logo
 
Головна сторінка
Новини
Природні умови
Карто-схема
Фауна
Флора
Відео
Фотогалерея
Про НПП
Історія парку
Наукова робота
Відпочинок
Еколого-освітня
робота
Перелік послуг
Екостежки
"Деснянські зорі"

 

 

Фестиваль біологічних колекцій

25 лютого на базі Центру дитячої та юнацької творчості відбулося відкриття фестивалю біологічних колекцій міста Середина-Буда на тему «Природа рідного краю».
Відвідувачі виставки мали можливість роздивитися експонати представлені дітками з різних шкіл району та прийняти участь у майстер класах з пошиву іграшок, орігамі, виготовлення екологічної годівнички та ін.
Другий день фестивалю біологічних колекцій пройшов гучно та активно. На базі Центру дитячої та юнацької творчості працівники відділу екологічної освіти сьогодні працювали з учнями початкової школи. Грали в цікаві екологічні ігри та квести.
27 лютого відбулось закриття фестивалю біологічних колекцій «Природа навколо нас».
Святковий концерт пройшов яскраво. Заступник директора з наукової роботи Степаненко Галина Петрівна привітала всіх відвідувачів та вручила подяки учасникам фестивалю.

Водно-болотні угіддя нашого краю

З учнями Середино-Будської загальноосвітньої школи №1 провели заняття на тему: «Водно-болотні угіддя нашого краю».
Фахівець з екологічної освіти Рубін Олександра Андріївна розповіла дітям про важливість збереження річок та живих організмів, які їх населяють.
На завершення зустрічі учні виготовили картину з лебедями, щоб гарно запам'ятати для чого потрібно берегти природу.

Друзі природи

Екологічний гурток «Друзі природи» національного природного парку «Деснянсько-Старогутський працює в активному режимі.
Під час заняття обговорили проблеми водно-болотних угідь Середино-Будського району, аналізували гідрологічні карти біосферного резервату Деснянський.

Біологічно-екологічна гра «Знавці природи»

Інтелектуальні ігри розвивають логічне мислення та узагальнюють набуті учнями знання під час уроків біології та екології. Тому для учнів 8 класу Середино-Будської ЗОШ №2 провідний фахівець з екологічної освіти Рубін Олександра влаштувала інтелектуальну біологічно-екологічну гру «Знавці природи».
Команди розділились за статтю - хлопці проти дівчат. Хоча хлопці були креативнішими та активнішими, дівчата були спритніші.
Учні відповідали на цікаві питання з біології та екології, вгадували хто вони, задаючи питання своїй команді, шукали серед списку рослин червонокнижні та багато іншого.
Перемогу у грі здобули дівчата, але різниця кінцевого рахунку була всього 2 бали.

Маршрутні обліки ссавців

На Сумщині цього року зима малосніжна, тому працівники національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» з нетерпінням чекали снігопаду, щоб мерщій вирушити на зимові маршрутні обліки.
Вже 21 рік поспіль заступник директора з наукової роботи, провідні інженери з охорони природних екосистем та тваринного світу, наукові співробітники, фахівці з екологічної освіти та природоохоронники збираються на території Старогутської частини парку, щоб порахувати кількість слідів ссавців.
По свіжовипавшому снігу, через добу, учасники обліків вирушили до лісу та порахували всі сліди, які перетинали їх маршрути. Загальна довжина облікових маршрутів 103,1 км.
За результатами довготривалого та щорічного моніторингу можна порівнювати чисельність та щільність ссавців, які живуть на території Старогутського лісового масиву (7232,3га). В порівнянні з минулим роком чисельність досліджуваних ссавців збільшилась: кабан та заєць білий в 2 рази. Цього року зафіксували 3 особини рисі, що свідчить про сприятливі умови для життя червонокнижних видів та високий рівень контролю та охорони території національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»

Акція «Збережемо водно-болотні угіддя»

З учасниками екологічного гуртка «Ромашка» провели акцію для жителів міста Середина-Буда з метою інформування населення про важливість збереження водойм нашого краю та різноманіття живих організмів, які населяють заплаву Десни. Роздавали буклети та розповідали жителям міста про червонокнижні види тварин та рослин, які живуть на водно-болотних угіддях району.

Районний семінар-практикум вчителів біології

На базі Середино-Будської загальноосвітньої школи №1 пройшов районний семінар-практикум вчителів біології. До участі у заході запросили фахівця з екологічної освіти Рубін Олександру Андріївну, яка виступала з доповіддю: «Пошуково-дослідницька робота з учнями». Своїми здобутками та досвідом ділились старший вчитель, викладач біології Козлова Н.А. та старший вчитель, вчитель біології Карпенко І.С..
В рамках семінару пройшов відкритий урок на тему: «Взаємозв'язки живих організмів в екосистемах.», який проводила Козлова Н.А..
Семінар завершився круглим столом під час якого обговорили співпрацю національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» та шкіл нашого району.

День Водно-Болотних Угідь

НПП «Деснянсько-Старогутський» продовжує святкувати День Водно-Болотних Угідь.
Для учнів 3 класу ЗОШ №2 фахівець з екологічної освіти Рубін Олександра влаштувала цікавий квест, під час якого діти дізнались про різноманіття живих організмів, які населяють водно-болотні угіддя. Поговорили про міжнародне значення заплави Десни та важливість збереження водойм.

 

Творча зустріч клубу «Часопис»

Поет завжди знаходить в природі джерело свого натхнення. Місцеві митці нерідко звертаються до природи, багато пишуть та співають про наш рідний мальовничий край.
Середино-Будський творчий клуб «Часопис» запрошує на свої зустрічі працівників національного природного парку «Деснянсько-Старогутський».
Зустріч відбулась у приміщенні Середино-Будської районної бібліотеки. Всі бажаючі насолодились піснями від провідного інженера з охорони природних екосистем Миколи Чернігова.
Фахівець з екологічної освіти Рубін Олександра презентувала учасникам зустрічі атлас-довідник природно-заповідного фонду Сумської області.

Фестиваль біологічних колекцій

Охорона природи це клопітка та старанна праця. Тільки спільними зусиллями можна допомогти зберегти біорізноманіття нашого краю.
Фестиваль біологічних колекцій - чудовий спосіб долучити молоде покоління до процесу пізнання природи, яка нас оточує.
1 лютого ми прийняли участь у Фестивалі біологічних колекцій у місті Шостка. Учні Середино-Будської ЗОШ №1 під керівництвом вчителя біології Козлової Н.А. та фахівця з екологічної освіти Рубін О.А. підготували та представили 4 біологічні колекції, які зібрали під час занять екологічного гуртка.
Від національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» заступник директора з наукової роботи Степаненко Г.П. привітала колектив Шосткинської станції юних натуралістів з ювілеєм та побажала успіху учасникам фестивалю.

Великий зимовий облік птахів 2020!

Традиція обліковувати птахів народилася в 1900 році, коли редактор орнітологічного журналу Френк Чепмен запропонував новий спосіб полювання - з біноклем в руках. Щороку Великий зимовий облік птахів проводять в останні дні січня. Під час вчорашньої експедиції в лісопарк Мирщина разом з учасниками екологічного гуртка ЗОШ №1 ми зафіксували 104 птаха. З них найчисленнішими були горобець хатній та польовий, синиця велика та гаїчка болотяна. Нам, навіть, дуже пощастило побачити жовна сива.

Канікули не привід сидіти вдома

Учні 2 класу ЗОШ №1сьогодні дізнались про різноманіття пташиного світу взимку в нашому місті та багато цікавих фактів про життя птахів. На завершення зустрічі малюки зробили аплікації у вигляді будиночків для пташок та домовились, що обов'язково годуватимуть пернатих друзів.

Засідання НТР

21 грудня відбулося чергове засідання Науково-технічної ради НПП. Заслухали звіти відділів за 2019 рік: науково-дослідного, еколого-освітньої роботи та рекреації, державної охорони ПЗФ. За підсумками НТР робота відділів за рік визнана задовільною. Також були затверджені плани з науково-дослідної та еколого-освітньої діяльності «Деснянсько-Старогутьского» національного природного парку на 2020 рік.

Орнітологічна екскурсія у лісопарк «Мирщина»

9 грудня 2019 р. відбулася орнітологічна екскурсія у лісопарк «Мирщина» з учасниками шкільної орнітогрупи м. Середини- Буди. В екскурсії взяли участь учні 10 класу ЗОШ №2 м. Середина-Буда, вчитель біології цієї школи Ткаченко В.А. та науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський», орнітолог Галущенко С.В. Діти ознайомились з видовим складом зимуючих птахів, які залишились у нашому місті або прилетіли з півночі на зимівлю у наші краї. Це, насамперед, різні види синиць – велика, блакитна, довгохвоста, яких ми побачили у лісі. Також, чиж, щиглик, великий строкатий дятел, сойка, крук. З північних видів, які прилетіли до нас на зимівлю – омелюх та снігур. Всі учасники нашої орнітогрупи отримали приємні враження від спілкування з Природою. А особливо цікавою, була зустріч ласки у лісі, яка вже була у білому зимовому вбранні. Ми всі були у захваті від цієї зустрічі!

Спостереження пізньої осінньої міграції птахів у НПП «Деснянсько-Старогутський»

20-28 листопада 2019 р. науковим співробітником Галущенко С.В. були проведені спостереження пізньої осінньої міграції птахів у заплаві Десни в НПП «Деснянсько-Старогутський» (стаціонар Боровичи). Це був вже заключний період осінньої міграції у заплаві Десни. Ще до настання холодів, ввечері 20.11.2019., була зареєстрована остання зустріч на осінній міграції баранця звичайного (бекас, Gallinago gallinago) (2 кулика у 16.35. взлетіли в районі озера Красне). З 21 листопада почалось зниження температури – це активізувало міграцію птахів, особливо водоплавних та навколоводних. 21-27 листопада спостерігалась мабуть остання хвиля осіннього прольоту крижня(Anas platyrhynchos).Масова міграція цього виду проходила 21-22 листопаду (зграї до 50-100 ос.). А після 25 листопаду реєструвались лише 1-2 зграї крижнів за день (зграї 10-25 ос.). Також, 21-23 листопада реєструвались невеликі зграї (до 5 ос.) гоголя (Bucephala clangula) та креха великого (большой крохаль, Mergus merganser). 23.11.19. (ввечері 15.35.) – одна зграя лебедя-шипуна (Cygnus olor) (4 ос.), а 26-27 листопада реєструвались пролітні зграї гусей – сірого (Anser anser) (1 зграя 26.11.19.) та гуменника (Anser fabalis)(5 зграй 26-27.11.19.). 27.11.19. одна зграя гуменників (6 ос.) зупинилась на Десні ( у 8.50. сіла на воду). До 25 листопаду у заплаві Десни трималась велика зграя білих чапель (Egretta alba) - 30 ос., а ввечері 23.11.2019. транзитно летіла сіра чапля (Árdea cinérea) – 1 ос. (мабуть остання зустріч). В заплаві Десни у III декаді листопада мігрували мартини – звичайний (озерная чайка, Larus ridibundus) та сивий (сизая чайка, Larus canus). 21.11.19. у 11.15. мігрувала досить велика мішана зграя мартинів (43 ос.) – звичайних і сивих. З горобцеподібних у цей період мігрували: снігур (Pyrrhula pyrrhula), зеленяк (Chloris chloris), дрізд-чикотень (рябинник, Turdus pilaris). чиж (Spinus spinus), вівсянка звичайна (Emberiza citrinella), щиглик (Carduelis carduelis), коноплянка (Acanthis cannabina), чечітка (Acanthis flammea), сорокопуд сірий (Lanius excubitor), омелюх (свиристель, Bombycilla garrulus). Активна міграція омелюха почалася 21 листопада, а мабуть остання зустріч зяблика (Fringilla coelebs) – 27.11.2019.(1 ос. летіла у південному напрямку у 9.05. ранку). В заплаві Десни у III декаді листопада спостерігалася масова кочівля (відліт) сірої ворони (Corvus cornix) – зграї до 50-100 ос. За період спостережень 20-28.11.2019. зареєстровано 25 денних хижих птахів 3 видів -  зимняк (Buteo lagopus), канюк (Buteo buteо), орлан-білохвіст (Haliaeetus leucoryphus). 22 листопада ще спостерігався проліт канюка (9 ос. за день).

Знову про сміття

Навколишнє природне середовище потребує від нас небайдужості. Хочемо добре жити, та бачити красоту навколо себе, то треба бути готовими до рішучих дій: не смітити, прибирати, поясняти, писати, а якщо потрібно притягувати до відповідальності.   
Людство постійно шукає винних, але винні ми самі. Почніть з себе, всі ми обожнюємо відпочивати на ланах природи. А в дійсності, кожен другий залишає після себе гори сміття.
Колектив НПП «Деснянсько-Старогутського» декілька разів на рік прибирає беріг річки Бобрик, що неподалік від адмінбудівлі НПП (вул. Новгород-Сіверська, 62) вивозячи гори сміття. Щороку розповідаємо про шкоду сміття, з надією достукатися до людей не смітити, щоб ми та наші діти бачили навколо себе не гори пластику та скла, а красу матінки природи, але нажаль все не так швидко.  
Люди! Зверніть увагу навколо, почніть з себе, збережімо природу разом! 

Відпочити взимку - це до нас!

Набридли сірі будні, вже не маєш гадки чим себе зайняти, хочеш відпочити, а грошей обмаль? Рішення є! Ми вже чекаємо на вас!
Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» має великий потенціал для різних форм туризму та відпочинку. Мальовнича природа Українського Полісся сприяє раціональному дозвіллю, активному відпочинку, здоровому способу життя для широких верств населення різних за віком. Територію парку поділена на дві  частини: Старогутську та Придеснянську.
Обирай на свій смак! У нас є:
1. База відпочинку «Деснянка» на 15 опалюваних місць з великою залою. Сауна, яка побудована в найкращих традиціях на березі річки. Вся ця краса знаходиться в лісовому урочищі Очкинська дача (Сумська обл., Середино-Будський р-н, неподалік с. Очкіне).
2. База відпочинку «Боровичанка» на 16 місць, пристосованих для круглорічного відпочинку, є камін у залі. Навкруги тільки дика природа, тиша та усамітнення, це все є тут, все для любителів відпочинку на лоні природи (Сумська обл., Середино-Будський р-н, неподалік с. Боровичи).
3. При Старогутському природоохоронному науково-дослідному відділенні функціонують гостьові кімнати на 16 ліжко-мість, та музейна кімната. Цілісний лісовий масив заворожує своїми зимовими пейзажами. Насолодитися красою соснового лісу можна активно взявши в оренду лижи, а можна і на конях, лежачи у санях (Сумська обл., Середино-Будський р-н, с. Стара-Гута).
Мало хно знає про історію рідного краю, але для цього не потрібно перечитувати купу літератури, наші співробітники із задоволення проведуть для вас екскурсію екологічними стежками.
Наші контакти: Україна, Сумська обл., м. Середина-Буда, вул. Новгород-Сіверська, 62. Телефон: (05451) 7-14-49.  Е-mail: nppdstar@gmail.com.
Цікаве поруч! Чекаємо на вас друзі!

ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція

У Глухівському національному педагогічному університеті імені Олександра Довженка на факультеті природничої і фізико-математичної освіти відбулася ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «ПРИРОДНИЧА ОСВІТА І НАУКА ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ УКРАЇНИ: ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ». Для участі було заявлено 177 учасників з різних куточків України. 
Конференція охопила широку проблематику екологічної освіти та збалансованого природокористування за напрямами: методологія, концептуальні основи сучасних уявлень про взаємозв’язки людини і біосфери в контексті парадигми сталого розвитку; проблеми інноваційного розвитку освіти на засадах європейських цінностей та сталого розвитку; роль і місце біологічних наук у забезпеченні сталого розвитку та екологічної безпеки; роль і місце фізико-математичних наук у забезпеченні сталого розвитку та екологічної безпеки; роль і місце суспільно-гуманітарних наук у забезпеченні розвитку суспільства на засадах сталого розвитку.
НПП «Деснянсько-Старогутський» також не залишився осторонь, підготував виступ за темою: «Рекреаційний потенціал національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»».
Дякуємо організаторам за можливість брати участь у конференції.

Спостереження середньо-осінньої міграції птахів у НПП «Деснянсько-Старогутський»

В I-II декадах жовтня 2019 року були проведені спостереження міграцій птахів  в Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» (стаціонар Боровичи) і частково у м. Середина- Буда науковим співробітником парку – орнітологом Сергієм Галущенко.
Найбільш масовими видами мігруючих птахів в районі спостережень у I-II декадах жовтня (як і у III декаді вересня) були зяблик (Fringilla coelebs) і синиця велика (Parus major).  Зяблик по чисельності був домінантом міграції птахів. Період його масової міграції – 24 вересня - I-II декада жовтня. У I-II декадах жовтня інтенсивно мігрувало багато видів горобцеподібних птахів, які теж складали фон міграції: вівсянка звичайна (Emberiza citrinella), шпак (Sturnus vulgaris), в'юркові – чиж (Spinus spinus), в'юрок (Fringilla montifringilla), зеленяк (Chloris chloris), щиглик (Carduelis carduelis), коноплянка (Acanthis cannabina) , костогриз (coccothraustes coccothraustes), снігур (Pyrrhula pyrrhula), дрозди – співочий(Turdus philomelos), чорний (Turdus merula),  білобровий (Turdus iliacus), чикотень (Turdus pilaris), омелюх (Turdus viscivorus), синиця блакитна (Parus caeruleus) та ін. Активна міграція снігурів розпочалася з 13 жовтня (початок прольоту з кінця першої декади жовтня). У другій декаді жовтня розпочалася міграція грака (Corvus frugilegus) та галки (Corvus monedula) (обидва види – з 12.10.), спостерігався пік міграції синиці довгохвостої (Aegithalos caudatus) з деякими зграями до 100 ос. У I декаді жовтня закінчилась міграція ластівки сільскої (Hirundo rustica) (остання зустріч – 2.10.) і плиски білої (Motacilla alba), а у II декаді – практично завершився активний проліт польових жайворонків (Alauda arvensis). У першій половині жовтня ще активно мігрували припутні (Columba palumbus), з деякими зграями понад 100 ос., а 4-8 жовтня спостерігався масовий проліт журавля сірого (Grus grus). Пік міграції цього виду прийшовся на 6 жовтня – пролітали зграї журавлів до 400 особин. У I-II декадах жовтня спостерігались пролітні зграї чапель – сірої (Ardea cinerea) та великої білої (Egretta alba). З куликів у  I-II декадах жовтня активно мігрував баранець звичайний (Gallinago gallinago), а з 16 жовтня почали спостерігатись пролітні зграї чайки (Vanellus vanellus). У II декаді жовтня більш помітною стала міграція гусеподібних, у тому числі, полетіли гуси (на початку декади). Зареєстровано на міграції 10 видів гусеподібних: гуменник (Anser fabalis), гуска білолоба (Anser albifrons), лебідь шипун (Cygnus olor), лебідь кликун (Cygnus cygnus) – початок прольоту 19.10., чирянка мала (Anas crecca), свищ (Anas penelope), широконіска (Anas clypeata), крижень (Anas platyrhynchos), шилохвіст (Anas acuta), гоголь (Bucephala clangula) – перша зустріч 14.10. У  I-II декадах жовтня зареєстровано на міграції 7 видів денних хижих птахів: скопа (Pandion haliaetus), лунь польовий (Circus cyaneus), яструб малий (Accipiter nisus), яструб великий (Accipiter gentilis), зимняк (Buteo lagopus), канюк звичайний (Buteo buteo), підорлик великий (Aquila clanga), орлан-білохвіст (Haliaeetus leucoryphus). Пік міграції у цей період спостерігався лише у 2 видів соколоподібних: канюка та яструба малого. Також, у цей період спостерігався на кочівлях сичик-горобець (Glaucidium passerinum): 6-8.10. у м.Середина-Буда (лісопарк Мирщина), 12-15.10. в заплаві Десни – стаціонар Боровичи (в 4 км від с. Боровичи) – у лісі, в районі бази Боровичанка і біля озера Красне.

Шкільна орнітологічна експедиція у НПП «Деснянсько-Старогутський», присвячена Всесвітньому дню мігруючих птахів

З 10 по 15 жовтня 2019 р. на базі «Боровичанка» НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулася шкільна орнітологічна експедиція по вивченню середньо-осінньої міграції птахів, яка була присвячена Всесвітньому дню мігруючих птахів (12 жовтня). В цієї єкспедиції взяли участь представники Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ» – науковий співробітник парку, орнітолог Сергій Галущенко (керівник орнітоекспедиції), учасники орнітогрупи м. Мени (Чернігівська обл.) – учениці Менської районної гімназії: Анна Кушнеренко, Вікторія Михайленко, Вікторія Мельникова, Вероніка Перепадиста, Софія Тимошенко (всі – 9 клас), Анна Кулагина (5 клас), учениця Шевченківської зш – Валерія Майстренко (11 клас) та їх керівник – вчитель біології і хімії Менської районної гімназії – Ірина Вовченко.Учасники експедиції досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на постійних пунктах спостережень наукового стаціонару «Боровичи». Додатково були проведені обліки птахів на маршрутах.
Всього зареєстровано 55 видів птахів, у тому числі, 7 – червонокнижних: гоголь, лунь польовий, підорлик великий, орлан-білохвіст, журавель сірий, сичик-горобець, сорокопуд сірий. Домінували на міграції зяблик і синиця велика. Бігато летіло таких видів, як чиж, зеленяк, вівсянка звичайна, снігур (інтенсивно з 13.10.), коноплянка. Мігрували дрозди – чикотень, співочий, чорний, омелюх і білобровий (початок міграції цього виду), також – шпак, щеврик лучний, жайворонок польовий, вівчарик ковалик, вільшанка. Спостерігався пік міграції синиці довгохвостої – деякі зграї до 100 ос. Ще летіли припутні (деякі зграї теж до 100 ос.). Розпочалася міграція грака (12.10. – зграя понад 500 ос.). Була відмічена лише одна зграя журавля сірого та декілька зграй чапель – сірої і великої білої. З гусеподібних зареєстровані: лебідь-шипун, гуска білолоба, гуменник, крижень, свищ, шилохвіст, гоголь (перша зустріч на осінній міграції – одна особина 14.10.). З куликів мігрував лише один вид – баранець звичайний. За 5 днів спостережень зареєстровано понад 120 особин денних хижих птахів 6 видів – канюк, лунь польовий, яструби малий та великий, підорлик великий (одна зустріч), орлан-білохвіст. Масово мігрували лише 2 види соколоподібних – канюк та яструб малий.
Таким чином, учасники орнітологічної експедиції дослідили видовий склад мігрантів і загальну картину міграції птахів в заплаві Десни у II декаді жовтня, яка відноситься до пікового періоду осінньої міграції птахів. Діти отримали багато вражень та приємних емоцій під час експедиції – від Природи, птахів,  спілкування, а також, нові знання та певний досвід наукових спостережень за міграціями птахів.
Учасники Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ» висловлюють щіру подяку адміністрації  парку та особисто директору НПП «Деснянсько-Старогутський» Кубракову С.В. за допомогу в організації шкільної орнітологічної експедиції на теріторіїї парку,  наданий транспорт та проживання на базі НПП.

Міграції птахів на території біосферного резервату

15 жовтня 2019 року у загальноосвітній школі № 2  з учнями 7 класу пройшла зустріч з учнями на теми: «Чиста Україна - чиста земля» та на тему: «Міграції птахів на території біосферного резервату «Деснянський».
Зараз дуже гостро стоїть проблема сміття в нашому життя. Звичайно, це світова проблема, але ми повинні приймати участь у боротьбі з нею. Школярі  дізнались, що в Германії були проведені дослідження  Міністерством навколишнього середовища   та інститутом Роберта Коха 2500 дітей у віці від 3 до 17 років і виявлено у 97% дітей в організмі 11 інгредієнтів пластику. Цікавий факт: американський дослідник Віктор Весково з командою занурились на дно Маріанської западини і виявили там пластиковий пакет. І на кінець, канадські екологи виявили, що за рік людина вдихає, випиває та з’їдає від 70 до 120 тисяч пластикових мікрочасток.  Пластик усюди і навколо настає «пластикове життя». Варто замислитись, може вже прийшла пора заміняти пластик в нашому житті на екологічні багаторазові предмети?Можемо ми тоді будемо менше хворіти і довше жити.
З дітьми також розглянули насущні наукові питання роботи парку: спостереження за міграцією птахів. Згадали мігруючих, кочових та осілих видів. Було надане завдання спостерігати за прольотом птахів, фіксувати данні та передавати до національного парку.

Біоіндикація річки Ластовецька (місто Середина-Буда)

Життя людини тісно пов'язане з водою. З давніх давен люди ставилися до водойм з побожністю та вдячністю. Але з розвитком цивілізації навантаження на річки, озера, моря призвело до порушення природної рівноваги. Саме тому важливо знати, якою є якість води у водоймах, що розташовані неподалік наших осель. Для цього фахівець національного природного парку Рубін Олександра Андріївна разом з учасниками екологічного гуртка та вчителем біології Козловою Наталією Андріївною провели оцінку якості води в річці Ластовецька. Серед виловлених живих організмів були водяний скорпіон, ранатра, личинки одноденок, ставковики різних видів, личинки комарів. Видовий склад водної біоти свідчить про те, що водойму можна вважати умовно чистою. На жаль, псує картину велика кількість макрофітів (це індикатор присутності органічних речовин у воді).

До Дня Мігруючих птахів

 Провели заняття з учнями Голубівського НВК (Середино-Будський район). Темою зустрічі були міграції птахів. Фахівці національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» підготували цікаву презентацію та фільм про міграції птахів, розповіли про основні міграційні шляхи як на території України, так і за її межами. Також розповіли дітям хто з птахів відлітає раніше за всіх і кого можна побачити до самих морозів.

День туризму разом з НПП «Деснянсько-Старогутський»

27 вересня весь світ святкує День Туризму. Для учнів Середино-Будської ЗОШ №2 національний парк спільно з відділом культури влаштували туристичні змагання.
Команди перевіряли свої здібності в складанні рюкзака, влаштуванні намету, розшифрування карти та топографічних знаків. Також брали участь у веселій та цікавій естафеті, вчились орієнтуватися на місцевості за допомогою годинника та підручних засобів разом з працівниками військового комісаріату міста Середина-Буда. В цілому захід пройшов цікаво та насичено. Перемогу здобула команда Мандрівники.

«Не паліть сухе листя!»

Осіння пора – сезон прибирання прибудинкових територій, парків та скверів. Повітря в цю пору сірого кольору. Місцеві жителі та комунальні служби інтенсивно знищують опале листя у вогнищах, що здійснює жахливий вплив на легені та дихальні шляхи. Тому разом зі школярами фахівець з екологічної освіти національного природного парку організували акцію «Не паліть сухе листя!». Під час акції намагались пояснити місцевим жителям чому не можна палити сухе листя, чим цей процес шкодить здоров’ю людей.  Також пояснювали яким чином можна використовувати опале листя на користь природі без важких фізичних зусиль.

Осінні гості національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»

Нещодавно приймали гостей з Середино-Будської ЗОШ №2.Чудові та дуже допитливі діти з вогником в очах роздивлялись рослини та тварин, які знаходяться на території національного природного парку, на дотик і запах досліджували цікаві дерева нашого дендрарію. Також мали змогу спробувати себе в ролі орнітолога та подивитись птахів у бінокль. Також показали багато цікавого з колекцій НПП (мушлі молюсків, колекцію пір’я, колекцію жуків та комах).На завершення екскурсії всіх пригостили фірмовим чаем.

Спостереження міграцій птахів на Десні наприкінці серпня-  початку вересня (28.08-6.09.2019) в НПП «Деснянсько-Старогутський»

В період 28.08.-6.09.2019 року були проведені спостереження міграцій птахів  в Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» (стаціонар Деснянка) науковим співробітником парку – орнітологом Галущенко С.В.
В заплаві Десни на півночі Сумської області наприкінці серпня-  початку вересня  (28.08-6.09.) спостерігалася ще одна хвиля прольоту куликів. В урочищі Плоске, поруч з селом Очкине, де проводяться регулярні обліки куликів під час їх міграцій, зареєстровано 8 видів куликів -  пісочник малий (Charadrius dubius), чайка (Vanellus vanellus), коловодник лісовий (Tringa ochropus), коловодник болотяний ( Tringa glareola), коловодник великий  (Tringa nebularia),  брижач (Philomachus pugnax), побережник чорногрудий (Calidris alpina), баранець звичайний (Gallinago gallinago). Найбільш численні - коловодник болотяний, брижач  і баранець звичайний. Крім куликів з Сивкоподібних 5.09.19. був відмічений крячок річковий (Sterna hirundo) - 3 особини. Зареєстровано на прольоті в цей період 8 видів денних хижих птахів - осоїд (Pernis apivorus), канюк (Buteo buteo),  лунь болотяний (Circus aeruginosus), яструб малий (Accipiter nisus), змієїд (Circaetus gallicus),  підорлик малий (Aquila pomarina),  підорлик великий (Aquila clanga), підсоколик великий  (Falco subbuteo). Шуліка чорний  (Milvus migrans) вже закінчив міграцію в цьому районі, а міграція канюка тільки починається. Практично щодня спостерігалися на прольоті поодинокі лелеки чорні (Ciconia nigra), а  лелеки білі (Ciconia сiconia) вже пролетіли - остання зустріч 16.08.19. (4 особини мігрували в західному напрямку на висоті понад 100 метрів). Ще не інтенсивно, але вже мігрують сірі (Ardea cinerea) та великі білі (Egretta alba) чаплі (але переважно це місцеві кочівлі). Спостерігалася міграція бджолоїдок (Merops apiaster), яка триває з початку серпня (найбільша зграя - до 50 особин). Основний напрямок польоту щурок - південний. В цей період вже почалася (раніше ніж звичайно) міграція зяблика(Fringilla coelebs),  плиски білої (Motacilla alba),  синиці великої (Parus major) і синиці блакитної (Parus caeruleus), триває проліт щеврика лісового ( Anthus trivialis), а міграція плиски жовтої (Motacilla flava) близька до завершення. За чисельністю в даний період міграції домінувала ластівка сільска  (Hirundo rustica). До кінця серпня в їх зграях ще реєструвалися поодинокі берегові (Riparia riparia) і міські ластівки (Delichon urbica).

 

5 червня-Всесвітній день охорони навколишнього середовища

Покритонасінні в житті людини

Сучасні масштаби екологічних змін створюють реальну загрозу для життя людей, що робить украй актуальною проблему зміни ставлення людства до природи. Цій меті служить екологічне виховання.
Сьогодні для учнів 6 класу загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 2 пройшов тематичний урок на тему: «Покритонасінні». Метою заняття було ознайомити школярів з такими поняттями, як покритонасінні, однодольні та дводольні рослини, різноманіття життєвих форм рослин. У підсумку учні навчились розрізняти особливості покритонасінних рослин та зрозуміли значення покритонасінних в житті людини.

Акція «Первоцвіт 2019»

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» продовжує акцію «Первоцвіт 2019». Сьогодні для учнів 2 класу загальноосвітньої школи № 1 було проведено практичне заняття. Діти дізнались про первоцвіти нашого краю, цікаві легенди про їх походження та важливість збереження їх в природі. Разом з фахівцем з екологічної освіти учні виготовили квіточки з паперу, щоб за потреби створювати букети своїми руками замість того, щоб знищувати живі.

Сумщині – 80 років

На базі центральної районної бібліотеки відбувся захід присвячений 80-річчу Сумщини. До святкування приєдналися творчий клуб "Часопис" та НПП "Деснянско-Старогутський". Діти дізналися про перлини рідної Сумщини, а саме про одне з найвизначніших місць нашої області національний природний парк «Деснянсько-Старогутський». Завдяки злагодженій роботі всіх учасників заходу зустріч пройшла в дружній обстановці з піснями та віршами про наш рідний край.

Уроки на природі для початкової школи

Екологічна освіта включає в себе різні підходи і форми проведення. Однією з таких форм є практичні заняття на природі. Для учнів 2 та 4 класу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 була проведена екскурсія на річку Ластовецька. Діти мали змогу спробувати себе у ролі дослідників. За допомогою спеціального приладдя сформували профіль пляжу; вивчили живі організми, які населяють водойми; зробили аналіз чистоти та прозорості води в річці. Під час досліджень активно висловлювали свої припущення щодо певних явищ, не дивлячись на досить юний вік дослідників діти обґрунтовано аналізували та пропонували свої ідеї у вирішенні тих чи інших екологічних проблем. По закінченню екскурсії була зібрана біологічна колекція.

Інтродукція та адаптація рослин в лісопарку Мирщина

Інтродукція та адаптація рослин мають велике теоретичне і практичне значення. Розвиток сучасного рослинництва неможливий без залучення нових видів, форм і сортів рослин з інших географічних регіонів.
Для проведення власних дослідів гурток «Лісництво» загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 минулої весни здійснив інтродукцію підсніжників та пролісків в лісопарку Мирщина. Місця висадки обрали в різних біотопах. Цієї весни вирішили перевірити стан минулорічних насаджень.
В березовому масиві на незатіненій стороні інтродукція була невдалою. Проте в дубовому масиві в низинному місці всі рослини вижили та досить гарно квітнули. За даними цього дослідження можна зробити висновок, що на рослини вплинуло відсутність достатньої кількості вологи та затіненість.

Любов до рідного краю

Любов до Батьківщини починається з любові до рідної природи. Найближчим почуттям природи є природа тих місць, де ми народилися. Треба любити й цінувати ту красу, особливо, якщо це знайомі з дитинства улюблені місця природи рідного краю.
Для того, щоб діти дізнались більше про наш край на урок до 4 класу Середино-Будської ЗОШ №1 завітала фахівець з екологічної освіти НПП «Деснянсько-Старогутський».
Разом з Олександрою Андріївною діти подивились фільм «Украинское Полесье. Неизведанная Украина» з якого дізнались про особливі куточки лісів і заплав річки Десна та різноманіття пристосувань тварин для життя.
Одним із завдань фахівця було почати працювати над корекцією відношення школярів до «неприємних» тварин та формувати етику відношення до всіх живих істот.
Учасникам пропонувалось заповнити таблицю, відмітив, що спільного та відмінного у дітей з тваринами. Таким чином, діти зрозуміли, що скільки б не було схожих та відмінних рис ми всі хочемо жити та маємо свої унікальні здібності.

Гра «Місто майбутнього»

Екологічні симуляційні ігри мають на меті формувати у школярів модель поведінки життя та систему цінностей, що відповідають потребам сталого розвитку людства, вчити економно використовувати енергоресурси, берегти довкілля, розвивати пізнавальні інтереси дітей, спостережливість, навички критичного мислення та вміння розв'язувати проблемні ситуації.
Тому для учнів Зноб-Новгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів було проведено гру "Місто майбутнього".
Гра - це конкурс на кращу ідею, яка може вирішити нагальні або довготривалі проблеми, які постають перед містом чи селом. Не зважаючи на досить юний вік гравців діти впевнено пояснювали свою думку та з повним розумінням проблеми шукали рішення. Гра показала, що учні небайдужі громадяни нашої держави, які хочуть змінити світ на краще.
Діти з задоволенням взяли участь в екологічному квесті на тему : «Що чекає нас в Старогутському лісі?».
Продовжуючи святкування Міжнародного дня птахів школярі разом з працівниками НПП зібрали шпаківні та розвісили на території школи.

«Зелений менеджер» проти змін клімату

Зміна клімату – це серйозна загроза для прогресу в досягненні Цілей сталого розвитку, яка може звести нанівець зусилля світового співтовариства для викорінення бідності та забезпечення загального добробуту.
Саме тому для учнів 8 класу ЗОШ № 1 було проведено екологічну симуляційну гру. «Зелений менеджер» - це рольова гра, під час якої учні вчилися досліджувати та розв’язувати екологічні проблеми на державному рівні. «Державами-учасниками» були Англія та Тарабітія. Учнівський «Кабінет міністрів», очолюваний «Прем’єр-міністром» працювали над вирішенням ряду питань, актуальних в умовах глобального потепління клімату.
У підсумку «уряд» Англії підняв ресурси країни на значний рівень, а Тарабітія втратила основні ресурси майже повністю та перевищила емісії вуглекислого разу в 5 разів.
Діти зрозуміли, що керувати державою не так вже й просто. Дуже важко впроваджувати політику, яка підтримає баланс між зниженням викидів та забезпеченням життєво необхідними потребами.

Всеукраїнський День Довкілля

Щороку в третю суботу квітня з 1999 року проводиться Всеукраїнський День Довкілля, згідно з Указом Президента № 855/98 від 06.08.1998. Цьогоріч він відзначатиметься 20 квітня. Заходи, які проводяться в цей день дозволяють реально оцінити стан навколишнього середовища, в якому ми живемо. Дають можливість уважно обдумати дії та кроки, які кожен з нас має зробити в напрямку збереження та відновлення довкілля.
В свою чергу національний природний парк "Деснянсько-Старогутський" вирішив не чекати особливої нагоди та розпочав роботу над покращенням стану довкілля вже сьогодні. Ми будемо вдячні усім, хто не залишиться осторонь і долучиться до цієї благородної справи!

Орнітологічна експедиція

З 27 березня до вивчення міграцій птахів у заплаві Десни приєднались юні дослідники з Міграційної орнітогрупи м.Мени (Чернігівська обл.), які прийняли участь у орнітологічній експедиції, яка відбулася з 27 березня по 1 квітня 2019 р. на базі стаціонара «Боровичанка» НПП «Деснянсько-Старогутський». В експедиції взяли участь науковий співробітник парку, орнітолог Галущенко С.В., учні 8, 10 та 11 класів Менської районної гімназії: Михайленко Віка, Піціва Таня, Пеклуха Антон, Зезуль Даша, Дубровна Настя та їх керівник – вчитель біології та хімії Менської районної гімназії Вовченко І.О. Ця експедиція відбулася у рамках роботи Всеукраїнської Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ».
Учасники експедиції досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на постійних пунктах спостережень наукового стаціонару «Боровичанка». Найбільш масовими мігрантами в цей період були гуски – велика білолоба та гуменник. Пік міграції цих видів прийшовся на 29-30 березня. Так, ввечері 29 березня, за годину спостережень (18.10-19.10) пролетіло більше 8 тис. гусок, у тому числі, більше 1 тисячи гуменників. У зграях гусок спостерігались одиничні малі білолобі гуски (пискулька). А 30 березня на озерах були відмічені скупчення гусок більше 10-15 тис. особин (переважали по чисельністі велики білолобі гуски). Активно мігрували качки – свищ, шилохвіст, гоголь, крижень, чернь чубата та ін., білі лелеки, сіра та велика біла чаплі, з горобцеподібних –дрізд-чикотень, шпак, зяблик, щиглик, зеленяк, чиж, вівсянки, снігури та чечіткі. Спостерігалась міграція лебідя-шипуна, сірого журавля, припутня, мартинів (сивий, звичайний та жовтоногий) та деяких куликів (чайка, бекас, коловодник звичайний). Мігрували 8 видів хижіх птахів – канюк, зимняк, польовий і болотяний луні, шуліка чорний (30.03 – перша зустріч), орлан-білохвіст, малий та великий яструби.
За час експедиції діти ознайомилися з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у цей період року, з методикою досліджень міграції птахів, отримали певний досвід спостережень за птахами в польових умовах, а головне – прониклись чарівною природою парку та дружньою атмосферою нашої орнітологічної школи. Діти дуже чекають продовження досліджень та наступної експедиції по вивченню вже середньо-весняної міграції, яка планується на вихідні дні в середині квітня.
Учасники Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ» висловлюють щіру подяку адміністрації парку та особисто в.о. директора НПП «Деснянсько-Старогутський» Кубракову С.В. за допомогу в організації шкільної орнітологічної експедиції на теріторіїї парку, наданий транспорт та проживання на базі НПП та Степаненко Г.П. за допомогу в організації заходу.

НПП «Деснянсько-Старогутський» продовжує акцію «Первоцвіт 2019»

27 березня у дошкільному навчальному закладі «Ромашка» пройшли заняття на тему: «Бережіть первоцвіти –красу наших лісів». Діти ознайомились з ранньоквітучими рослинами розповсюдженими на території парку, дізнались про їх цінність та важливе значення для навколишнього середовища. Після перегляду відео-презентації кожен малюк виготовив собі квітку з кольорового паперу, щоб подарувати своїм рідним. В подарунок діти отримали розмальовки квітів – первоцвітів. 
В.О. Сухомлинський довів, що природа сама собою не виховує, виховує лише активна взаємодія дитини з нею.

Пожежонебезпечний період

Лісові пожежі - це стихійне лихо, яке найчастіше відбувається з вини людини. Причина пожежі: навмисне випалювання сухої рослинності, необережне поводження з вогнем, непогашене вогнище, кинутий сірник, сигарета або дитяча витівка. Іноді причиною виникнення пожежі може служити блискавка, але такі випадки бувають рідкісними. При спалюванні сухої трави гинуть кладки яєць, пташенята, зайчата. В результаті згорання в атмосферу потрапляє багато шкідливих речовин, що згубно діють на організм людини.
При розведенні вогнища необхідно суворо дотримуватися усіх запобіжних заходів: не можна розводити вогнище під деревами, особливо під тими, у яких нижні гілки знаходяться на невеликій висоті; не можна розводити вогнище там, де багато сухої трави або близько розташовані сухі пні; не можна розводити вогнище в лісі, на торф'яних ґрунтах. Місце для вогнища необхідно заздалегідь підготувати, для цього лопатою очистити від трави майданчик до мінералізованого шару не менше 0,5 м ширини, викопати невелике поглиблення для укладання палива, намагатися використати старе вогнище, а найбезпечніше розводити вогонь в спеціально обладнаних місцях. Відстань до будов має бути не менше 30 м і не менше 25 м до стоянки автотранспорту. Стежте за тим, щоб вогнище давало якомога менше іскр, особливо у вітряну погоду, оскільки іскри, що відлетіли, можуть викликати займання трави або сухого листя дерев. Запасіться водою, якщо поблизу є водойма. Заготовлюючи дрова для вогнища, не завдавайте шкоди насадженням - не рубайте дерева, кущі. Намагайтеся обійтися тим сухим матеріалом, який можна назбирати навкруги. Йдучи, вогнище треба ретельно загасити, залити водою, якщо заготовлено дерен - те цими шматками можна прикрити вогнище, переконайтеся, що вогнище згасло і не загориться знову після вашого відходу. За собою залишайте завжди порядок, не залишайте після себе скляні пляшки, під променями сонця вони можуть перетворитися на своєрідні лінзи і викликати займання.
Знаходячись в лісі, ви можете зустрітися з лісовими пожежами. Помітивши в лісі дим або відкритий вогонь, намагайтеся правильно оцінити ситуацію виходячи з конкретних умов, вирішіть, чи будете самі гасити пожежу або вам знадобиться допомога, для цього необхідно повідомити спеціальні служби. Зараз у більшості відвідувачів лісу є мобільні телефони, тому можна додзвонитися в пожежну частину 101 або в поліцію 102 або в сільську раду, або в організацію лісокористувача і повідомити про пожежу. Своєчасне виявлення пожежі один з найважливіших чинників по його швидкій ліквідації.

Зустріч з громадою села Очкино

21 березня була проведена зустріч з громадою села Очкино з питань передачі в постійне користування національному природному парку "Деснянсько-Старогутський" земель в заплаві річки Десна, а також розширення території НПП за рахунок земельної ділянки, на якій розташовані будівлі і споруди туристичної бази "Деснянка". Було багато запитань, на які люди отримали відповіді та роз'яснення. Не дружній тон дискусії намагались задати люди, які неодноразово притягувались працівниками НПП до адміністративної відповідальності за браконьєрство. Не зважаючи на це, спілкування з громадою пройшло в дружній, спокійній атмосфері.

Вода основа життя

     Важко переоцінити значення води у забезпеченні існування життя на Землі, адже на планеті немає жодного живого організму, який би не містив воду. Вода необхідна для підтримки всіх обмінних процесів в організмі, вона бере участь у засвоєнні поживних речовин клітинами.
22 березня весь світ святкує Всесвітній день води. Ця подія бере свій початок з Конференції з навколишнього середовища і розвитку(ЮНСЕД), відбулася в 1992 році в Ріо-де-Жанейро.
Для учнів ЗОШ м. Середина-Буда, с. Голубівка та смт. Зноб-Новгородське були проведені тематичні уроки на тему: «Вода – основа життя».
Разом з провідним спеціалістом відділу еколого-освітньої роботи та рекреації учні дізнались про особливості, види та типи води. Отримали інформацію про кількість води в органах, деяких речовинах та кількість рідини, яку треба вживати в день. Діти дізнались про особливі водні ресурси нашої планети, про найдорожчу, небезпечну та найчистішу воду.
Тож пам’ятайте, що несмачна та небезпечна вода, а також брудні водойми – це справа наших з вами рук, отже, лише ми можемо виправити цю ситуацію!

Акція «Зустрічаємо птахів»

Працівники відділу екологічної освіти та рекреації розпочали акцію «Зустрічаємо птахів» разом з учнями навчально-виховного комплексу (НВК) в с. Голубівка. Для втілення акції виготовили та розвішали на території НВК нові шпаківні та перевірили стан вже розміщених. Адже саме на початку весни, коли птахи прилітають з теплих країн їм може не вистачати корму та місць укриття.
Птахи в шпаківні влаштовують гнізда і виводять пташенят. Допомога пернатим - вельми доступне і благородне завдання для юних любителів природи.
До того ж, разом з учнями був закладений цікавий дослід. Шпаківні були розміщені на деревах різного виду та в різних природних умовах, для того, щоб перевірити які умови будуть найсприятливішими для пташок!
1 - на липі поруч з минулорічними шпаківнями біля котельні; 2 - на яблуні в глибині шкільного саду; 3 - на березі біля спортивного майданчику на околиці території НВК. Разом з вчителями діти спостерігатимуть на яку з шпаківень першими прилетять птахи. Адже вони надають неоціненну допомогу у боротьбі з комахами-шкідниками. Один виводок скворчат за 5 днів може з'їсти близько 1000 травневих жуків та їх личинок!

Районний семінар з питань розвитку зеленого туризму

На базі Середино-Будської районної філії Сумського обласного центру зайнятості пройшов семінар з питань організації зеленого туризму в якому прийняв участь фахівець національного природного парку «Деснянсько- Старогутський».
Проблема розвитку сільського туризму останнім часом привертає все більше уваги вітчизняних науковців, які, аналізуючи світовий досвід, створюють теоретичну основу розвитку даного виду підприємницької діяльності в Україні.
Зрозуміло, що розвиток сільського туризму як нової форми підприємницької діяльності потребує обґрунтування багатьох аспектів, які мають сприяти подальшому розвитку і забезпечити належний рівень конкуренції, що в ринкових умовах є особливо важливим. Співробітник НПП розповіла про можливості розвитку зеленого туризму в нашому регіоні, наголосила на основних перевагах та недоліках організації цього виду підприємництва в районі. Разом з учасниками семінару біли виділені основні напрямки туризму та обговорені шляхи співпраці з НПП «Деснянсько-Старогутським».

Квест-гра «Знайди ключ від весняного лісу»

21 березня весь світ святкує День лісів. Відділ екологічної освіти та рекреації вирішив змінити дещо традиційні методи святкування та провів квест - гру "Знайди ключ від весняного лісу" для учнів 4 класу. Метою заходу було формувати у дітей вміння дотримуватися правил колективної гри; виховувати почуття товариськості, шукати вихід з проблемних ситуацій та формувати екологічну свідомість. Діти дізнались про різноманіття дерев, які ростуть в лісі; вивчили будову грибів та корисні властивості деяких рослин. Разом з фахівцем з екологічної освіти рахували річні кільця на пеньках та відгадували загадки про перші весняні квіти. Учасники швидко впорались з усіма завданнями і отримали в нагороду ключ від весняного лісу.

Акція «Первоцвіт»

Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. Також, нерідко квіти вириваються з цибулинками, що призводить до повного знищення рослини. Зірвавши три рослини первоцвіту – означає, що ви загубили 45-60 насінин, які в майбутньому дали б нове покоління. Масове знищення ранньовесняних рослин з метою продажу призводить до зменшення їх кількості в природі, а згодом й до повного зникнення.
Саме з метою захисту весняних квітів щороку проводиться Всеукраїнська акція «Первоцвіти». Завдання цієї акції ‒ привернути увагу до проблеми збереження ранньоквітучих рослин, а також сформувати у підростаючого покоління природоохоронні навички та почуття відповідального ставлення до природи.
Фахівці відділу екологічної освіти разом з гуртком народної творчості Центру дитячої та юнацької творчості провели заняття на тему Первоцвіти. Разом з керівником гуртка Гончаровою Галиною Петрівною діти навчились ліпити підсніжники з солоного тіста.
Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто після вас прийде до лісу.
Запрошуємо всіх небайдужих долучитися до акції та прислухатися до порад, а ще краще – до свого розуму і совісті, та активно підтримати зусилля для збереження нашого майбутнього та майбутнього наших дітей і всіх наступних поколінь. Будьте свідомими і не губіть декоративні дикоростучі рослини лише задля прихоті насолодитися їх запахом і красою.

Конкурс малюнків «Збережи воду=збережи життя»

Кожного року 22 березня у cвіті відзначають Всесвітній день води, щоб привернути увагу до теми водних ресурсів та нагадати, як важливо зберігати воду.
Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» запросив школярів взяти участь у конкурсі малюнків до Всесвітнього дня води.
Лише 3% усіх водних ресурсів на планеті становить прісна вода, і лише 1% прісної води є придатним для пиття.
Про це варто пам’ятати кожного разу, коли чистимо зуби або миємо руки. Закриваючи кран під час цих простих процедур, можна зберегти 6 літрів води за хвилину.
В конкурсі прийняли участь учні 5-6 класів Середино-Будської ЗОШ №1. Таким чином, призові місця отримали:
1 місце - Анашкін Данило, Величко Мирослав, Трофімцов Кирило.
2 місце - Ольховська Олександра, Семенюк Констянтин, Прохоренко Олександр
3 місце - Зуєва Карина, Костеров Андрій
Бережіть джерело життя!

 «Первоцвіт 2019»

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» розпочав Всеукраїнську екологічну акцію по охороні квітів-первоцвітів. У нашому регіоні більш всього піддаються масовому знищенню сон широколистий та цибуля ведмежа (черемша).
Стартував захід у загальноосвітній школі №1 для самих маленький охоронців природи. Діти дізналися про ранньоквітучі рослини нашого парку що занесені до Червоної книги України. Співробітники парку пояснили різноманітні шляхи захисту ранньоквітучих квітів та провели екологічні ігри.
Знищення рослин заради наживи призводить до катастрофічних наслідків. Почніть з себе, відмовтесь від купівлі червонокнижних первоцвітів, зробить свій вклад у боротьбу з їх незаконним добуванням!

Зустріч в творчому клубі «Часопис»

Природа – споконвічна тема української поезії. Завдяки образам природи митці передають свої почуття, висловлюють захоплення та замилування оточуючим світом.
«Деснянсько-Старогутський» національний природний парк натхнення для Середино-Будських митців та літераторів. В нашому місті діє творчий клуб «Часопис», одне із завдань якого є прививати дітям любов до поєзії та виховувати важливість збереження природи.
Темою одного з зібрань була «Любов до рідного краю». Представники творчого клубу співали пісні, зачитували вірші.
Провідний інженер з охорони природних екосистем Чернігов Микола Миколайович, який входить до складу творчого клубу разом з провідним фахівцем з екологічної освіти Рубін Олександрою відвідали цю зустріч. Працівники НПП розказали про парк, його красу та важливість збереження природних комплексів.

Пробудження природи

Зміни в природі не завжди відповідають календарним межам пір року. Тому особливо важливо навчити дітей спостереженням. На минулому тижні з початковими класами ЗОШ №1 та ЗОШ № 2 було проведено заняття на тему: «ЯК природа готується до весни». Метою заняття було навчити дітей розрізняти ознаки весни, розширити та поглибити знання, виховувати бережне ставлення до природи. Під час уроків діти дізнались як готуються до весни рослини, тварини, комахи та риби. Свідоме ставлення до навколишнього світу формується лише на основі розуміння сутності природних явищ, тому при вивченні будь-якого матеріалу слід знаходити можливості для виховання осмисленого ставлення дітей до предметів і явищ.

Зустріч з екологічним гуртком

Екологічна освіта в школі є дуже важливою складовою формування екологічної свідомості. Чим раніше почнемо виховувати науковців, вчених та природознавців, тим швидше відкриємо нові методи гармонізації суспільства та природи.
Для відвідувачів екологічного гуртка в загальноосвітній школі № 1 було організовано екологічну гру «Зелене місто майбутнього». За правилами кожен учасник мав пройти різні зони міста з якими ми стикаємось кожного дня (житлова зона, транспорт, покупки, відпочинок та школа). В кожній зоні були представлені найбільш яскраві проблеми міста. Учасники мали знайти вихід із ситуації серед рішень запропонованих організатором, з них обрати такі, що не матимуть негативних наслідків, а навпаки покращать екологічну ситуацію.
Після тривалої дискусії учасники визначились з пріоритетними рішеннями та запропонували свої варіанти для організаторів. Особливим було те, що гравці розглядали проблеми на глобальному рівні, звертаючи увагу на явища евтрофікації, порушення цілісності озонового екрану та переваги вторинної переробки сировини.
Як сказав Денніс Медоуз : «Потрібно нарешті спробувати привчити людей до того, щоб вони не чекали чергових мудрих рішень від своїх урядів, а самі впроваджували необхідні превентивні заходи.»

Всесвітній день дій проти гребель

У сучасному світі для забезпечення зростаючих потреб у воді і енергії в світі працює 45 тисяч великих гребель. В Україні греблі на Дніпрі, споруджені у 20-му столітті, встигли нанести колосальних збитків природі та людям: затоплено тисячі квадратних кілометрів земель, зникли під водою сотні сіл.
Фахівці відділу еколого-освітньої роботи та рекреації не змогли залишити проблему без уваги. З учнями 3 класу ЗОШ № 1 було проведено практичне заняття. Діти дізналися про властивості води та її кругообіг в природі, важливість збереження та економного користування водними ресурсами.
14 березня весь світ об’єднує зусилля в проведенні просвітницької роботи за річки, воду і життя.

Знайомство з тваринами Червоної книги

Почалась весна, нові справи, нові турботи, нові заходи, продовжується робота по розповсюдженню екологічних знань. 11 березня 2019 року  в актовій залі загальноосвітньої школі №1  для других класів було проведено заняття «Тварини Червоної книги». Діти з зацікавленістю переглянули презентацію, ознайомились з рідкими видами комах, плазунів, ссавців, що населяють територію парку, переглянули відеофільм «Життя птахів». Останнім часом перелік зникаючих видів збільшується, тому що наукові співробітники знаходять нові види комах, які виявляються рідкісними. Наша задача зберігати те, що в нас є і робити все можливе для відтворення  і примноження рідкісних видів.

Візит заступника Міністра

6 березня НПП «Деснянсько-Старогутський» відвідав  заступник Міністра екології та природних ресурсів Василь Юліанович Полуйко. Він подякував за запрошення з нагоди відзначення 20-річчя створення установи. Підкреслив, що завітав сьогодні у робочому порядку з метою ознайомлення з територією, зустрічі з керівником та колективом. Відповів на запитання, які більш за все турбують працівників.

Неповторний куточок Сумщини

5 березня в актовій залі Сумської обласної наукової бібліотеки відбулася читацька конференція «Неповторний куточок Сумщини», присвячена 20-річчю створення НПП «Деснянсько-Старогутський», і одночасно презентація книги «50 рідкісних рослин Сумщини».
Прибули до бібліотеки, яка гостинно зустрічала учасників конференції, колеги із Гетьманського НПП, природного заповідника «Михайлівська цілина», регіонального ландшафтного парку «Сеймський», студентська молодь державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка і національного аграрного університету, екологи, краєзнавці, члени гуртка прикладної ботаніки Конотопського МАН.  
З привітальними словами до річниці створення виступали Кривозуб І. В., директор Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської ОДА; Кураш І. І., начальник відділу природно - заповідного фонду держуправління екобезпеки Сумської області у 1999 році; Скляр Ю.Л., к.б.н., завідувач кафедри геодезії та землеустрою СНАУ; Кліменко Г.О.- к.б.н., доцент, кафедри екології та ботаніки СНАУ,  Гладенко Ю.М., начальник відділу промоції та туризму Сумської ОДА.
В.о. директора НПП «Деснянсько-Старогутський» Кубраков С.В. зробив цікаву доповідь про історію створення та шляхи становлення установи, здобутки та перспективи.
Потім відбулася презентація атласа-довідника "50 рідкісних рослин Сумщини", за авторством Панченка С.М. та Іванець В.Ю.  Дана презентація була приурочена 20-й річниці створення «Деснянсько-Старогутського» національного природного парку, в якому Сергій михайлович Панченко пропрацював 20 рокіа, а на даний час захистив докторську дисертацію і працює керівником наукового відділу Гетьманського національного парку. Члени гуртку прикладна ботаніка, майбутні науковці, під його керівництвом продовжують вивчати природу рідного краю. На презентації вони ділились своїми, хай ще невеликими, здобутками і вносили пропозиції щодо повернення статусу природоохоронної території Спадщанському лісові.  Атлас-довідник «50 рідкісних рослин Сумщини» був урочисто вручений обласній бібліотеці, потім його отримають бібліотеки закладів загальної освіти, бібліотеки закладів вищої освіти, бібліотечні заклади, що підпорядковуються управлінню культури Сумської обласної державної адміністрації. Корисний він буде і в роботі природоохоронних установ.

День дикої природи

Територія національного природного парку «Деснянсько-Старогутського» є унікальною і дивовижною, яка має цінні природні об’єкти. В Придеснянській частині пару-це річка Десна з її притоками, вільховими лісами, старицями та болотами. Старогутська частина являє собою єдиний лісовий масив, основну площу якого займають соснові насадження. Флора та фауна вражає своїм різноманіттям та наявністю багатьох видів рідкісних для України та світу.
3 березня святкується «День дикої природи». З метою привернення уваги до цінності дикої природи співробітники парку прийняли активну участь у заходах. У загальноосвітній школі № 1 для школярів початкової школи відбулася презентація за темою: «Світ тварин НПП «Деснянсько-Старогутський»», після якої школярам було запропоновано завдання намалювати свою вподобану тварину.
У Середино-Будській загальноосвітні школі № 2 з зеленим класом було проведено заняття з орнітології у лісопарку «Мирщина». Учні спостерігали за першими мігруючими птахами, та вчилися визначати їх види.
Вивчайте природу рідного краю, не будьте байдужими до неї!

 

До 20-ти річчя утворення НПП «Деснянсько-Старогутський»

23 лютого, 1999 року вийшов Указ Президента України, згідно з яким створено Національний природний парк "Деснянсько-Старогутський". Це був другий на той момент парк на Лівобережжі і сьомий в Україні.
Його створення стало результатом зусиль Міністерства екології, Сумської обласної державної адміністрації, управління екології та природних ресурсів в Сумській області та сприяння Середино-Будської районної державної адміністрації.
За роки свого існування територія, яка складається із Старогутської та Придеснянської частин, визнана на міжнародному рівні є ядром Деснянського біосферного резервату, Рамсарським водно-болотним угіддям, важливою для птахів територією (IBA). НПП «Деснянсько-Старогутський» внесено до складу територій Смарагдової мережі Європи.
Наукові розробки фахівців в галузі ботаніки, орнітології високо оцінені на національному рівні. Тут запроваджено одні із найбільш успішних в Україні програм залучення громадськості до спостережень за станом довкілля.
Співробітники парку в день свята приймали привітання та нагороди від Середино-Будської райдержадміністрації та райради, Зноб-Новгородського селищного голови,  Департаменту стратегії та європейської інтеграції Міністерства екології та природних ресурсів України, Новгород-Сіверської райдержадміністрації, наукового куратора – Сумського Національного аграрного університету, РЛП «Сеймський», НПП «Гетьманський», НПП «Мезинський», природного заповідника «Михайлівська цілина».
З привітальним словом до своїх  колег та гостей звернувся в.о. директора НПП «Деснянсько – Старогутський» Сергій Володимирович Кубраков.
Кращі працівники НПП «Деснянсько – Старогутський» були відмічені подяками Середино-Будської районної ради та районної державної адміністрації, грамотами адміністрації НПП.
Колектив національного парку своєю працею зберігає унікальний куточок в північній частині Сумської області. Тому в цей день згадували історію заснування парку і його першого керівника – Капірулю О.М.
На початку святкового заходу відбулась виставка, на якій презентувався НПП «Деснянсько-Старогутський» та біосферний резерват «Деснянський»,  цікаві та  яскраві роботи Середино-Будського центру дитячої та юнацької творчості, надбання місцевих художників та майстрів вишивки, творчі підборки  поєтів. Урочистого настрою додав святковий концерт ансамблів «Полісські зорі» та «Вербиченька».

 

Сичик-горобець

Що в Старогутськоій частині НПП проживає сичик-горобець це вже доведено. Особисті зустрічі з нашими науковими співробітниками, позування в кадр-це вже не новина. Так і цього року, після зимових маршрутних обліків старший науковий співробітник Кузьменко Ю.В. попрямував у лісову чащу перевірити як поживає найменша сова України. Заздалегідь їм були розвішені синичники, де й передбачалося, що хижак складатиме свої запаси. Лютневі морози і глибокий сніг роблять життя лісових мешканців набагато складніше. Доводиться піклуватися про харчування, щоб вижити. І ось в засніженому лісі на соснах висять «сховища». Виявилось, що не один синичник сичик уподобав для своєї їдальні: у одному знаходяться залишки дрібних птахів і явно його місце відпочинку, в іншому запас харчів- синиця московка і вже без голови. Маленькі розміри птаха із-за швидкого обміну речовин потребують харчуватися часто. Птах може бути активним як вночі так і вдень, любить сидіти на верхівках дерев. Так було і на цей раз. Маленький мисливець  зустрів наукового співробітника високо на дереві, знову йому позував з  верхівки берези, дозволив перевірити свої комори. Багато цікавих жителів в наших лісах…

У 2019 р. зимовий маршрутний облік (ЗМО) у Старогутському лісовому масиві НПП проведено

За даними польових відомостей 2000-2019рр. чисельність ссавців у Старогутській частині  НПП «Деснянсько-Старогутський» відображена в таблиці

Рік

Лось

Кабан

Козуля європ.

Заєць білий

Заєць сірий

Білка звич.

Вовк

Лисиця звич.

Куниця лісова

Тхір лісовий

Видра річкова

Горностай

Ласка

2000

2

5

38

6

7

63

1

6

12

 

 

-

-

2001

3

22

106

51

21

404

-

20

9

 

 

-

3

2002

7

52

91

27

15

115

1

7

22

 

 

15

92

2003

13

45

93

52

7

158

1

9

22

 

 

6

20

2004

26

22

234

29

34

10

1

9

9

 

 

2

25

2005

29

17

197

83

13

112

1

7

33

 

 

3

18

2006

12

46

264

139

63

197

1

28

57

 

 

65

189

2007

2

55

158

71

5

66

1

10

12

 

 

7

61

2008

2

59

174

3

8

61

1

3

13

 

 

-

43

2009

21

132

230

22

12

20

-

6

3

 

 

2

12

2010

10

12

35

-

3

15

-

7

29

 

 

-

98

2011

16

50

114

51

6

56

1

9

11

 

 

-

31

2012

40

60

293

12

14

15

1

13

13

 

 

9

61

2013

27

98

135

7

3

42

-

8

14

 

 

2

-

2014

51

188

329

9

6

4

1

10

5

 

 

-

-

2015

43

35

164

37

19

149

2

25

23

 

 

9

46

2016

41

-

242

36

6

30

6

9

6

 

 

1

-

2017

47

69

311

7

6

69

2

6

19

1

3

-

5

2018

18

7

85

42

29

4

1

8

11

-

-

5

15

2019

13

5

129

28

1

43

1

5

4

-

-

-

-

Середнє

21

49

171

36

14

82

1

10

16

1

1

6

36

 

Водно-болотні угіддя та зміни климату

Щороку, за підтримки національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» проводяться в школах району заходи, присвячені Всесвітньому дню водно-болотних угідь. Секретаріат Рамсарської конвенції у 2019 році визначив тему: «Водно-болотні угіддя та зміни клімату» і запропонував серію лозунгів: «Водно-болотні угіддя-ключ до вирішення проблем, пов’язаних зі змінами клімату. Ми не безсилі у протидії змінам клімату. Водно-болотні угіддя допомагають нам. Годі виснажувати водно-болотні угіддя. Зупинемо втрату водно-болотних угідь». Надруковані кольорові плакати з цими лозунгами допомагали працівникам національного парку провести ряд заходів із шкільною молоддю. І цього року ми завітали до Зноб-Новгородської ЗОШ, де вчителі також готувалися до  свята і оголосили в школі тиждень водно-болотних угідь.  Провідний фахівець з екоосвіти Рудик Л.О.  проводила з учнями 5-8 класів заняття, на яких поясняла, яке значення ВБУ мають для збереження природи, підготувала та провела з дітьми заняття, продемонструвала фотоальбоми з птахами ВБУ, колекцію пір’я  та фільм «Придеснянські болота».

Фото-виставка
Краєвиди «Деснянсько-Старогутського національного природного парку»

Дуже легко щось робити, коли є порозуміння та підтримка. Під час недавньо проведенного регіонального форуму в Шосткинському краєзнавчому музеї виникла ідея зробити фотовиставку до 20-ти річчя заснування національного природного парку «Деснянсько-Старогутський».Старший науковий співробітник музею Любов Войстрик з ентузіазмом взялася за організацію заходу. В виставковій залі були розміщені 20 світлин, зроблених співробітниками НПП. Не обійшлося без втручання надійного партнера у всіляких заходах на Шосткинській землі- директора станції юних натуралістів Сергія Корнієнко. Фотовиставка отримала назву «Краєвиди "Деснянсько-Старогутського" національного природного парку". Повний зал відвідувачів, дружня атмосфера, об’єктиви фотоапаратів та кінокамер додавали святковості та урочистості. Вітали присутніх із Серединобудщини заступник директора по науковій роботі НПП Галина Степаненко, методист відділу культури райдержадміністрації Людмила Михайлюк, провідний фахівець еколого-освітньої роботи НПП Любов Рудик. Директор міської станції юних натуралівстів вручив колективу НПП грамоту за спільну організаційну роботу щодо залучення дітей та учнівської молоді до еколого-натуралістичної і природоохоронної роботи та з нагоди 20-ти річчя заснування національного природного парку. Виступили з привітальними словами учасниця «Деснянської ліги натуралістів» та директор музею Ігор Сірий, який подарував національному парку книгу «Природа України». А міський голова Микола Нога зазначив, що популяризація національного парку сприятиме розвитку туризму в регіоні. При відкритті виставки присутні могли не тільки ознайомитись зі світлинами, а подивитись невеличкий фільм про «Деснянсько-Старогутський» парк. Сподіваємось, що розпочата дружба з Шосткинським краєзнавчим музеєм принесе ще цікаві проекти.

Пройшов фестиваль біологічних колекцій

НПП “Деснянсько-Старогутський» завжди співпрацює з освітніми установами. Ось і зараз НПП «Деснянсько-Старогутський» прийняв участь у фестивалі біологічних колекцій «Природа навколо нас», що проходив у місті Конотоп у краєзнавчому музеї ім. О. М. Лазаревського з 31 січня по 12 лютого 2019 року. Ми були в числі співорганізаторів з відділом освіти Конотопської міської ради, Гетьманським національним природним парком, неформальним офісом Сеймського РЛП. У центральній залі музею 31 січня учасники розмістили 41 колекцію! Тут були і лікарські рослини Конотопщини, і морські молюскі, і колекції метеликів, і обличчя шкідливих комах, виліплених з пластиліну, і гнізда птахів, що нас оточують і ще багато чого цікавого. 1 лютого відбулося урочисте відкриття, де учасники презентували свої роботи. Кількість відвідувачів була великою, кожен день приходило по декілька класів із шкіл міста та району, а також побували представники велоклубу, вчителі, бібліотекарі і всі бажаючі міста Конотоп.
Проведення фестивалю супроводжувалось цікавими екскурсіями та відвідуванням шкіл міста. Особисто представники від НПП “Деснянсько-Старогутський»  та Середино-Будського центру дитячої та юнацької творчості відвідали загальноосвітню школу № 9, де учні з ЗОШ № 2 та ЗОШ №7 представили презентації про свої шкільні біологічні колекції. Учні та гості грали у екологічну гру «Принципи систематики насіння рослин». У кожній групі учасників була можливість сортувати насіння на свій розсуд, по «своїй систематиці», але ж потім треба було обґрунтувати свій принцип. Захоплююча гра та гімнастика для мозків додала азарту заходу, всі залишились задоволеними і висловили побажання продовжити традицію проведення таких фестивалів і цікавих занять.

Заняття до дня Водно-болотних угідь

30 січня 2019 року у загальноосвітній школі №1 працював зелений клас по темі: «Ми не безсилі у боротьбі зі змінами клімату. Водно-болотні угіддя допомагають нам.» Було проведено заняття на якому старша група зеленого класу дізналася про роль водно-болотних угідь у збереженні цілісних природних комплексів, чистої води, поглинанні вуглецю и і у впливі на глобальні зміни клімату, як людина в своєму життя може протистояти цим змінам. Діти з зацікавленістю прослухали інформацію саме про водно-болотні угіддя, які знаходяться на нашій території «Заплава Десни», їх протяжність, цінність рослинного та тваринного комплексів,як осередку життя та міграційного шляху для птахів.

Міжрегіональний форум

У місті Шостка  на базі краєзнавчого музею та станції юних натуралістів відбувся дводенний міжрегіональний форум еколого- натуралістичного напряму "Біологічна школа "Деснянська ліга натуралістів": набутки та перспективи. Учасниками форуму стали представники двох областей Сумської та Чернігівської. Були запрошені  учнівська молодь і вчителі загальноосвітніх закладів, юннати та педагоги станції юних натуралістів, науковці національних природних парків: "Гетьманський", "Деснянсько-Старогутський", керівники навчальних закладів міст Кролевця та Новгорода-Сіверського. В ході пленарного засідання відбулася презентація Деснянського біосферного резервату, природоохоронних територій сходу України. Зустрілися на форумі для обговорення проектів та їх формату проведення заступник директора по науковій роботі НПП "Деснянсько-Старогутський" Г.П. Степаненко, начальник відділу науки НПП "Гетьманський" С.М. Панченко, начальник відділу освіти Новгород-Сіверської райдержадміністрації С.В. Біла, керівники станцій юних натуралістів м. Шостка С.В. Корнієнко, м. Кролевець Ю.В. Карбан, директор Новгород-Сіверського районного будинку дитячої та юнацької творчості А.А. Жоров. В дискусіях організації біологічної школи "Деснянська ліга натуралістів" всі висловили свої думки та пропозиції. На другий день відбулась інтерактивна дискусія в колі старшокласників за темою: "Біологічна школа, як вимір об'єктивної оцінки рівня своєї біологічної компетенції".  Досвідом виготовлення біологічних колекцій поділився вихованець гуртка "Прикладна ботаніка" Конотопської МАН Ілля Чернишов. Також відбулась презентація: "Інвазійні види рослин і можливості їх дослідження школярами та студентами", яку провів С.М. Панченко- доктор біологічних наук. Наприкінці, учасники форуму переглянули фільм "Болота Полісся".  А мета була єдина- організація освітнього простору та співпраці закладів освіти з природоохоронними установами в галузі екології, біології та дослідництва.

Відео на youtube >>ссылка<<

Чудові вихідні в Старогутському лісі

    Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» завжди радий гостям. На екскурсії до нас їдуть з різних куточків країни, незалежно від пори року. Ця зима не стала винятком: команда екологічних туристів з Києва провела на Середино-Будській землі чудові вихідні - 26-27 січня. До слова, 26 січня в Україні відзначався Всесвітній день екологічної освіти. Як то кажуть, нічого випадкового не буває...
Організатором поїздки в Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» виступив співробітник громадської організації «Екологія. Право. Людина», співорганізатор Київського туристичного клубу «Гряда» Петро Тєстов. Петро - волонтер-мандрівник з багаторічним стажем, набирає в соцмережі туристичні групи і відправляється з ними на екскурсії. У нацпарку на Серединобудщині П. Тєстов раніше вже бував.
Група з 12-ти чоловік прибула на ст. Зернове електричкою ввечері 25 січня. Співробітники нацпарку зустріли гостей на вокзалі і відправили на базу в Стару Гуту. Там вони переночували, а вранці почалася незабутня екскурсія в світ природи. В дорозі гостей супроводжували провідні фахівці з екологічної просвіти нацпарку Оксана Юденко і Любов Рудик.
Вікова категорія мандрівників коливалася від 19 до 62 років. Більшість з них - молодь. Серед гостей - вчителі, екологи, технологи, програмісти - ті, хто по-справжньому любить і цінує природу.
В перший день мандрівники вирушили на екскурсію на санчатах (в розпорядженні нацпарку є конячки). Погода стояла чудова. Гості не приховували емоцій, розглядаючи зимовий казковий ліс.
Проїхавши близько трьох з половиною кілометрів, всі дружно встали з возів. Далі треба було йти пішки. Уявляєте, наскільки важко рухатися по засніженому лісу?! Але туристи були сповнені рішучості. На обличчях - усмішки. Ми зробили пішохідну екскурсію на замерзле болото, де розкопали під снігом кущики журавлини і спробували підморожені ягоди.
    Увечері всі, втомлені, але задоволені, зібралися за «круглим столом», де пили трав'яний чай, ділилися враженнями та обговорювали проблеми охорони природи.
     На другий день туристи відправилися за маршрутом «Стежками Старогутського лісу» в землянку легендарного Ковпака. По дорозі мандрівники розглядали звірині сліди, прислухалися до кожного шереху зимового лісу. Побачивши чергове засніжене дерево, радісно мчали до нього, трясли так, що сніг сипався їм на голови. Було цікаво спостерігати за дорослими людьми, які веселилися, як діти.
А потім ми всі разом розпалили в лісі багаття. Кожен намагався внести свою лепту в цю, на перший погляд, звичайну справу.
Хочеться сподіватися, що екскурсія залишила масу приємних вражень у наших гостей, і вони обов'язково приїдуть до нас ще.

Приєднались до акції «Збережи ялинку»

У грудні місяці в Україні проходить Всеукраїнська акція «Збережи ялинку». НПП «Деснянсько-Старогутський» приєднався до цієї акції. Мета акції – схилити  громадян України відмовитись від передноворічного вирубування хвойних дерев .
17 грудня акція проводилась з вихованцями ЦДЮТ  гуртка «Юні захисники природи» та гуртка «Туристичний», 19 грудня – з молодшою групою зеленого класу ЗОШ № 1 . Діти з задоволенням передивились презентації, дізнались про матеріали, з яких можна виготовляти новорічні композиції і зробили своїми руками  яскраві ялинки з картону та  дощику. В кінці заняття зробили міні-виставку, на якій були представлені ялинки з макарон, вкритих золотою фарбою, з кольорової бумаги і гірлянд. Створити відчуття свята, радісного очікування новорічного дива можна й без знищення дерев. Набагато цікавіше прикрашати соснові чи ялинові гілки, виготовляти традиційні українські «ялинки» – дідухи з колосків, калини, створювати новорічні композиції, які можуть стати гарним подарунком для рідних і друзів та прикрасять домівку, шкільну аудиторію чи робочий кабінет.

Створена дитяча орнітологічна група у місті Середина-Буда

6 грудня 2018 р. за участю наукового співробітника НПП «Деснянсько-Старогутський» Галущенко С.В., вчителя біології ЗОШ №2 м. Середина-Буда Ткаченко В.О. та учнів цієї школи була створена дитяча Міграційна орнітологічна група м. Середини-Буди, яка спеціалізується на вивченні міграцій птахів, в першу чергу, у нашому місті і регіоні.
Вже є шкільні орнітологічні групи по вивченню міграцій птахів, які створені у рамках роботи Всеукраїнської Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ» – у с. Очкіно (при Журавському НВК) в Сумській області,  у містах Мена (Чернігівська обл.) та  Пирятин (Полтавська обл.). В планах нашої Середино-Будської орнітогрупи також і різні орнітологічні експедиції, участь у екотаборах, конкурсах та конференціях.
Наша робота вже розпочалася! Так, 6 грудня було проведене заняття зі школярами загальноосвітньої школи №2 м. Середина-Буда, на якому орнітологом парку Галущенко С.В. була представлена презентація «Міграції птахів в НПП «Деснянсько-Старогутський».  Діти ознайомились з видовим складом птахів та особливостями їх міграцій у нашому регіоні, значенням національного парку для вивчення та охорони птахів у міграційні періоди.
А 10 грудня вже відбулася перша орнітологічна екскурсія з учасниками нашої орнітогрупи – в лісопарк «Мирщина», яку провели орнітолог Галущенко С.В. та вчитель біології Ткаченко В.О. Юні дослідники побачили деякі види зимуючих птахів (омелюх, синиці та ін.), ознайомились з методом спостережень та отримали приємні враження від екскурсії та спілкування з Природою.

Єкологічні годівничкі для птахів

Настала сніжна зима. Важко тваринам пережити скрутні часи, птахи переселяються ближче до житла людей. Щоб їм допомогти національний природний парк проводить акцію «Допоможемо птахам взимку». В рамках акції відбуваються зустрічі в школах, бібліотеках, центрі дитячої та юнацької творчості.
6.12.18. – з вихованцями   гуртків «Туристичний» (керівник Максименко Ю.В.) та гуртка «Юні вихованці природи» (керівник Ладижева Т.В.) та 12.12.18. у Середино-Будскій центральній дитячій бібліотеці з молодшою групою зеленого класу (керівник Кравцова М.А) проведена зустріч. Діти з задоволенням передивились презентацію про зимуючих птахів нашої місцевості та тих хто до нас прилітає на зимівлю, прослухали бесіду про різні види годівничок, які можна зробити власними руками, види корму для птахів. На практичному занятті розповідали про свої цікаві зустрічі і кожен зробив екологічну годівничку.

Проект «Адаптація на основі екосистем та сталий регіональний розвиток»

         У перший день роботи по Деснянському біосферному резервату у м.Середина-Буда, в офісі НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулась зустріч представників резервату і високопосадовців району з представниками фонду Міхаеля Зуккова та Центру економіки Університету сталого розвитку м. Еберсвальде (Німеччина). Проведено перший семінар «В якій природі ми хочемо жити?», на якому було розглянуто екосистемні послуги, вплив наслідків змін клімату та шляхи пом’якшення цього впливу.

 

Творча зустріч

15.11.2018 року відбулася зустріч   учасників районного творчого клубу «Часопис», який представляли  поетеса Майорова Г.Г., інженер з охорони природних екосистем НПП «Деснянсько-Старогутський» Чернігов М.М. з учнями другого класу Середино-Будської ЗОШ № 1 на тему: «Природа рідного краю».
Діти на уроці природознавства підготували насичену програму, де  співали пісні на слова місцевих поетів та читали вірші  власного написання. У теплій, дружній атмосфері прозвучали авторські пісні та вірші у виконанні  учасників клубу. Аудиторія з задоволенням прослухала туристичну пісню, гімн  національного  природного парку. Учасники  та гості отримали велике задоволення від теплої зустрічі, пронизаної любов’ю до природи та рідного краю.

Малюкам про тварин

Вже наступили холода. Скоро зима. Скрутно тваринам виживати, тому що стає мало корму. На цю тему  15 листопада національним парком була проведена зустріч з двома групами дитячого садочку «Сонечко», показана презентація : «Як  тварини готуються до зими». Діти дізналися, що є тварини, котрі впадають в сплячку і котрі залишаються активними, що вони поділяються на травоїдних і хижаків. В кінці всі ожили під час рухливих ігор та відгадування загадок. Для малюків буде продовжено знайомство з тваринним світом в наступних наших візитах.

Орнітологічна експедиція у НПП «Деснянсько-Старогутський»

З 9 по 12 листопада 2018 р. на базі «Деснянка» у рамках наукової та еколого-просвітньої роботи зі школярами відбулася дитяча орнітологічна експедиція по вивченню пізньо-осінньої міграції птахів. В експедиції взяли участь науковий співробітник парку, орнітолог Галущенко С.В., учні 8 та 11 класів Менської районної гімназії (Чернігівська обл.): Михайленко Віка, Зезуль Даша, Дубравна Настя, Савченко Катя та їх керівник – вчитель біології та хімії Менської районної гімназії Вовченко І.О. Ця експедиція відбулася у рамках роботи Всеукраїнської Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ», а діти та їх керівник, що взяли участь у цьому заході, представляли Міграційну орнітологічну групу м. Мени.
Учасники експедиції досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на постійних пунктах спостережень наукового стаціонару «Деснянка». Також була проведена орнітологічна екскурсія до с. Очкіно.
Найбільш масовими мігрантами в цей період були представники Горобцеподібних: щиглик, снігур, вівсянка звичайна. Активно мігрували дрізд-чикотень, чиж та зеленяк. Спостерігались також чечітка та коноплянка. Усі ці види є представниками пізньої осінньої міграції. Але ще зустрічалися і деякі види, активна міграція яких проходила раніше – у вересні-жовтні. Це зяблик (поодинокі зустрічі) і синиці – велика та блакитна, які вже мігрували невеликими зграями.
За час експедиції було відмічено 4 види денних хижих птахів – канюк звичайний, зимняк, лунь польовий, яструб малий, 2 види качок – крижень і гоголь та зграя гусей. В цілому спостерігалася типова пізньо-осіння міграція птахів.
За час експедиції діти ознайомилися з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у пізньо-осінній період, з методикою досліджень міграції птахів, отримали певний досвід спостережень за птахами в польових умовах, а головне – незабутні враження від природи Придеснянської частини парку та дружньої атмосфери нашої орнітологічної школи.

Гості із сусіднього району

Під час шкільних осінніх канікул до нас завітали гості Ямпільського району. Учні 7-го класу Свеської школи-ліцею № 2 разом із учителями вперше завітали до національного природного парку, подолавши відстань 55 кілометрів, щоб побачити нове та цікаве, яке практично знаходиться просто поруч.   Зустріч пройшла на території адмінбудівлі. Діти з зацікавленістю слухали про історію нашого міста, виникнення назви, біля інформаційного комплексу ознайомились із територією НПП «Деснянсько-Старогутський», біосферним резерватом «Деснянський», водно-болотним угіддям «Заплава Десни», рідкісними рослинами та тваринами. Всім сподобалось наше невелике вольєрне господарство. Увагу приділили водяній крисі – нутрії, яка завжди годова до «спілкування», особливо коли до неї потрапляють відвідувачі із гостинцями. Цього разу вона теж із задоволенням поїдала моркву та сухарі. Потім фотографувались біля козулі та  красунь-ялинок. У візит-центрі група екскурсантів передивилась відеоролики та презентацію про національний парк, та відвідала справжнього туристичного чаю з вогнища. Прохолодна погода не завадила екскурсії, а діти виявили бажання приїхати ще й і у літню пору року.

Стежками Старогутського лісу

27 жовтня Старогутську частину парку відвідали вихованці гуртків Середино-Будського ЦДЮТ. Погода не завадила здійснити екскурсію жовтневим похмурим днем. Різнокольорові барви додавали настрою та насолоду від осіннього лісу. Екскурсія почалась з музейної кімнати контори ПОНДВ, де поринувши в історію минулих років діти прослухали розповіді про існування партизанських загонів на нашій території та визволення рідного краю від німецько-фашистських загарбників. Продовження мандрівки було лісом з розповідями про лісових мешканців та флору національного парку. Фінішним пунктом стала галявина з історичною пам’яткою – землянка С.А. Ковпака. Там юних туристів чекало багаття з запашним трав’яним чаєм та спеціально підготовлені різноманітні екологічні ігри. Ми з радістю чекаємо наступних відвідувачів!

Екскурсія у світ дерев

З початком осені починається навчання, а також робота національного парку  зі школами та дитячими садками. 10 жовтня  національний парк провів зайняття з двома дитячими садками м. Середина-Буда на тему: «Пізнавальна дендрологія», метою заняття було ознайомлення дітей з новими видами дерев, кущів та тваринами, які можуть жити поруч . Маленькі всезнайки роздивлятися плоди , які можна заготовляти для підгодівлі птахів взимку:калина, горобина, жолуді, насіння ясеня, тощо. Діти також дізналися про нові види птахів, які живуть у лісопарках, та прилітають до нас зимувати. Одне заняття було проведено з середньою групою ДНЗ «Сонечко» у вигляді екскурсії у місцевий парк, друге зі старшою групою ДНЗ «Ромашка» на дитячому майданчику. Екскурсії були короткими, але досить змістовними. Була заключна домовленість про подальшу співпрацю.

Осінній велопробіг

У погожий жовтневий день НПП «Деснянсько-Старогутський» прийняв участь у міському велопробігу, присвяченому Всесвітньому дню туризму. Маршрут проходив: м. Середина–Буда, с. Прогрес, м.Середина-Буда. Від районного будинку культури учасники попрямували на  крейдяний кар'єр, до лісопарку Мірщина і фінішували біля контори НПП «Деснянсько-Старогутський». У заході прийняли участь 25 чоловік з 6-ти організацій. На території дендрарію НПП велотуристи відпочили, де пригостилися ароматним трав’яним чаєм, свіжими яблуками, обмінялися враженнями. Командам керівник відділу культури і туризму вручила дипломи за активну участь у заході. А по завершенню було колективне фото на пам’ять.

Підвищення кваліфікації

Співробітник відділу рекреації та екоосвіти прийняв участь у тренінгу «Організація екскурсійної діяльності за методикою «Інтерпретація природи», на базі кафедри методології освіти для сталого розвитку у приміщенні Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, 1-5 жовтня, м. Київ. В ході заходу опрацювали концепції, ключові  поняття та методологію інтерпретації природи, працювали в формі аудиторних занять  та польових практикумів. Відвідали національний науково-природничий музей НАН України. В тренінгу також прийняли участь фахівці з інших національних парків України.

27 вересня – Всесвітній день туризму

Туризм – важлива складова сучасного суспільства,  що виконує рекреаційну, соціальну, культурну, економічну  та екологічну функції.  Мандрування  є найкращим способом пізнати світ та знайти себе. НПП «Деснянсько-Старогутський» вітає всіх причетних до туризму зі святом, бажаємо нових  мандрів та запрошуємо до нас на відпочинок!

Екскурсія вихідного дня

23 вересня учні 3 класу Середино-Будської ЗОШ № 1 разом з батьками, класним керівником та на чолі з завідувачем сектору молоді та спорту Середино-Будської райдержадміністрації відвідали НПП «Деснянсько-Старогутський». Групі  із 24 чоловік було цікаво пізнати природу Старогутського краю. Програма була насиченою: відвідали меморіальний комплекс в селі Стара Гута, побували на місці Кочубеєвського маєтку, завітали до контори Старогутського ПНДВ де створюється музейна кімната. Відвідувачі зацікавлено слухали про рідкісні та типові види тварин і рослин Старогутських лісів. Особлива зацікавленність була до біології сича мохноногого – птаха, що є символом НПП. Кульмінацією стала екскурсієя по тропі «Стежками Старогутського лісу». На рекреаційному майданчику «Землянка Ковпака» розвели вогнище, заварили трав’яного чаю. Співробітники парку провели інтелектуальні та спортивні змагання, в яких всі прийняли активну участь. Перемогла дружба. Школярі висловили бажання приїхати ще і взимку.

День партизанской славы

22 сентября 2001 года в Украине впервые отмечался День партизанской славы. Это был день 60-той годовщины с начала подпольно-партизанского движения в Украине в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 годов и теперь ежегодно отмечается как дань всенародного уважения к тем, кто в суровое военное время боролся с фашистами в глубоком тылу врага, не жалея крови и самой жизни.
Чтобы почтить память о партизанском движении на Середино-Будщине, совместно с отделом туризма районного дома культуры была организована поездка в с. Старая-Гута. Дети 6 класса побывали на экскурсии, во время которой познакомились с экспонатами музейной комнаты, прошлись лесными тропами и посетили землянку С.А. Ковпака. На лесной поляне был для посетителей организован пикник с травяным чаем.

В гості завітали юні екологи

До національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» завітали гості екологічного гуртка школи №1. Для учнів провідним фахівцем з екологічної освіти Рудик Л.О. була проведена екскурсія по дендрарію НПП, де розташовані кольорові інформаційні стенди, місце відпочинку та вольєр з дикими тваринами. Учні отримали цікаву інформацію про значення установи ПЗФ. А у візит- центрі молодший науковий співробітник Кутявин Є.Г. представив до їхньої уваги гербарій, який налічує біля 1800 зразків і зберігається у спеціальних герметичних шафах. Школярі почули про технологію збору, як правильно зберігати експонати. Зустріч була цікавою та плідною.  Діти залишились задоволеними та отримали багато позитивних емоцій.

Проект «Екосистемна адаптація до кліматичних змін та стійкий регіональний розвиток через підвищення компетентності українських біосферних резерватів»

Біосферний резерват «Деснянський» став учасником німецького проекту (за підтримки Фонду Міхаеля Зуккова) «Екосистемна адаптація до кліматичних змін та стійкий регіональний розвиток через підвищення компетентності українських біосферних резерватів». Проект має на меті інтеграцію підходу екосистемної адаптації до національного та регіонального планування і заходів, що ведуть до широкомасштабного стійкого розвитку. 13-14 вересня в м. Київ відбулись дві організаційні зустрічі: представлення німецькими партнерами проекту і представлення українських біосферних резерватів та зустріч у Міністерстві екології та природних ресурсів України. 
Зміни клімату спричиняють негативний вплив на екосистеми всього світу, і в тому числі екосистеми Деснянського біосферного резервату. Тому ми дуже вдячні німецьким партнерам за те, що вони приділяють увагу охороні природи в Україні. Впевнені, що проект надасть можливість ознайомитись з механізмами пом’якшення наслідків змін клімату.

>>Facebook<<

День Державного Прапора України

На честь свята відбулася урочиста хода в м. Середина-Буда від адмінбудівлі районної державної адміністрації до центральної площі, де прозвучали урочисті привітання та відбулася офіційна церемонія підняття Державного Прапора України.

Екофестиваль «Дикий мед»

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» 18 серпня 2018 року на екофестивалі «Дикий мед», що відбувся на території Зноб-Новгородської об’єднаної територіальної громади разом з бджолярами Середино-Будського, Глухівського, Шосткинського  районів Сумщини презентував свій мед. Відвідувачам також була представлена експозиція діяльності національного парку, сувенірна продукція. Представлений мед національного парку учасниками фестивалю був під час дегустації визнаний диким, тому що зібраний з пасіки, яка розташована  у лісовому масиві. Кращим пасічникам Зноб-Новгородський селищний голова Петро Гончаров вручив грамоти. Отримав грамоту і національний парк.

Велоекскурсія

Минає літо, але ще не всі цікаві місця відвідали любителі природи. Дев’ятого серпня група з представників дома дітей та юнацтва та спеціаліста національного парку проїхала велоекскурсією до крейдяного кар’єру, що знаходиться на околицях селища Прогрес Середино-Будського району. Довжина маршруту в один кінець 7,5 км, по дорозі спостерігали дикі та антропогенні  природні біотопи: луг, вільшаник, поле, рослинність крейдяного кар’єру, порівнювали з природними біотопами національного парку. Екскурсія пройшла досить змістовно та цікаво.

Деснянські зорі 2018

"Деснянські зорі" - це екологічний табір. Вперше його провели у 2002 році. З 30 липня по 5 серпня захід проведено вже 15-й раз. Місце проведення - сосновий бір на березі Десни на північ від села Очкине. Завдання табору - об'єднати науковців, вчителів та учнів з метою проведення спільних польових наукових досліджень. Перші проводять свої дослідження у Деснянському біосферному резерваті ЮНЕСКО, другі разом із своїми учнями долучаються, вчаться, отримають дані, які потім опрацюють, а школярі представлять на різноманітних конкурсах. 
Разом все це потужний еколого-освітній захід і такий собі фестиваль науки. Індивідуальну роботу намагаємося поєднувати із спільними заходами, зокрема обліками кажанів, екскурсіями. Чи не найбільш інтригуючим елементом програми є змагання із спортивної орнітології, коли команди-учасниці за 3 години мають сфотографувати якомога більше птахів. Переможець визначається за загальною кількістю сфотографованих птахів з урахуванням їх правильного визначення та рідкісності. Це ще й моніторинг чисельності птахів. Цьогоріч сфотографували 37 видів, що на 2 менше, ніж минулого року. 
Фінал заходу - конференція, де школярі представляють у вигляді мультимедійних доповідей результати своїх спостережень. Таким чином, юні дослідники проходять весь цикл наукової роботи від формулювання проблеми і опанування методики досліджень, до опрацювання отриманих під час роботи екотабору даних і їх оприлюднення. Впровадження? Це справа часу - більшість із них увійде до Літопису природи Деснянсько-Старогутського нацпарку. 
Екотабір "Деснянські зорі" не завершується після роз'їзду учасників по домівках. Далі наполеглива і клопітка робота з підготовки дослідницьких робіт до участі у різноманітних конкурсах. Більшість цьогорічних школярів-учасників екотабору вже є призерами і учасниками обласних і загальноукраїнських етапів конкурсів МАН, Всеукраїнської екологічної олімпіади, DreamEco, зльотів шкільних лісництв. Так тримати! Успіхів Вам, юні друзі, адже вашими перемогами оцінюється успіх нашого екотабору "Деснянські зорі"!
Бажаємо юним учасникам так тримати і успішно підготуватися до тих численних конкурсів, де можна буде презентувати підсумки своїх польових досліджень у Деснянському біосферному резерваті (https://www.facebook.com/nppds.buda/?ref=bookmarks).

Екскурсії у дитячому таборі «Десна»

Що таке літо? Це сонечко, річка та відпочинок.  А корисний для здоров’я відпочинок на природі набагато краще. В Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» кожного року діє дитячий табір «Десна». Цілющий сосновий ліс та річка Десна – це найкраще місце для оздоровлення. Щоб діти дізналися про НПП «Деснянсько-Старогутський» більше, спеціаліст з екологічної освіти провів ряд екскурсій. Діти пройшлись по лісовим стежкам, по берегу річки. Вели розмови про рідкісні види рослинного та тваринного світу. Також проводилися екологічні ігри та квести. 

Орнітологічна екскурсія зі школярами в заплаві Десни

14 червня 2018 р. в Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулася орнітологічна екскурія з учнями Журавського навчально-виховного комплексу в рамках роботи зеленого екологічного класу. В екскурсії прийняли участь діти з села Очкіно, вчитель Журавського НВК Бовтун І.М. та орнітолог парку Галущенко С.В., який проводив заняття з юними дослідниками Природи. Екскурсійний маршрут проходив в урочищі Плоскому, яке знаходиться біля села Очкіно у заплаві Десни. Це місце скупчення багатьох видів навколоводних птахів в міграційні періоди, особливо куликів, мартинів, крячків. Також, багато птахів можно зустріти і в гніздовий період, коли проводилась ця екскурсія.
Учасники екскурсіїї побачили такі види птахів, як чорний та білий лелеки, сіра чапля, крижень, чирок-трескунець, попелюх, мартин звичайний, річковий та малий крячкі, шуліка чорний, канюк звичайний, лунь болотяний, жайворонок польовий, шпак, біла і жовта плиски, берегова і сільска ластівки та інші.. А головне – багато куликів, які вже залишились на гніздування в цьому районі або спостерігалися як літуючи. Це наступні види: чайка та коловодник звичайний (найбільш численні види), кулик-сорока, грицик великий, бекас, дупель, коловодник лісовий, малий та великий зуйки. Діти познайомились з багатьма видами птахів, яких раніше не знали, а деякіх постійно бачили, але не знали назву цих видів. Це був їх перший досвід визначення птахів в польових умовах. Заняття в польових умовах з юними дослідниками по вивченню птахів будуть продовжені, а наступна орнітологічна екскурсія в заплаві Десни вже планується на середину липня, коли почнеться літньо-осіння міграція куликів.

Екскурсія

7.06.2018 Середино-Будський відділ культури та туризму замовив екскурсію по території національного природного парку для дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей. Екскурсійний автобус доставив групу з 14 чоловік до пам’ятного місця села Стара Гута - маєтку Кочубея, де була цікава розповідь про минуле. Завітали до контори Старо-Гутського ПНДВ, у 2-х поверховому будинку оглянули фотогалерею та музейну кімнату. Цікавою була подорож по маршруту «Стежками Старогутського лісу» з точками розповіді: «Болото», «Сосновий ліс злаковий», «Сосновий ліс зеленомоховий», «Березовий ліс», «Землянка  Ковпака». На галявині з землянкою С.А. Ковпака подорож закінчилась розповіддю про історичне минуле партизанського руху. Потім був обід на природі, трав’яний чай з вогнища, рухливі ігри. У відвідувачів залишились приємні враження.

Турзліт 2018

8-9 червня в Середино-Будському районі, неподалік від с. Очкіне, на базі дитячого оздоровчого табору «Десна» відбувся туристичний зліт 2018. Учасниками стали команди 10 організацій Середино-Будського району. Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» прийняв активну участь у змаганнях та конкурсах, передбачених програмою. Дружній настрій колективу допоміг вибороти декілька призових місць.

Вболювальники Загальне фото

Команда НПП Зелений патруль Конкурс туристичної пісні

Конкурс української пісні Йде гра

Учасники з біатлону Учасники змагань з волейболу

Підвищення кваліфікації

21-25 травня 2018 року спеціалісти з екологічної освіти пройшли курси з підвищення кваліфікації у м. Київ при Державній екологічній академії та за підтримки Мінприроди. В групу входили фахівці з  усіх регіонів України: Карпатського, Північного,Центрального та Південного. Навчання тривало на протязі тижня, колектив досвідчених викладачів та науковців надав багато інформативного матеріалу, були практичні заняття і завдання з методами інтерпретації природи, нові способи в організації екскурсій і ведення екоосвітньої  діяльності. По закінченню кожен фахівець захищав свій проект і отримував зауваження від колег, робота була продуктивною і цікавою. Висловлюємо вдячність організаторам курсів!

Участь у науково-практичній конференції в НПП «Пирятинський»

18 травня 2018 року в м. Пирятин Полтавської області відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «ХІІІ Пирятинські екологічні читання». Від НПП «Деснянсько-Старогутський у роботі конференції взяв участь науковий співробітник Галущенко С.В., який презентував доповідь «Міграції птахів у заплаві Десни у березні - квітні 2018 р.». На конференції були представлені цікаві доповіді, учасниками отримано багато корисної інформації, атмосфера була дуже приємною. Дякуємо організаторам конференції!

Розробка та впровадження проектів

14-15 травня в м. Суми пройшов тренінг на тему "Розробка та впровадження проектів". Захід проводився за підтримки Програми "U-LEAD з Європою". НПП «Деснянсько-Старогутський» приймав участь у тренінговій програмі. Отримали багато корисної інформації, та практично закріпили їх з групою учасників. Загалом атмосфера була приємною. Дякуємо організаторам за корисну інформацію.

Орнітологічна експедиція у НПП «Деснянсько-Стпрогутський»

3-4 травня 2018 р. на базі «Боровичанка» НПП «Деснянсько-Старогутський» у рамках еколого-просвітньої роботи з дітьми відбулася шкільна експедиція по вивченню пізньо-весняної міграції птахів. В експедиції взяли участь орнітолог Галущенко С. В., учні 8-10 класів Биринського НВК: Банний Павло, Вітель Богдан, Поман Олена, Лось Карина та їх керівник – вчитель біології Марченко П.М. Учасники експедиції досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на пунктах спостережень наукового стаціонару «Боровичі».
Найбільш масовими мігрантами в цей період були турухтан та мартин звичайний. Активно мігрували ластівки сільська та берегова, крячки – річкові, чорні, білокрилі, білощокі. З денних хижих птахів зареєстровані луні – болотяний та лучний, осоїд. Ще спостерігалася міграція сірої та білої чапель. Також були відмічені зустрічі (мабуть останні цієї весни) таких видів, як свищ, шилохвіст, журавель сірий. За 2 дні експедиції діти ознайомилися з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у пізньо-весняний період, з методикою досліджень міграції птахів, отримали незабутні враження від природи Придеснянської частини парку.

Дослідження весняної міграції птахів в національному природному парку «Деснянсько-Старогутський»

З 19 березня 2018 р. в Придеснянській частині парку на базі «Боровичанка» проводяться спостереження за весняною міграцією птахів в заплаві Десни науковим співробітником Галущенко С.В. З 19.03 по 6.04 проводились стаціонарні дослідження ранньо-весняної міграції птахів, а з 11.04 по 27.04 – середньо-весняної. В цьому році весняна міграція почалась пізніше у зв’язку з пізньою весною. Масова міграція водоплавних птахів почалася лише на початку квітня. З 2 по 5 квітня спостерігалася масова міграція денних хижих птахів, насамперед, канюка звичайного, зимняка, польового луня, малого та великого яструбів. Також почалася міграція змієїда, малого підорлика, шуліки чорного, луня болотяного, орлана-білохвоста. Міграція Соколоподібних була дуже масовою. З 2.04 по 5.04 було ураховано більше 420 особин хижих птахів. Пік міграції Соколоподібних припав на 2 квітня – 143 особини за день. Найбільш масовим мігрантом був канюк звичайний. В цей період також спостерігалася масова міграція білого лелеки, чайки, припутня, багатьох видів Горобцеподібних – зяблика зеленяка, жайворонка польового, шпака, дроздів, вівсянок звичайної та очеретяної та інших птахів. Почалася міграція сірого журавля, мартина звичайного, а з середини І декади квітня – водоплавних птахів: качок (гоголя, крижня, свища), гусей. Найбільш масова міграція гусей, качок, мартина звичайного припала на ІІ декаду квітня. Найбільш масовим мігрантом серед качок був свищ, а серед гусей – велика білолоба гуска. Пік міграції гусей спостерігався в середині квітня з 13.04 по 16.04.
ІІ і ІІІ декади квітня відзначалися міграцією куликів – грицика великого, турухтана, коловодників звичайного, лісового та великого, брижача (бекаса). Грицик великий та турухтан летіли великими зграями. З 20 по 26 квітня спостерігався другий пік міграції денних хижих птахів. Спостерігалися 12 видів Соколоподібних, серед яких найбільш масовими мігрантами були лунь болотяний, шуліка чорний, підсоколик великий, канюк звичайний. Спостерігалася міграція великого та малого підорликів, скопи, луня лучного. Найбільш цікаві зустрічі відбулися в другій половині квітня – казарка канадська (дуже рідкісний залітний птах, що реєструється не кожного року), декілька зграй самого великого за розміром і дуже рідкісного кулика – кульона великого та одна зустріч кульона середнього (новий вид у переліку птахів НПП «Деснянсько-Старогутський»). Загалом за період дослідження ранньо- та середньо-весняної міграції птахів було відмічено 115 видів мігруючих птахів. Найбільш численним мігрантом, як і в попередні роки, була велика білолоба гуска.
Не дивлячись на щільний графік роботи по вивченню міграцій птахів орнітологом парку Галущенко С.В. проводилась також еколого-просвітня та наукова робота зі школярами. Так, 19 березня у Журавському навчально-виховному комплексі відбулися заняття зі школярами в рамках роботи зеленого екологічного класу. Школярам була представлена презентація «Ранньо-весняна міграція птахів». Діти познайомились з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у ранньо-весняний період, значенням національного парку для охорони птахів у період їх міграції.
З 11 по 15 квітня 2018 р. на базі «Боровичанка» у рамках еколого-просвітної роботи відбулася шкільна орнітологічна експедиція по вивченню середньо-весняної міграції птахів. В експедиції взяли участь орнітолог Галущенко С.В., учень 9 класу Менської районної гімназії (Чернігівська обл.) Піклуха Антон та його керівник, учитель біології і хімії Менської районної гімназії Вовченко І.О. Учасники експедиції впродовж 5 днів досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на пунктах спостережень. В цей період спостерігалася масова міграція гусок, качок, мартинів, хижих та горобцеподібних птахів. Загалом за 5 днів спостережень було відмічено 87 видів мігруючих птахів.
У травні тривають дослідження пізньо-весняної міграції птахів, а, також, заплановані заняття з дітьми по вивченню міграцій птахів.

 

Сезон екскурсій розпочато!

Національний природний парк с радістю зустрів учнів Чернацької НВК. Для дітей та вчителів була проведена цікава екскурсія. Діти дізналися про діяльність національного природного парку. Ознайомились с різноманітністю флори і фауни сходу Українського Полісся. Особливо дітям сподобалось вольєрне господарство, спостерігати за косулею, фазанами, нутрією. В кінці нашої зустрічі відвідувачів пригощали трав’яним чаєм.

 

Всеукраїнський день довкілля

Кожного року 21 квітня відзначаться  Всеукраїнський день довкілля. Ціль якого привернути увагу до екологічних проблем, формування дбайливого ставлення до навколишнього природного середовища, прагнення берегти природу.
Традиційно на весні, проходять акції по озелененню нашої планети. Національний природний парк не залишився в стороні, та подарував 10 туй та 300 саджанців бирючини загальноосвітній школі №2 для облаштування подвір’я. Також співробітники відділу науки та рекреації здійснили висадку саджанців бирючини золотистої з тепличних умов на дорощування.
Не залишайтесь байдужими до природи!

Збережемо весняні квіти

Щорічно у весняний період починається масова торгівля першими весняними квітами, з яких багатозанесено до Червоної книги України. Щоб зберегти рідкісні види рослин НПП «Деснянсько-Старогутський» провів акцію «Первоцвіти» із школярами 4 класу і заручився їх підтримкою.
Фахівець з екологічної освіти  національного природного парку провела ознайомлювальну лекцію, діти дізналися що таке національний парк і його основні завдання. Далі була показана учням презентація з первоцвітами, а також пояснювалося, чому не можна рвати їх в природі. Щоб акція вийшла продуктивнішою і про неї дізналася громадськість, разом з дітьми були виготовлені листівки, які розмістили на стінах школи.
Ми упевнені, що всі учасники акції усвідомили і задумалися над тим, як важливо зберігати та примножувати скарби природи!

Зустрічаємо птахів

1 квітня 2018 року в Україні  пройшов Міжнародний день птахів (День орнітолога). Настало різке потепління і почалась масова міграція птахів. Першими прилетіли до нас граки, жайворонки, на дротах електромереж  та деревах сидять шпаки, вишукуючи собі домівки, над головою лунають крики  журавлів, гусей, старі гнізда займають лелеки.
5 квітня 2018 року у співпраці з Середино-Будським  центром  дитячої та юнацької творчості   з групою дітей гуртка «Юний турист»  під керівництвом  Максименко Ю. В.  проведено теоретичне  заняття  по спостереженню  за птахами що завітали до нас. Вихованці з задоволенням розповідали про перші зустрічі з птахами, дізналися про нові  для них види  пройшли екскурсією по місцевому  парку.

У національному парку стартувала акція «Збережемо первоцвіти»

4 квітня 2018 року у загальноосвітній школі №2 для молодших класів пройшла концертна програма «Збережемо первоцвіти». Фахівці парку з екологічної освіти показали презентацію, познайомили дітей з первоцвітами, які охороняються на нашій території і запросили дітей на весняні екскурсії екологічними маршрутами.

Круглий стіл до Всесвітнього дня дикої природи

2 березня 2018 року, до Всесвітнього дня дикої природи, який відзначається 3 березня, на базі Шосткінської міської станції юних натуралістів відбувся круглий стіл, присвячений дослідженням міграцій птахів на територіях, що охороняються. В ньому взяли учать науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський» Галущенко С.В., керівник гуртка вищого рівня «Екологічна біохімія» Амельченко М.А. та учні 8-9 класів хіміко-біологічного профілю спеціалізованої школи №1 м. Шостки. Школярам була представлена презентація «Ранньо-весняна міграція птахів»
Діти познайомились з видовим складом птахів та особливостями їх міграції в період ранньої весни, значенням національного парку для охорони птахів, як місця їх спокою під час зупинок на міграціях.
Заняття зі школярами відбулися в рамках роботи зеленого екологічного класу при Шосткінській станції юних натуралістів в співпраці з НПП «Деснянсько-Старогутський».

Конкурс дитячого малюнку

В загальноосвітній школі№1 міста Середина-Буда пройшов конкурс дитячого малюнку в підтримку екологічної акції «Підгодуємо птахів взимку». Для дітей було проведено ряд тематичних занять, на яких вони дізналися про зимуючих птахів, як і чим підгодовувати «пернатих друзів». На конкурс були представлені роботи учнів, які спостерігали птахів на годівницях. Молодші учні зробили аплікації. Найактивніших учасників було нагороджено від національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» сувенірами.

Екологічна просвіта для самих маленьких

Співробітництво між національним природним парком «Деснянсько-Старогутський» та дитячим садком №1 «Ромашка» міста Середина-Буда триває вже вісімнадцять років. За ці роки  фахівці національного парку проводили для дітей різні заходи, практичні заняття в природі, екскурсії.
19 лютого 2018 року вихованці дитячого садка №1 «Ромашка» міста Середина-Буда приєдналися до екологічної акції «Підгодуємо птахів взимку», метою якої було привернення уваги широких кіл громадськості, молоді та дітей до проблем охорони птахів в зимовий період. Спочатку на занятті діти дізналися про зимуючих птахів, а потім під керівництвом вихователів розвісили свої годівниці на деревах біля ігрових майданчиків дітсадка. І відразу кожне з них перетворилося в справжню «пташину їдальню». Тепер, під час прогулянок, малюки зможуть спостерігати за пернатими друзями.

Зустріч у бібліотеці

13 лютого, у вівторок у центральній Середино-Будській бібліотеці пройшла зустріч з учасниками клубу органічного землеробства, він існує  вже 5 років, його робота сприяє збереженню природи, вирощуванню і використанню органічних продуктів власного виробництва.
Представники середнього та старшого віку ознайомились з природними багатствами нашого краю, з задоволенням передивились відео та презентації з краєвидами національного парку, ознайомились з роботою його відділів, зонуванням території, можливостями відпочинку. Враження залишились позитивними, після лекції учасники ділились знаннями і виразили побажання продовжити спілкування на природничі теми.

 

Екологічний клас відзначив День водно-болотних угідь

Восени 2017 року при співпраці працівників національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» та вчителя біології Козлової Наталії при загальноосвітній школі №1 міста Середина-Буда запрацював екологічний клас.
І ось чергове екологічне свято. Вихованці екологічного класу на друге люте призначили свої показові заходи: інформаційні хвилинки, виставку екологічних плакатів та малюнків, для учнів четвертих, п’ятих та сьомих класів в актовій залі була показана театралізована вистава. В гості до школярів завітали: водяний, мара болотна, русалка, водомірка, черепаха та Шрек. Кожен мав питання до залу спостерігачів. Цікаві вікторини, ребуси та загадки виявили, що діти мають певні знання про місцеві водно-болотні угіддя, гарно розрізняють представників флори та флори.
Захід завершив показ відео презентації «Водно-болотне угіддя «Заплава Десни». Найактивніших учнів було нагороджено від національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» сувенірами.

Провели Великий зимовий облік птахів

Стало доброю традицією у національному природному парку «Деснянсько-Старогутський» залучати молодь до участі в екологічній акції Великий зимовий облік птахів. Акція проходить в останні вихідні січня. Основне її завдання: дослідити видовий , кількісний склад зимуючих птахів і привернути увагу громадськості до проблем охорони птахів взимку.
В цьому році у акції взяли участь дві групи школярів: молодша і старша. Облік  проводили на протязі двох днів. В перший день птахів спостерігали вихованці туристичного гуртка  Середино-Будського Центру дитячої та юнацької творчості разом із керівником Максименко Ю.В. Маршрут проходив по вулицях міста Середина-Буда. Діти з задоволенням спостерігали за птахами, іноді звертались за допомогою по визначенню незнайомих видів. Всього за перший день спостережень було відмічено 67 птахів, серед них горобець хатній і польовий, синиця велика і довгохвоста, снігурі, щиглики, чикотень та голуб сизий.
Другого дня в спостереженнях за зимуючими птахами  взяли участь вихованці екологічних класів загальноосвітніх шкіл міста Середина-Буда разом з вихователем Козловою Н.А. Ці діти доросліше і мають власний досвід спостережень, багато хто прийшов із власним біноклем. Для підготовленої групи обрали більш розширений маршрут: вулиці  міста, заплаву річки Бобрик, лісопарк Мирщина. І не даремно, це дозволило спостерігати не тільки більший видовий склад птахів (додатково до першого дня обліку  зафіксували зграю галок, жовну сиву, синицю блакитну), а і цікаві факти їх життя. Були відмічені: міграція великої (приблизно 550 птахів) зграї омелюхів, брачні ігри крука. Дані обліків передано до товариства охорони птахів України.

 

Заняття до дня Водно-болотних угідь

2 лютого щорічно в Україні природоохоронними установами та громадськістю відзначається екологічне свято - Всесвітній день Водно-болотних угідь (ВБУ). НПП «Деснянсько-Старогутський» провів черговий захід, присвячений цьому святу. 25 січня у Середино-Будській загальноосвітній школі № 2 пройшла зустріч фахівця з екопросвіти з двома сьомими класами з теми: «Водно-болотні угіддя для збалансованого розвитку міст». На зустрічі розглянуто питання про створення, охорону та види водно-болотних угідь, значення для людей та міст, можливості орнітологічного туризму. Діти ознайомились з видами птахів, життя яких тісно пов’язано з водними комплексами «Заплави Десни». В кінці заняття зробили підсумок, що конкретно кожен з нас може зробити для збереження унікальних водно-болотних територій.

Науково-практична конференція до Всесвітнього дня водно-болотних угідь

24 січня співробітники відділу науки, екоосвіти та рекреації НПП «Деснянсько-Старогутський» прийняли  участь у науково-практичній конференції, присвяченій Всесвітньому дню водно-болотних угідь на базі Шосткинської міської станції юних натуралістів. У заході прийняли участь вчителі біології, керівники гуртків натуралістичного напряму та школярі м. Шостка. Були представлені доповіді  «Перлини природи рідного краю» (директор міської станції юних натуралістів Корнієнко С.В.), «Всесвітній день водно-болотних угідь» (заступник директора по науковій роботі НПП «Деснянсько-Старогутський» Степаненко Г.П.),  «Водно-болотне угіддя міжнародного значення «Заплава Десни»» ( провідний фахівець з рекреації Міськов А.В.) та «Захист птахів водно-болотних угідь в рамках Рамсарської конвенції (науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський» Галущенко С.В.).

Всесвітній день водно-болотних угідь

17 січня в Зноб-Новгородській загальноосвітній школі для учнів 5-11 класів проведено аудиторні заняття до Всесвітнього дня водно-болотних угідь. Школярам була представлена презентаційна доповідь про ВБУ, їх роль у підтримці біорізноманіття, значення для людини, основні чинники негативного впливу та способи збереження. Переглянули фільми про екотабір «Деснянські зорі» та Фестиваль біологічних колекцій. Визначали по фотографіям види птахів та ссавців  НПП «Деснянсько-Старогутський».

 

 

 

 

Конкурс на замещение должности директора НПП "Деснянско-Старогутский"

18.08.2016 г. конкурсная комиссия Минприроды Украины назначила Кубракова С.В. директором НПП "Деснянско-Старогутский"

>>ссылка<< на видео заседания конкурсной комиссии.

 

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по >>ссылке<<.

 

 

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

 

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

 

 

Вийшов в світ бібліографічний покажчик наукових праць

Днями вийшов у світ бібліографічний покажчик наукових праць про територію сучасного НПП "Деснянсько-Старогутський". З початку існування установи основним завданням наукового відділу було проведення інвентаризації основних груп живих організмів. Результати досліджень опубліковані в низці статей та монографій. Фахівцями опрацьовано наукову літературу, присвячену природі сучасної території НПП та прилеглим до нього територіям. Отже, метою даного видання було скласти список наукових праць про природу НПП «Деснянсько-Старогутський» до 2010 року. Ми усвідомлюємо, що список може виявитися не повним, тому будемо вдячні за доповнення, які просимо надсилати на адресу НПП «Деснянсько-Старогутський».

Посилання на роботу >>робота<<

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

Монографія

У 2013 р. вийшла в світ монографія «Водорості Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»» за авторством О. В. Бурової і М. Д. Жежери. В монографії вперше узагальнені дані щодо водоростей Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський», розглянуто історію досліджень водоростей на території Новгород-Сіверського Полісся і парку, проаналізовано видове різноманіття водоростей, розподіл видового складу за типами водойм та його особливості. Наведено повний анотований список водоростей, виявлених у водоймах парку та його околицях, визначено нові і рідкісні види.
Ознайомитися з даної монографією можливо за даним посиланням >монографія<

 

Антикорупційна програма НПП "Деснянсько-Старогутський"

Державні закупівлі НПП "Деснянсько-Старогутський"

Завантажити документ.

Реестр закупівель на 1 квартал 2015 рік від 16.01.15

Реестр закупівель на 1 квартал 2015 рік від 09.02.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 24.02.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 28.04.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 19.06.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 17.08.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 05.10.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 30.10.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 25.11.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 09.12.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 23.12.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 29.12.15

Реестр закупівель на 2016 рік від 16.01.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 25.02.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 16.03.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 10.05.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 14.06.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 07.09.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 31.10.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 09.12.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 28.12.16

Звіт про здійснення державних закупівель за січень-березень 2015 року

 

 
 
Використання будь-яких матеріалів без посилання на даний сайт заборонено.