш І-ІІІ ст. №6) та Муравська Аміна (8 клас, Сасинівська зш І-ІІІ ст.). Керівник - Рогова Н.М., учитель біології і хімії. Консультант - Галущенко С.В., науковий співробітник НПП "Деснянсько-Старогутський".

Олімпіада

7-8 квітня в м. Києві, на базі Київского національного еколого-натуралистичного центру відбулася Всеукраїнська олімпіада Dream ECO по захисту робіт учнів, які працюють над екологічними проектами. Місто Середина-Буда представляли Полозок Ігор (Центр дитячою та юнацької творчості, гурток «Шкільне лісництво», який працює при НПП «Деснянсько-Старогутский»), Немцева Марина (ЗОШ №1) та Бадалова Ніна (ЗОШ №1)
Вітаємо наших переможців:
Полозок Ігор посів 2 місце з роботою «Видовий склад, динаміка та основні закономірності ранньовесняної міграції Гусеподібних в заплаві Десни на території Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський», яку він виконував під час перебування в орнітологічній екошколі. Ігор отримав приз – телефон.
Немцева Марина з роботою «Вивчення самовідновлення дубу звичайного в лісопарку «Мирщина», яка посіла 3 місце та отримала приз електронну книжку.
А ще учасники отримали безліч чудових вражень від екскурсії по Київскому єколого-натуралистичному центру, в якому побачили колекцію пташок, риб, рептилій, музей хліба. Учні були в захваті також від екскурсії по Міжнародній школі «Меридіан», яка є організатором конкурсу.
Під час церемонії нагородження учнів привітала в.о. Міністра екології та природних ресурсів України Вронська Ганна Олександрівна.

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по >>ссылке<<.

«Зробимо Україну чистою разом!»

8 квітня 2016 року приєднались до всеукраїнської соціально-екологічної акції з прибирання зелених зон та благоустрою територій небайдужа молодь з міста Середина-Буда. Вихованці гуртка «Юний натураліст» разом з керівником Максименко Юрієм Вікторовичем  та працівниками національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»  підтримують постійний зв'язок: організація зелени свят, круглих столів, участь у лекторіях, екскурсіях. Цієї весни вирішили провести операцію «чистий беріг», тобто прибрати беріг міської річки Ластовецька від сміття. Діти дуже зраділи запропонованій ініціативі, тому що не раз бували тут влітку і відпочинку заважало сміття. «Дуже прикро,- говорили вони, що дорослі після себе залишають пляшки,  одноразовий посуд та поліетиленові пакети і беріг річки перетворився в справжнє звалище сміття».
          Після шкільних занять, в п’ятницю 8 квітня, було вирішено прибрати міський пляж. Активістів зібралось 15 чоловік , всі отримали рукавички та сміттєві мішки. Далі пакети почали не витримувати назбиране сміття і рватися, організатори заходу знайшли вихід придбавши більш міцні пакети. Найбільш цікавим етапом заходу для школярів було очищення самої річки від плаваючого сміття за допомогою сачка. Всі по черзі виловлювали пляшки, одноразовий посуд. Діти є діти і їм було дуже цікаво розглядати  мешканців водойм: павуків, жаб, риб.
Захід завершився і всі його учасники висловили загальне побажання бачити беріг річки і своє місто чистими від сміття.

Орнітологічна екошкола «Птахи єднають світ»

Екошкола була організована під час весняних канікул з 24 по 28 березня 2015 року на базі «Боровичанка» Деснянсько-Старогутського Національного природного парку. В школі прийняли участь учні з Чернігівської та Сумської областей.
Екошкола стала вже традиційною, і проходить в парку регулярно, під час весняних та осінніх канікул. Під керівництвом орнітолога парку Галущенко С.В. учні вивчають весняні та осінні міграції птахів, порівнюють отримані дані с попередніми роками. Так, наприклад, в минулому році в цей період ми реєстрували більш крупні скупчення великих білолобих гусок та гуменників, тобто ці птахи розпочали міграцію значно раніше порівняно з теперішнім роком, тоді як в цьому році ми потрапили на початок міграції цих птахів. Весна в цьому році почалася раніше, порівняно з минулим, та виявилась більш холодною та затяжною. Але нам це пішло на користь, адже завдяки цьому ми з учнями побачили справді вражаюче видовище - проліт зграї гуменників, яка складалася з 2000 особин.
Взагалі міграція водоплавних птахів на Десні має грандіозні масштаби. Навесні тут збираються багатотисячні зграї гусок, тисячні зграї різноманітних качок. Ми в екошколі вивчаємо головним чином початковий період міграції, і в цей період активно летять лебеді, чаплі, гуски (білолоба, сіра, гуменник), качки (свищ, крижень, гоголь, шилохвіст), сивий та звичайний мартини, лелеки, чайки (чибіси), дрозди-чикотні, чорні дрозди, білі плиски, звичайні та очеретяні вівсянки, коноплянки, круки, сірі ворони.
Під час екошколи ми вчимо дітей не тільки проводити дослідження, але й розумінню того, що природний світ та його рівновага є дуже вразливі, особливо це стосується мігруючих птахів, які належать всьому світові, а не окремій державі. Основним девізом нашої екошколи є теза «Птахи єднають світ», а символом – велика білолоба гуска.
Погода під час екошколи спочатку була зовсім не весняною, але це не завадило юним дослідникам, адже вони вчаться вести спостереження, незважаючи на погоду. І повертаючись додому мріяли тільки про те, як повернемось сюди знову, на наступних канікулах.

Відео >>ссылка<<

Екологічний лекторій

24 березня 2016 року співробітники національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» в центральній дорослій бібліотеці Середино-Будського району провели лекторій, присвячений збереженню первоцвітів. Учасники лекторію – учні школи №1 міста Середина-Буда. В ході проведення заходу обговорювалась проблема знищення перших весняних квітів. Щороку вона  гостро стає у весняний період, коли відбувається масове знищення ранньоквітучих видів, в тому числі занесених до Червоної книги України. Деякі види привертають увагу красою квіток, а деякі мають прекрасні смакові якості і їх використовують в їжу. Всі учасники активно обговорювали всі ці питання. Далі була показана презентація «Знайомство з первоцвітами національного природного парку «Деснянсько-Старогутський». І як підсумок, всі висловили спільну думку- первоцвітам жити і необхідно бути активними та сприяти збереженню рідкісних видів рослин, яким загрожує знищення.

Зустрічали птахів!

 На вихідних (12-13 березня) група школярів із сіл Грем'яч, Кам’янська Слобода та Бирине, що в Новгород-Сіверському районі Чернігівщини, завітали у НПП "Деснянсько-Старогутський", де в цей час традиційно спостерігають за міграціями птахів. Останні роки цим займаються орнітологи НПП. Вони із задоволенням розповіли і показали школярам різні види птахів, які летять в цю пору над Десною. Діти побачили багато гоголів, чайок-чибісів, хижих птахів, зокрема, канюків-зимняків. Під час поїздки учні засвоїли техніку спостережень з біноклем, опанували ази виконання польових записів, дізналися багато про особливості біології та екології різних видів птахів, переживали, що на шляху додому наших пернатих друзів чекає стільки небезпек. Увечері переглянули документальні фільми про Деснянсько-Старогутський національний парк, співали пісень і поїли смачної ухи. Поїздка стала можлива завдяки підтримці Новгород-Сіверської райдержадміністрації, а на місці допомагали активісти громадської екологічної організації "Деснянські зорі".

Відбулося об'єднане засідання науково-технічної ради НПП

10 лютого в приміщенні адміністрації національного природного парку "Деснянсько-Старогутський" відбулося об'єднане засідання науково-технічної ради НПП та координаційної ради Деснянського біосферного резервату. В порядку денному було розгляд та погодження лімітів на використання природних ресурсів у 2016 році в межах НПП «Деснянсько-Старогутський» (доповідач Кубраков С.В., підсумки роботи за 2015 рік  та плани на 2016 рік біосферного резервату «Деснянський» (доповідач Панченко С.М.), підсумки  роботи наукової та науково-технічної діяльності НПП Деснянсько-Старогутський» за 2015 рік (доповідачі Степаненко Г.П, Галущенко С.В., Галущенко Н.М.), робота служби державної охорони НПП «Деснянсько-Старогутський» за 2015 рік. (доповідач Грибачов М.В.) та різне. На нараді були присутні директор Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації Кривозуб І.В. та начальник відділу природно-заповідного фонду та довкілля Дудченко Г.І.

Нарада-семінар в м. Новгород-Сіверському

Новгород-Сіверською районною державною адміністрацією 5 лютого 2016 р. було організовано нараду-семінар з питань створення ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Мурав’ївський», обговорення підсумків роботи в рамках Деснянського біосферного резервату ЮНЕСКО та шляхів вирішення актуальних питань його розбудови. Учасників зібрання привітали голова Новгород-Сіверської РДА О.В. Мовчан та її перший заступник Р.М. Веремієнко. Вони орієнтували слухачів на відкритий діалог, разом вирішувати нагальні питання, адже природа у нас спільна, і щоб використовувати природні блага для розвитку регіону їх потрібно берегти.
Першим питанням порядку денного була інформація сільських голів Кам’янсько-Слобідського А.М. Васюка, Ковпинського В.С. Надточій, Мамекинського В.В. Литвин про проведені і заплановані заходи спрямовані на популяризацію Деснянського біосферного резервату. Всі вони погодилися з необхідністю охорони природи і раціонального використання природних ресурсів, однак багато питань бентежить жителів їх громад. Зокрема викликає неабияку тривогу ідея створення заказника між річкою Десна та адміністративною межею із Сумською областю. Люди бояться, що заборонять відвідувати ці традиційні у них місця сінокосів, риболовлі та інших традиційних способів використання, будуть проблеми з оформленням власності на земельні ділянки.
Розгляд другого питання почався із презентації старшого наукового співробітника НПП «Деснянсько-Старогутський» С.М. Панченко, гостя із Сумщини. Він уважно слухав інформацію від сільських голів і відкоригував свій виступ, щоб зупинитися на найбільш складних для розуміння питаннях. Тому спочатку С.М. Панченко пояснив чим відрізняються різні категорії природоохоронних територій, про які сьогодні йтиметься. НПП «Деснянсько-Старогутський – це установа, де зберігається трудова книжка доповідача, керує нею директор і розпоряджається коштами на рахунку в держказначействі, звідки доповідачу платять зарплату. Деснянський біосферний резерват – це територія, на яку видано сертифікат ЮНЕСКО в рамках всесвітньої програми «Людина і біосфера» на відповідність доволі суворим критеріям у сфері охорони природи та сталого використання природних ресурсів. Це щось на зразок диплома переможця конкурсу краси чи розумних і кмітливих. Тому названий сертифікат не є чиїмось, а він стосується території в 70 тис. га, де живуть і працюють люди, від яких і залежить чи буде ця територія й далі відповідати названим критеріям. А ні штату, а ні спеціальних коштів Деснянський біосферний резерват не має. Ще одна територія, яка визнана на міжнародному рівні є Рамсарське водно-болотне угіддя «Заплава Десни». Вона знаходиться в межах Сумської області і є важливою для охорони мігруючих видів птахів. Далі С.М. Панченко розповів про основні заходи, які здійснені впродовж 2015 року, а це круглий стіл у районній бібліотеці, два велопробіги, а ще низка заходів, які дозволили відкрити візит-центр Деснянського біосферного резервату на базі Новгород-Сіверського районного будинку дитячої та юнацької творчості. Відкриття цього візит-центру знакова подія, адже це результат не надзусиль і вливання значних коштів, а добре скоординована праця відділу освіти Новгород-сіверської РДА, адміністрації НПП «Деснянско-Старогутський», волонтерів та друзів нацпарку.
Наступний доповідач, В.Д. Синіговець, начальник відділу природно-заповідного фонду, біоресурсів та екомережі Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА, розповіла про досвід Чернігівської області у вирішенні питань охорони природи, про роль іншої природно-заповідної установи Міжрічинського регіонального ландшафтного парку для підвищення благополуччя місцевих жителів. Основний же час доповіді був присвячений роз’ясненням щодо режиму заказника, який планується створити. Необхідність в ньому зумовлена подальшим розвитком Деснянського біосферного резервату, який не має повноцінного природного ядра у заплаві Десни. В.Д. Синіговець зауважила, що над проектом працювала досвідчена група науковців з НПП «Деснянсько-Старогутський» та Українського товариства охорони птахів. Тому вони врахували все, щоб існування заказника найменшою мірою обмежувало права місцевих жителів. Для заповідання вони пропонують територію за руслом Десни, яка зараз практично не використовується для ведення сільського господарства. Крім того, режим цього заказника не забороняє сінокосіння і любительське рибальство. Також В.Д. Синіговець наголосила, що відповідно до законодавства землі в заказник включаються без вилучення їх у власників і землекористувачів. З ними погоджується Положення про заказник, його режим і лише після цього землевласники і землекористувачі підписують документ під назвою охоронне зобов’язання. Найсуворіші обмеження стосуються заборони будівництва, видобутку корисних копалин та розорювання. Цього в заплаві і без створення заказника ніхто не робитиме, бо регулярно бувають повені.
Обидва доповідачі відповіли на численні запитання присутніх у залі, а зібралося майже 20 чоловік. Більшість питань стосувалися перспектив розвитку регіону. Тому В.Д. Синіговець та С.М. Панченко продемонстрували деякі приклади із досвіду роботи біосферних резерватів та національних парків Польщі та Німеччини.
Підсумки зустрічі підвів Р.М. Веремієнко і закликав присутніх «не рубати з плеча» природоохоронні ініціативи, а розійтися і обдумувати нову інформацію, адже визнання нашої території цінною в природоохоронному відношенні на найвищому міжнародному рівні відкриває перед нами широкі можливості. Наша задача – навчитися ними скористатися. Частина учасників не відразу розійшлися а ще жваво обговорювали різні питання розвитку Деснянського біосферного резервату, Новгород-Сіверська філія Національної телерадіокомпанії України підготувала про нараду-семінар спеціальний репортаж.

Всеукераїнський зимовий облік птахів

30 січня в рамках Великого зимового обліку птахів співробітниками Національного парку «Деснянсько-Старогутський» була організована екскурсія в лісопарк «Мирщина», який знаходиться в околицях міста Середина-Буда. В екскурсії прийняли участь діти місцевих шкіл – члени гуртка «Шкільне лісництво», яке діє при Національному парку та Центрі дитячої та юнацької творчості міста Середина-Буда.
Під час екскурсії ми обліковували птахів, які зимують в лісопарку «Мирщина» та місті Середина-Буда. Це переважно синиці (велика, блакитна, довгохвоста, болотяна гаїчка), дятли, горобці, щиглики, снігурі, сойки, омелюхи, дрозди-чикотні. Власне, дрозди-чикотні не зовсім зимуючі види, скоріше такі, які кочують. Останні зграї цих птахів відлітають на початку грудня, і вже на початку січня (в ІІ, іноді І або ІІІ, декадах) починають прилітати перші зграї чикотнів, що повертаються на північ. Повернення зграй цього виду є важливою фенологічною ознакою початку такого фенологічного періоду, як Передвесіння. Це період, коли починається зростання сонячної радіації, яка дає птахам сигнал для активації життєвих процесів. Звичайно, на зимівлі можуть відмічатися окремі особини дроздів чикотнів, поєднанні в невеликі зграйки в 3-5 особин (які і відмічалися нами протягом зими), але фенологічною ознакою є саме великі зграї птахів цього виду. В цьому році чикотні почали повертатися з півдня 3 січня – була зареєстрована перша зграя в 35 особин. Така ж сама ситуація притаманна і іншому виду – омелюху. Останню невеличку зграйку омелюхів в 12 особин ми бачили 23 грудня, а перші зграї, які повернулися – 18 січня.
Не обійшлася наша екскурсія і без приємних сюрпризів. Ми побачили першу особину орлана-білохвоста, яка поверталася на північ з зимівлі. Це дуже ранні терміни для цього виду. Найчастіше ми бачимо його вперше навесні в кінці І, або в ІІ декаді лютого. Таке раннє повернення вкупі с достатньо раннім поверненням дроздів чикотнів та омелюхів може бути ознакою ранньої весни в цьому році. Отримані нами дані ми відправили в Українське товариство охорони птахів.

Выставка к Дню водно-болотных угодий Украины.

   22 января 2016 года в центральном Доме культуры Середино-Будского района проходил праздничный концерт ко Дню соборности Украины. Одной из уникальных достопримечательностей Середино-Будского района по праву считается национальный природный парк «Деснянско-Старогутский». Поэтому, уже традиционно местные жители знакомятся с его достижениями на подобных мероприятиях. Парку предоставляется место в фойе Дома культуры для очередной выставки . В этом году наша выставочная экспозиция была посвящена Дню водно-болотных угодий Украины и проходила под лозунгом: «Водно-болотные угодья для нашего будущего – стабильный источник средств к существованию». Выставочные баннеры презентовали работу парка как природоохранной, научной, туристической и экопросветительской организации. Посетителям широко была представлена рекламная продукция: календари, буклеты, магниты, брелки.

К сведению рыбакам!


С наступлением зимы, когда водоемы покрываются льдом, многие рыбаки-любители направляются со своим снаряжением на зимнюю рыбалку. В водных урочищах, которые относятся к территории НПП «Деснянско-Старогутский»   ловля рыбы разрешена, кроме заповедных водных урочищ Большие и Малые Баги.
Запрещено ловить виды рыб, которые занесены в Красную книгу Украины. Это ерш-носарь, стерлядь, карась золотой, быстрянка, елец, гольян озерный, усач обыкновенный, налим речной. Кроме краснокнижных видов рыб запрещено ловить редкие виды рыб регионального значения. Эти виды определяет своим решением Сумской областной совет. В данном случае по Сумской области это синец, жерех обыкновенный, чехонь, подуст обыкновенный, вязь, судак обыкновенный. Поймав краснокнижный  или регионального значения вид рыбы, ее необходимо выпустить в водоем. При обнаружении у рыбака вышеперечисленных видов составляется административный протокол, после чего необходимо будет возместить причинённый ущерб и заплатить штраф по решению суда. К примеру: щука-600 грн., вязь-240 грн.,  синец-150 грн., судак-903 грн., жерех- 602 грн., чехонь-241 грн. Согласно  правилам рыболовства необходимо соблюдать минимальные размеры разрешенных к ловле рыб, к примеру: щука-35 см., плотва-18 см., линь-20 см., сом-70 см., лещ-32см., рак-10 см.           
Административным правонарушением считается также рубка деревьев и кустарников на территории НПП , оставление после себя мусора на месте отдыха.
Запрещено ловить рыбу удочкой с блесной вертикального блеснения с крючком более № 10, с мармышкой, наживной и живковыми снастями с общим количеством крючков не более 5-ти на рыболова, так же снастями отнесенными к браконьерским.
Призываем придерживаться существующих правил рыбной ловли, соблюдать технику безопасности во время нахождения на льду. Пожелаем рыбакам удачной рыбалки, хорошего отдыха на наших базах.

Коротков А.Н.

ведущий инженер по охране животного мира НПП «Деснянско-Старогутский»

Діяльність біосферного резервату «Деснянський»


14 січня 2016 року у м. Новгород-Сіверський друзі Деснянського біосферного резервату зібралися щоб підвести підсумки роботи за 2015 рік. Зібрання пройшло в неформальній дружній обстановці, чому сприяла атмосфера кафе «Губернська, 8». Якщо театр починається з вішалки, то нашому зібранню передувала виставка книг про природу НПП «Деснянсько-Старогутський» та краю, підготовленая Новгород-Сіверською районною бібліотекою.
З вітальним словом до присутніх (було 14 чоловік) звернулася О.М. Бурико (ГО «Княжий град»), яка зазначила, що заклад, де ми зібралися вже більше року долучається до різноманітних заходів, які організовуються під егідою Деснянського біосферного резервату. Далі вона передала слово координаторам проектів Г.П. Степаненко (заст. дир. з наук. роботи НПП «Деснянсько-Старогутський») та С.М. Панченко (ст. наук співробітник тієї ж установи). Вони в своїй мультимедійній презентації нагадали учасникам про особливості території та функціонування біосферного резервату, розповіли про основні напрямки його діяльності, а саме: охорона природи, екологічна освіта та виховання, туризм і рекреація. Водночас ціла низка перспективних напрямків залишається недостатньо охопленими, а саме розвиток екологічного сільського господарства. Проблемою є досі малоорганізована робота координаційної ради. Тим не менш, за 2015 рік було здійснено низку заходів на території Новгород-Сіверського району, а саме: проведено круглий стіл у районній бібліотеці з питань охорони природних територій, які мають міжнародне значення, два велопробіги біосферним резерватом в яких взяли участь більше 10 учасників. Жирну крапку поставили, коли успішно завершили пілотний проект – відкрили візит-центр у Новгород-Сіверському районному будинку дитячої та юнацької творчості. Про відкритий візит-центр більш детально розповіли вже наступні доповідачі – С.В. Біла (зав. відділом освіти Новгород-Сіверської РДА) та А.А. Жоров (директор названого будинку творчості). Щоб відкрити візит-центр обійшлися власними зусиллями, а робота складалася з кілької етапів. Спершу було організовано спеціальний велопробіг Деснянським біосферним резерватом, учасники якого на волонтерських засадах заходилися ремонтувати приміщення. Довели почату справу до блиску співробітники будинку дитячої та юнацької творчості вже самостійно. У вересні було підписано угоду про творчу співпрацю між районним відділом освіти та НПП «Деснянсько-Старогутський» і приступили до оформлення стендів, формування колекцій, збору бібліотеки та зразків дослідницьких проектів школярів. При візит-центрі почав діяти методичний центр із залучення громадськості до спостережень за станом довкілля за організаційної та методичної підтримки НПП. На відкриття візит-центр зібралося багато гостей, зокрема представники Ніжинського та Чернігівського педуніверситетів, Чернігівської ОДА та фахівці природно-заповідних установ області. Успішна робота з організації візит-центру і його гучне відкриття показали, як багато ми можемо зробити, якщо об’єднаємося навколо вирішення природоохоронних проблем! По завершенню розповіді було презентовано телерепортаж Новгород-Сіверської телерадіокомпанії про цю подію.
Особливо приємно відзначити, що виступи доповідачів викликали жваву дискусію з багатьох питань: обміління Десни, земельних питань у зв’язку із перспективами створення заказника у заплаві Десни, щоб створити на Чернігівщині ще одне природне ядро біосферного резервату. Багато говорили про проблеми побутових відходів і необхідність розвитку туристичної та екскурсійної діяльності. По всіх питаннях найближчим часом будуть прийняті плани конкретних заходів.
Ще одним знаковим підсумком стало те, що учасники зібрання організувалися у координаційну раду Деснянського біосферного резервату у Новгород-Сіверському районі. Координувати роботу ради погодилися Р.М. Веремієнко від Новгород-Сіверської РДА та С.М. Панченко від адміністрації НПП «Деснянсько-Старогутський». На обласному рівні представляти нашу координаційну раду будуть С.Ф. Сергієнко (депутат Чернігівської обласної ради) та В.Д. Сініговець (ачальник відділу природно-заповідного фонду, біоресурсів та екомережі Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА). Учасники зібрання висловили подяку Новгород-Сіверський телерадіокомпанії (філія НТКУ) за інформаційну підтримку всіх заходів, а О. Харькова (журналіст філії НТКУ) стала членом координаційної ради.
Загалом учасники зібрання визнали роботу успішною і готові працювати так же дружно і скоординовано і надалі. А ще спробують залучити більше до цієї роботи представників Грем’ячської, Кам’янсько-Слобідської, Мамекинської, Ковпинської та Лесконогівської сільрад.

С. Панченко с.н.с. НПП «Деснянсько-Старогутський»

Отметили Международный день заповедников и национальных парков.

Международный день заповедников и национальных парков  в «Деснянско-Старогутском» национальном природном парке отметили вступлением в Международную сеть просветительских водно-болотных центров WLI. Теперь есть возможность более тесно сотрудничать и обмениваться опытом по работе с общественностью на территории водно-болотных угодий. И это очень важно, так большая часть территории национального природного парка входит в международное водно-болотное угодье «Пойма Десны».

Відкриття візит-центру

20 листопада 2015 р. у Новгогод-Сіверському районному будинку дитячої та юнацької творчості відкрився візит-центр Деснянського біосферного резервату ЮНЕСКО. Організаторами виступили Новгород-Сіверський районний відділ освіти та Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський». В заході взяли участь вчителі загальноосвітніх шкіл Новгород-Сіверського району та міста. Неординарна подія зібрала численних гостей з Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка, Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя, Мезинського національного природного парку, комунального закладу РЛП «Ялівщина», Новгород-Сіверської лісової науково-дослідної станції, Середино-Будського районного будинку дитячої та юнацької творчості, Семенівської ЗОШ №1. Статусу заходу надали участь завідуючої відділом екології Чернігівської ОДА В. Д. Сініговець, заступника голови Новгород-Сіверської РДА з гуманітарних питань Н. М. Чугаєвої та начальника відділу освіти Новгород-Сіверської РДА С. В. Білої, які відкрили захід і вітали учасників. 
Далі за програмою відвідали приміщення візит-центру, де представлені інформаційні стенди та література присвячені природі Деснянського біосферного резервату та його ядра – Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський». У візит-центрі вже почав свою роботу методичний центр із залучення громадськості до спостережень за станом довкілля. На допомогу вчителям у візит-центрі представлені приклади дослідницьких робіт школярів у вигляді постерів, а також колекції насіння та спилив дерев і чагарників. Візит-центр має стати відкритим майданчиком для проведення найрізноманітніших заходів: екскурсій, навчальних занять, конкурсів. Є можливості для організації біологічних шкіл для учнів та студентських польових практик. В перспективі візит-центр може розширити сферу діяльності і стати осередком не лише еколого-натуралістичної діяльності, а і правової, економічної, історичної, щоб консультувати вчителів шкіл щодо підготовки конкурсних робіт учнів. Знайомство із приміщенням візит-центру завершилося посадкою дерев туї західної на пам’ять про подію і фотографуванням на фоні краєвидів заплави Десни.
Пленарна частина заходу розпочалася із презентацій педагогічних працівників, які вже мають досвід або плани співпраці із НПП «Деснянсько-Старогутський» в напрямку досліджень за станом довкілля. Виступили В. В. Матюк – вчитель Смячської ЗОШ І-ІІІ ст., О. М. Вітель – керівник гуртка Новгород-Сіверського РБДЮТ, Г. М. Хулап – вчитель Семенівської ЗОШ І-ІІІ ст., Н. М. Галущенко – керівник гуртка Середино-Будського РБДЮТ. Підсумував виступи С. М. Панченко – ст. наук. співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський». Свою презентацію він присвятив завданням та перспективам роботи візит-центру і наголосив на необхідності займатися еколого-освітньою роботою не лише серед школярів, але й серед інших категорій громадян. Важливо спрямовувати роботу на об’єднанні зусиль науковців, педагогів, діячів культури, громадських активістів та підприємців з метою розвитку регіону на основі принципів сталого розвитку. Також важливо розбудовувати Деснянський БР, для чого варто створити у заплаві р. Десни заказник між руслом річки та адміністративною межею із Сумською областю. В наш час ця територія вже не використовується і заростає чагарниками та лісом. Та навіть оголошення тут заказника не заважатиме сінокосінню – традиційного способу природокористування.
Завершилося зібрання обговоренням перспектив розвитку візит-центру. Зокрема, завідувач кафедрою екології та охорони природи ЧНПУ ім. Т.Г. Шевченка к.б.н., доцент Ю.О. Карпенко наголосив на важливості візит-центру для об’єднання Середино-Будського та Новгород-Сіверського районів, популяризації «бренду» території. Г.М. Лисенко, доцент каф. біології Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя, відзначив, що навколо візит-центру вже сформувався колектив, якому й надалі важливо дотримуватися обраної стратегії і варто розробити чіткий план дій. К.б.н., завідувач кафедрою географії ЧНПУ ім. Т.Г. Шевченка О. Г. Пархоменко відзначив унікальні можливості проведення студентських практик на базі візит-центру. В підсумку учасники зустрічі з нагоди відкриття візит-центру Деснянського БР зійшлися на думці, що основна мета заходу досягнута – коло партнерів  для забезпечення діяльності закладу з числа освітян, природоохоронців, представників адміністрацій різних рівнів, громадських організацій сформовано! Важливо, що це відкрита спільнота, готова до широкої співпраці.

Репортаж про відкриття візит-центру.

Третя всеукраїнська орнітологічна екошкола

З 27 жовтня по 1 листопада в Деснянсько-Старогутському Національному природному парку на базі «Боровічанка» відбулася ІІІ Всеукраїнська орнітологічна екошкола. У роботі екошколи взяли участь школярі та студенти з Полтавської та Сумської областей. Під керівництвом орнітолога парку учасники вивчали особливості осінньої міграції в Національному парку, вчилися обробляти зібраний матеріал. На відміну від весняної міграції, яка у парку має дуже інтенсивний характер, осіння міграція виражена значно слабкіше, але, не зважаючи на це, теж цікава для вивчення. Всього ж на міграції в Національному парку, за результатами 15-річного моніторингу, зустрічається 200 видів птахів.
Символом осінньої екошколи став крижень, проліт якого в цей період найбільш виражений, і він є домінантом прольоту. Побачити її можна в основному у вечірні години. Содомінантом прольоту був грак. Активно летіли дрозди-чикотні, коноплянки, сірі ворони, галки. Порадував своєю активністю і проліт хижих птахів - польового луня, зимняка, канюка, орлана-білохвоста. Зареєстровані перші осінні зустрічі цього року у омелюха, гоголя. З незвичайних зустрічей можна відзначити білу плиску - наприкінці жовтня цей птах вже не зустрічається навіть у більш південних областях. Середньо-багаторічна дата відльоту для білої плиски в національному парку – 6 жовтня, тобто побачена нами особина зустрілася пізніше середнього терміну свого відльоту на 25 днів!
Але самий чудовий подарунок піднесла нам природа: кожний ранок був просто казковим - все в сліпучо-білому, сяючому мільярдами діамантів в променях вранішнього сонця, інеї.
Робота екошколи пройшла в теплій, майже сімейній обстановці, учасники встигли і добре попрацювати, і відпочити: щоранку вставали о 6 ранку, щоб не пропустити птахів, цілий день вели спостереження за міграціями, фотографували, а вечорами готували всі разом пиріжки і деруни, що стали вже традиційними. Час пролетів дуже швидко, і не хотілося їхати і розлучатися. Але радувало одне - скоро прийде весна, а з нею на весняних канікулах - нова екошкола. Так що запрошуємо до нас і нових учасників!

 

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

Открылся сезон осенних экскурсий

Ни для кого не секрет, что с началом учебного года возрастает спрос  на экскурсии. Месяц сентябрь богат на тёплые осенние дни, так называемое время «золотой осени» или как его в народе называют «бабье лето». Ребята совсем недавно сели за пары, им хочется продлить лето и побывать на экскурсиях.
В этом учебном году первыми гостями были первоклассники общеобразовательной школы №1 города Середина-Буда. Они с удовольствием изучали объекты живой и неживой природы, приметы осени. Их черёд продолжили учащиеся пятого классов общеобразовательной школы №1 города Середина-Буда, под руководством учителя Романюк О.А. и работника районного отдела культуры Лапченко Л.В. ребята совершили экскурсионный маршрут и побывали в центральной конторе национального природного парка, где посетили вольер с содержащимися животными: косулей европейской, декоративными курами, фазанами. В визит-центре для посетителей познакомились с экспонатами музея природы, просмотрели видеопрезентацию и поиграли в экологические игры.

Велопробіг біосферним резерватом чудова можливість для проведення акцій, зустрічей, домовленостей

В перший день проведена природоохоронна акція із освітлення узлісь вздовж екологічної стежки. На цих узліссях збереглися світлолюбні рослини – релікти колись поширених тут дібров. Переночували у новій будівлі адміністрації Старогутського відділення національного парку. Ранок другого дня почався із знайомства з дикими орхідеями Старогутського лісу, а у рослин гудайєри повзучої ще й визначили стан здоров’я. Не гаючи часу вирушили до туристичної бази нацпарку «Боровичанка» на березі Десни, щоправда в цю подорож відправилося найбільш бувалі 4 учасники. По дорозі перетнули два вододіли між річками Улиця та Знобівка і Знобівка та Свига. Спочатку їхали типовими для полісся лісовими стежками, а далі серед полів і лук вже давніми терасами річки Десни. Пункту призначення дісталося вже по темному, тому знайомилися з краєвидами околиць бази «Деснянка» вранці. Після обіду служба охорони нацпарку посприяла нашій переправі через Десну і ночували вже у селі Мамекине в одній із садиб. Сюди прибули на запрошення місцевого підприємця Р.В. Гринько, який займається агробізнесом і має на меті розвивати сільський зелений туризм. Наша господиня П.І.Пшенична пригощала українськими та казахськими стравами і багато розповідала про своє життя в цій країні. Ранок почався із відвідин місцевої школи, де навчається 5 учнів. З дітьми С. Панченко грався у гру як рослини мандрують світом. Дійшли висновку, що рослини заощадливі і мандрують використовуючи для цього вітер. Багато рослин готові за можливість подорожувати платити смачними ягодами та іншими плодами. А от деякі поводять себе не чесно по відношенню до людей і дурять їх, що, звичайно, псує їх імідж. Хто ж за таке любитиме череду чи лопуха? В той же день нас чекала насичена програма у м. Новгород-Сіверський. Спершу ми відвідали місцеву райдержадміністрацію, де у відділи освіти підписали угоду про співпрацю між НПП «Деснянсько-Старогутський» та Новгород-Сіверським районним будинком дітей та юнацтва. Підсумком угоди має бути створення візит-центру Деснянського біосферного резервату. Тут маємо амбітні плани створити методичний кабінет із залучення громадськості до спостережень за станом довкілля та навчальний клас із поводження із побутовими відходами. В останній справі будемо співпрацювати ще й з громадськими активістами міста. А потім нас навіть записали на місцевому телебаченні!
На вечір троє учасників велоподорожі від’їжджали додому, тому делегували С. Панченка на конференцію «Історико-археологічний та природно-екологічний потенціал мезинської округи: минуле, сучасне та перспективи розбудови», де він виступив з презентацією про залучення громадськості до спостережень за станом довкілля. Мезинський нацпарк, таким чином, став останнім пунктом учасників заходу, вдруге! Це не спроста, адже на його території біля сіл Рихли та Вишеньки є старовікові корінні ліси, типові для рівнин правобережжя Десни, що можуть слугувати еталонами. На жаль таких лісів у Деснянському біосферному резерваті не збереглося. Тому варто двом сусіднім нацпаркам співпрацювати з їх дослідження. 
Отже, учасники традиційного велопробігу Деснянським біосферним резерватом своєю акцією сприяли розвитку співпраці науки, освіти та бізнесу задля розвитку території, як і прописано у Севільській стратегії та Мадридському плані дій – базових документів для розвитку всесвітньої мережі біосферних резерватів!


Фотозвіт тут: https://www.facebook.com/media/set/…

Стартував четвертий вілопробіг

14 вересня 2015 року стартував традиційний велопробіг Деснянським біосферним резерватом. На старт до адміністрації НПП «Деснянсько-Старогутський» у м. Середина-Буда вийшло 9 учасників, серед яких гості із Києва, Санкт-Петербургу та Конотопа.
Першого пункту призначення- с. Стару Гуту група досягла до обіду. Відвідали сільську раду та школу, а далі у Старогутський ліс! Спершу здійснили догляд за узліссями, де вирубали підріст клена та нависаючи стовбури ліщини. Це дозволить зберегти світлолюбні рослини вздовж екологічної стежки: медунку вузьколисту, буквицю лікарську, дзвоники персиколисті.
Цікавою та корисною була екскурсія до сфагнового болота Коровицьке, де зібрали журавлини та брусниці. З них на вечерю приготували тонізуючий морс.

 

Святкування 24-ї річниці Незалежності України

У Середино-Будському районному Будинку культури була представлена тематична виставка щодо основних досягнень НПП «Деснянсько-Старогутський»
Працівники НПП відвідали святковий концерт підготовлений аматорськими колективами Середино-Будського району, прийняли участь в урочистому піднятті Державного Прапору України на центральній площі м. Середина-Буда та у молебні за Україну.

Пресс-релиз ко Дню Независимости Украины

На пути борьбы за независимость украинский народ преодолел много препятствий и последствий, связанных с масштабными планами покорения природы - от направления рек в обратную сторону, уничтожения уникальных природных экосистем, благодаря масштабным мелиоративным мероприятиям, до деградации земель, из-за чрезмерной распашки. В этом направлении создание природоохранных территорий является одним из самых действенных инструментов для сохранения живописной украинской природы.
По состоянию на 1 января 2015 в Украине создано и охраняется 8154 территорий и объектов природно-заповедного фонда общей площадью 3990000. га, что составляет 6,15% от территории страны. И эту стратегию намечено продолжить, так к 2020 году планируется увеличить площадь природно-заповедного фонда до 10-15% от площади страны.
Сегодня в составе природно-заповедного фонда является 4 биосферных заповедника, 19 природных заповедников, 48 национальных природных парков, 3121 заказника, 3411 памятников природы, 80 региональных ландшафтных парков, 811 заповедных урочищ, а также ряд искусственных объектов: ботанических садов, зоологических парков, дендропарков и парков-памятников садово-паркового искусства.
С 1991 года в нашей стране осуществлен настоящую революцию в области природно-заповедного дела: принят Закон Украины «О природно-заповедном фонде Украины» и ряд нормативно-правовых актов, а площадь природно-заповедного фонда увеличен почти втрое.
Особое место в системе природно-заповедного фонда Украины принадлежит природным и биосферным заповедникам и национальным природным паркам. Они являются природно-заповедными категориями высшего ранга, имеют значительную площадь и сохраняют ценные природные комплексы и объекты. Также их объединяет наличие территорий с режимом заповедности, которая запрещает любую хозяйственную деятельность.
Одним из описанных выше природоохранных  объектов является национальный природный парк «Деснянско-Старогутский», созданный в 1999 году на территории нашего Середино-Будского района. Его основные задачи - обеспечение режима охраны, осуществления научных исследований и эколого-образовательной деятельности, организация рекреации. Иными словами  национальный природный парк должен гармонично совмещать охрану природы и удовлетворение хозяйственных нужд местного населения, способствовать развитию туризма и повышению культуры местного населения. Итоги работы национального природного парка «Деснянско-Старогутский» были не раз отмечены на международном уровне:
-  в 2004 году пойма реки Десна в границах национального парка была включена в сеть водно-болотных угодий международного значения;
- в 2009 году территория национального парка получила международный статус биосферного резервата на 21 сессии Международного координационного совета по Программе ЮНЕСКО «Человек и биосфера».

Так что нам есть чем гордиться и над чем работать дальше. Мы призываем всех неравнодушных изучать природные сокровища природно-заповедного фонда, беречь природу и своё государство - Украину!

Про роботу та підсумки екологічного табору «Деснянські зорі-2015»

У Національному природному парку «Деснянсько-Старогутський», що на Сумщині, з 20 по 27 липня проведено черговий екологічний табір «Деснянські зорі-2015». Захід відбувся на туристичній  базі «Деснянка», яка розташована серед соснового лісу на берегах Десни. Учасниками екотабору стали науковці та педагоги з своїми учнями із загальноосвітніх шкіл та позашкільних навчальних закладів із Київської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Чернігівської областей та м. Києва. Всього було 40 учасників. Мета заходу – популяризація наукових знань і залучення громадськості до спостережень за станом довкілля.  Пріоритетним завданням було допомоги педагогам та їх вихованцям у підготовці до участі у конкурсах науково-дослідних робіт.
Дослідники природи провели спостереження за рибами, птахами, кажанами, мишоподібними гризунами, рідкісними та лікарськими рослинами. Результати спостережень, спланованих та проведених під керівництвом досвідчених інструкторів та своїх вчителів, школярі представили у вигляді мультимедійних доповідей на підсумковій конференції. Для багатьох із них це перший досвід польових досліджень і нехай зараз їм багато допомагали старші, та незабаром вони збираються продовжити спостереження вдома і планують брати активну участь у різноманітних конкурсах. Одержані під час роботи в екологічному таборі матеріали будуть доповнені науковцями і складуть основу Літопису природи національного природного парку. Школярі ж на основі здобутих даних зможуть оформити роботи для участі у Всеукраїнській екологічній олімпіаді та конкурсі-захисті робіт Малої академії наук.
Крім своїх наукових досліджень, учасники були залучені до загальних заходів. Так, вкотре відбувся  великий облік кажанів, які оселилися на базі. Загальна їх чисельність в околицях бази “Деснянка” склала майже півтори тисячі особини. Були проведені екскурсії: оглядова по екологічній стежці «Візитівка Десни», дві орнітологічні та теріологічна екскурсії. Під час теріологічної екскурсії к.б.н., с.н.с. А.В. Міштою (Ін-т зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ) були продемонстровані можливості гуманних методів обліку дрібних ссавців за допомогою живопасток, школярі вчилися розрізняти дрібних мешканців, які в ці пастки потрапили. Орнітологічні екскурсії проводив С.В. Галущенко (НПП «Деснянсько-Старогутський») і вони були спрямовані на підготовку школярів до участі у змаганнях із спортивної орнітології. Ці змагання проводилися вп’яте. На старт вийшли п’ять команд і намагалися сфотографувати якомога більше птахів, щоправда очкова ціна їх не однакова. Більше балів дається за рідкісних представників фауни, що відображено у спеціальному чек-листі, куди заносяться результати командами. Перемогли господарі – команда із м. Середина-Буди, однак юні орнітологи із Пирятинського району, зайняли друге місце і сфотографували більше видів птахів. Команда із Середина-Буди здобула більше очок, бо сфотографувала рідкісного птаха – пісочника великого, який був відсутній навіть у чек-листі.
Продовжуючи давні традиції екотабору «Деснянські зорі», відбулися лекції і майстер-класи к.б.н., доцента В.Ф. Безрукова (КНУ ім. Т. Шевченка) про особливості участі у всеукраїнській екологічній олімпіаді; к.б.н., професора В.І. Назаренка (Ін-т біохімії ім. О.В. Палладіна НАНУ) про роботу секції МАН у їх Інституті та сучасні досягнення в розробці і використанні біосенсорів; аспіранта І.Д. Панаса про конструювання автоматичних приладів з використанням сучасних сенсорів і комп’ютерних систем.
Радувала і погода, яка подарувала теплі дні для купання.
Отже, За 6 повних робочих днів проведені польові дослідження в околицях бази Деснянка НПП "Деснянсько-Старогутський" юні дослідники під проводом досвідчених інструкторів. За їх підсумками підготовлено 15 доповідей на фінальну конференцію. Також проведено низку загальних заходів, наймасовішими з яких стали великі обліки кажанів в околицях бази та п'яті змагання із спортивної орнітології (бьордингу). Учасники заходу з цікавістю слухали доповіді почесних гостей В.Ф. Безрукова (КНУ ім. Т. Шевченка) та В.І. Назаренка (Ін-т біохімії ім. О.В. Палладіна). Радувала і погода, яка подарувала теплі дні для купання.за 6 повних робочих днів юні дослідники під проводом досвідчених інструкторів і педагогів підготували 15 доповідей на фінальну конференцію чим  істотно доповнили для науковців НПП «Деснянсько-Старогутський» відомості про міграції птахів, чисельність кажанів, екологію деяких видів верб, чисельність популяцій рідкісних видів рослин, стан риби у водоймах та хімічний склад останніх. А головне – можемо констатувати, що для участі у конкурсах дослідницьких проектів ГОТОВІ!!! За 6 повних робочих днів проведені польові дослідження в околицях бази Деснянка НПП "Деснянсько-Старогутський" юні дослідники під проводом досвідчених інструкторів. За їх підсумками підготовлено 15 доповідей на фінальну конференцію. Також проведено низку загальних заходів, наймасовішими з яких стали великі обліки кажанів в околицях бази та п'яті змагання із спортивної орнітології (бьордингу). Учасники заходу з цікавістю слухали доповіді почесних гостей В.Ф. Безрукова (КНУ ім. Т. Шевченка) та В.І. Назаренка (Ін-т біохімії ім. О.В. Палладіна). Радувала і погода, яка подарувала теплі дні для купання.

Фотозвіт тут: https://picasaweb.google.com/107040597239327972520/2015

Велопробіг Деснянським біосферним резерватом


З 29 червня по 4 липня тривав спеціальний велопробіг Деснянським біосферним резерватом. Його учасники прагнули в черговий раз привернути увагу до цієї природоохоронної території міжнародного значення і наситили програму різними подіями: спробували своїм прикладом ініціювати ремонт у приміщенні, яке згодом може стати візит-центром біосферного резервату на території Новгород-Сіверського районного будинку дитячої та юннатської творчості; вирушили апробувати притулок для туристів у с. Пушкарі; знайомили чиновників місцевої райдержадміністрації з Деснянським біосферним резерватом; провели навчальні ігри для дітей, що відпочивають у таборі Десна біля с. Бирине; проводили ботанічні дослідження. На шляху додому відвідали Мезинський національний природний парк. Сподіваємося захід був не лише приємний для його учасників, але й частково вдалося вирішити поставлені задачі. Тому особлива підтримка директору Новгород-Сіверського районного будинку дитячої та юннатської творчості А.А. Жорову, його безпосередній керівниці у районному управлінні освіти С.В. Білій. Особлива подяка за інформаційну підтримку місцевій телерадіокомпанії і особисто В.П. Артюшковій та Я. Мезько https://youtu.be/ndd-VwPq9-E До нових зустрічей!!! Фотозвіт про подорож підготував Олександр Соколенко https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1600799150183055.1073741848.100007589560930&type=3

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

Круглий стіл в м. Глухів

Перспективи співпраці науково-дослідницьких установ, освітніх закладів та бізнесу задля збереження природної та історико-культурної спадщини обговорили учасники круглого столу, який відбувся 19 червня 2015 року у бібліотеці Дослідної станції луб’яних культур Інституту сільського господарства північного сходу НААН України. Захід відбувся у зв’язку із презентацією Деснянського біосферного резервату у м. Глухів. Співорганізатором заходу виступив Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський», старший науковий співробітник якого к.б.н. С.М. Панченко проінформував учасників про функціонування, зонування та особливості природних комплексів, а також традиції населення на території Деснянського біосферного резервату. У другій частині своєї доповіді коротко зупинився на європейському досвіді діяльності біосферних резерватів. Наступний доповідач, заступник директора з наукової роботи національного парку Г.П. Степаненко, розповіла про наукову роботу установи та її значення для екоосвітньої роботи та залучення громадськості до спостережень за станом довкілля. Професор Глухівського національного педагогічного університету ім. Олександра Довженка, д.пед.н. С.Д. Рудишин виступив з презентацією про ліси, що мають природоохоронне та історико-культурне значення. А таких не мало! Це такі лісові масиви як Шалигінський, Старогутський, Спадщанський та менш відомі урочища Боромля та Шпитове у заплаві р. Сейм. Про одержані результати та враження в рамках екологоосвітніх програм національного парку «Деснянсько-Старогутський» розповіла магістрантка цього ж університету Я.М. Горовая. Вона відзначила важливість проведення екологічних таборів на базі парку, де науковці своїм прикладом мотивують школярів займатися дослідженнями рідної природи і допомагають перемагати у різноманітних конкурсах. Д.с-г.н., завідувач відділу дослідної станції луб’яних культур В.Г. Вировець зупинився на основних етапах розвитку культури конопель і наголосив на здобутках вчених станції в напрямку селекції цієї культури. Його колеги д.с.-г.н. І.М. Лайко та к.с-г.н. Л.М. Кривошеєва розповіли про одне з найцінніших надбань своєї установи – Національні колекції промислових конопель та льону-довгунця. В обговоренні доповідей активно брали участь представники Національного музею «Глухів» та Будинку дитячої та юннатської творчості. Успішності заходу додавали жвавий обмін запрошеннями на заходи, що проводяться в кожній з установ, науковими та методичними публікаціями. Учасники круглого столу висловлювали слушні пропозиції щодо розвитку Деснянського біосферного резервату, зокрема щодо важливості визнання існуючих меж резервату в ході адміністративної реформи, інтенсифікації археологічних досліджень, розвитку музейної справи, залучення студентів Глухівського національного педагогічного університету ім. Олександра Довженка до окремих досліджень, відродження культури традиційних колись на території резервату льону і конопель.

Деснянський біосферний резерват презентували у музеї

Національний музей "Глухів" з 15 по 19 червня 2015 р. гостинно зустрічає колег із Національного природного парку "Деснянсько-Старогутський", які презентують пересувну виставку про Деснянський біосферний резерват.
У приміщенні музею відвідувачі можуть ознайомитися з природою біосферного резервату, його історико-культурними особливостями. Фахівці Національного природного парку "Деснянсько-Старогутський" проводять ігрові заняття із школярами та студентами, працює відеотека.

Вийшов в світ бібліографічний покажчик наукових праць

Днями вийшов у світ бібліографічний покажчик наукових праць про територію сучасного НПП "Деснянсько-Старогутський". З початку існування установи основним завданням наукового відділу було проведення інвентаризації основних груп живих організмів. Результати досліджень опубліковані в низці статей та монографій. Фахівцями опрацьовано наукову літературу, присвячену природі сучасної території НПП та прилеглим до нього територіям. Отже, метою даного видання було скласти список наукових праць про природу НПП «Деснянсько-Старогутський» до 2010 року. Ми усвідомлюємо, що список може виявитися не повним, тому будемо вдячні за доповнення, які просимо надсилати на адресу НПП «Деснянсько-Старогутський».

Посилання на роботу >>робота<<

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

Монографія

У 2013 р. вийшла в світ монографія «Водорості Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»» за авторством О. В. Бурової і М. Д. Жежери. В монографії вперше узагальнені дані щодо водоростей Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський», розглянуто історію досліджень водоростей на території Новгород-Сіверського Полісся і парку, проаналізовано видове різноманіття водоростей, розподіл видового складу за типами водойм та його особливості. Наведено повний анотований список водоростей, виявлених у водоймах парку та його околицях, визначено нові і рідкісні види.
Ознайомитися з даної монографією можливо за даним посиланням >монографія<

 

Антикорупційна програма НПП "Деснянсько-Старогутський"

Державні закупівлі НПП "Деснянсько-Старогутський"

Завантажити документ.

Реестр закупівель на 1 квартал 2015 рік від 16.01.15

Реестр закупівель на 1 квартал 2015 рік від 09.02.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 24.02.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 28.04.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 19.06.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 17.08.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 05.10.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 30.10.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 25.11.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 09.12.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 23.12.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 29.12.15

Реестр закупівель на 2016 рік від 16.01.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 25.02.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 16.03.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 10.05.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 14.06.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 07.09.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 31.10.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 09.12.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 28.12.16

Звіт про здійснення державних закупівель за січень-березень 2015 року

 

 
 
Використання будь-яких матеріалів без посилання на даний сайт заборонено.